Van haberi! Van Gölü İlkokulu kentin geçmiş marka tescilli okulu oldu

Van Gölü İlkokulu kentin geçmiş işaret tescilli okulu oldu

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde eğitim bilimi veren Van Gölü İlkokulu, kentin ilk işaret tescilli okul unvanını kazandı.

Bitlis’te eğitim bilimi veren Van Gölü İlkokulu, yaptığı bir nice yaşıt proje ve çalışmayla Türk Berat ve Ayraç Kurumu tarafından kentin önce bellik tescilli okulu oldu. Konuyla ilişkin açıklamalarda kâin Van Gölü İlkokulu Müdürü Delicesine Ballıkaya, Bitlis’in önce ayraç tescilli okulu olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Türk Berat ve Ayraç Kurumu’na hayır misil ve patent üzere çok sayıda proje sunarak mufassal aynı sürecin olumlu sonuçlandığını dile getiren Ballıkaya, “Kestirmece 5 yıl önce bu okulda göreve başladığım ant öğretmenlerimle yaptığım geçmiş toplantımda biz bu okulda ayrımsız başarı hikayesi yazacağız. Ego burada bir muvaffakiyet hikayesi üzere geldim demiştim. Bu okulun A’dan Z’ye rastgele tip gelişimi üzere akademik, fiziksel, kültürel, toplumsal gelişimi noktasında gereken ne varsa hepsini bu arada aynı hikaye çerçevesinde yapacağımızı ifade etmiştim. Akabinde tığ yavaş yavaş çalışmaya başladık. Çalışmaya başladıktan sonraları ortaya benzeri slogan attık. Benzeri diziden etkilenerek ‘Ayrımsız Van Gölü Masalı Başlıyor’ demiştik. Doğrusu tığ ilkokul yıl önceki bir masal başlattık. Bu masalın bir nice kahramanı oldu. Ortaya çokça pahal sükse hikayeleri koyduk. Bunu yüz kere tığ kamuoyunda esasen ettik” dedi.

“Ülkemiz ve acun çapında yankılanan projelere imza attık”

Ulusal açıdan kocaman çalışmalara imza attıklarını belirten Ballıkaya, “Gelişigüzel alanda özgün çalışmalar yapan okulumuzun işaret adına de tescil edilmesi amacıyla çalışmalarımıza başladık. Vacip araştırmalarımızı yaptıktan sonraları Türk Berat ve Ayraç Kurumuna müracaatlarımızı yaptık. Muhtemelen girişim, proses ve araştırmalar ile yasalı prosedürlerden geçtikten sonradan yaklaşık 7-8 mahiye bir proses geçiyor. Bununla bu arada biz ağız ağıza hep prosedürleri dahi namına getirdikten sonradan benzeri çap kurumu yerine Türk Patent ve Ayraç Kurumu tarafından Van Gölü İlkokulu yerine marka tescil edildik. O büyüklüğünde özgün hisse senedi, o kadar mesai, o büyüklüğünde himmet, o büyüklüğünde sükse hikayelerinin yanında bizim için bu hikaye ağız ağıza bir taçlanma oldu. Markasıyla beraber imdi ülkemizin seçilmiş aynı işaret kurumu haline gelmiş oldu” ifadelerini kullandı.

“Bakanlığımız bu konuda bizleri heveslendirme ediyor”

Okulun tescil edildiği süreci anlatan Başöğretmen Ballıkaya, “Öncelikle bunun bire bir bittabi kanuni prosedürü var. Türk Berat ve Ayraç Kurumu’na siz müracaatınızı yapıyorsunuz. Tikel tıpkı ödemesi var, ödemesini gerçekleştiriyorsunuz. Başvurunuz akseptans edildikten sonraları devlet çapında ehlihibre benzerlik araştırması dediğimiz tıpkısı araştırma çıkıyor. Sizin ibdai olmanız gerekiyor. Başka her kurumun logosuna, ismine kabilinden paralellik addetmemesi gerekiyor. Bütün şartları namına getirdikten sonra siz tescil ediliyorsunuz, onaylanıyorsunuz ve kamu tebliğinde siz beyanat ediliyorsunuz. Yani bütün ülkeye duyuruluyorsunuz. Akabinde birlikte tescil belgesini alıp markalaşıyorsunuz” diye niteleyerek konuştu.

“İlimizde de evvel olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz”

Bitlis’te ilk defa tıpkı okulun ismiyle bellik tescil belgesini aldığına ilgi calip Ballıkaya, “Bitlis’te Türk Berat ve Bellik Kurumu’ndan ismiyle tescil edilen beş olma özelliğini bile taşıyoruz. Belki dahi Maşrık Küçük Asya Bölgesinde birlikte geçmiş olma özelliğini de taşıyordur. Amma haddinden fazla biraz çalım ve meslek ismiyle Türk Patent ve Işaret Kurumu eliyle tescil edilmiştir. İlimizde birlikte ilk defa bunu düz ekol olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: