Van haberi: Zerrin Çizgilik Van TSO seçiminin tağyir edilmesini istedi

Van Tecim ve Uran Odası (VAN TSO) aza seçimlerine ‘Soluk Çizgilik’ ile giren Başkan Adayı Faruk Biner, seçimin 19 grupta bozma edilmesini istedi.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Van TSO seçimleri, Beyaz Çizelge adayı Sarih Kandaşoğlu’nun 10, Mavi Cetvel adayı Necdet Takva’nın ise 9 grup kazanması ile sonuçlanırken, itiraz süreçlerinden bilahare laf YSK’ya taşınmıştı. Yapılan itirazlar üzerine YSK’nın Beyaz Cetvel’nin kazandığı 1. Takım sonuçlarını fesih etmesi tepkilere neden olurken, Soluk Cetvel adayı Faruk Biner gazetecilere ayrımsız açıklamada bulundu. Açıklamalarında seçimin tamamen tahrip olması gerektiğini belirten Biner, “Aylar süren uzun ve bayıltıcı tıpkısı proses oldu. Hep rakiplerimizle, kentin esnafı ve tüccarıyla alay malay bunu yaşadık. Çalışmanın sonucunda demokrasinin gereği benzeri intihap yapıldı. Sonuçlar açıklandı. Tığ yenilen yan olduk. Kaybeden kol olduk. Varsa benzeri verimsizlik zat üzerime alıyorum. Çünkü arkadaşlarım aylarca bu işe emek verdiler” dedi.

Adaletin yerini bulması temennisinde bulunan Biner, “22 Ekim saat 17: 00 itibarıyla sonuçlar açıklanmaya başladı. Bu kentin biraz gündür kilitlenmiş olması utanç vericidir. Bunlar esnafın duygularıyla oynayarak bu noktaya geldiler ama zaman geldiğimiz noktada kent kilitlenmiş durumda. Zaman umumi heyet kuruma gidemiyor, benzeri meclisi namevcut. Bizim temennimiz benzeri zaman önceki hukukun yerini bulmasıdır. Bunun kentin gündeminden çıkması geçişsiz. Ego inanıyorum ki kuruma detaylı süre insanların güveni olamaz” ifadelerini kullandı.

Seçimin 19 grupta iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Biner, “Biz seçimi kaybettik amma utanılacak bire bir şey yapmadık. Biz beş altı grupta üstelik hüküm yoluna gittik. İlçe Seçim Kuruluna şikayette bulunduk. İlçe Seçim Kurulunun çabuk şekilde reddetmesi üzerine İl Seçim Kuruluna götürdüğümüz kararlar var. Bu durum kentimiz üzere boğunuk bire bir proses. Adaletin yerini bulacağına olan inancımla hep 19 patika grubunda bu işin tağyir yoluna gidilsin. Baştan güzel, diyapozitif aynı intihap yapılmasını istiyorum. Ayrıca o süreçte odaya tıpkısı müfettiş atanması ve müfettişin ferah bir teftiş yapması ve bunu kamuoyuyla paylaşması geçişsiz” diyerek konuştu. – VAN

Share: