Uşak’ta yer sarsıntısı tatbikatı gerçekleşti

Uşak’ta zelzele tatbikatı gerçekleşti

UŞAK – Uşak’ta Ilbay Turan Ergün’ün katılımlarıyla İl Müftülüğü’ne mecbur Fatih Bilgisizlik Merkezi’nde deprem anı ve tahliye tatbikatı gerçekleşti.

Uşak’ta Ilbay Dr. Turan Ergün katılımlarıyla İl Müftülüğü’hangi kapalı Fatih Cahillik Merkezi’nde AFAD ekiplerince yer sarsıntısı ajanda ve boşaltma tatbikatı gerçekleşti. Çalınan sirenin peşi sıra ibret gören vatandaşlar masaların etrafında “Çök, okus pokus ve tutun” hareketlerini gerçekleştirdi. Çalınan ikinci sirenle birlikte bina boşaltma edilirken herkesin çıkmasıyla alay malay tatbikat sona erdi.

Tatbikat sonrasında açıklamalarda mevcut Vali Ergün, tatbikatları antrenmanlara benzeterek, elbet kim antrenmanlarda mebzul çalışılırsa maçlarda o büyüklüğünde dolgunca oynanılır, aynı şekilde ne kadar tatbikat yapılırsa o kadar hazır olunacağını söyledi. Ilbay Ergün, “Bu tatbikatların amacı hazırlıklı görünmek. Afetlerle ilişik biliyorsunuz, 3 girişim var. Afet öncesi, kıran sırası ve kıran sonrası” çalışmaları diye. Ülkemiz bildiğiniz üzere zelzele ülkesi, buna temas antlaşma yetişmek zorundayız. Tatbikatları, futbolda antrenmanlara benzetiyorum. Yani tıpkı takım ne büyüklüğünde iyi idman yaparsa sahada dahi o büyüklüğünde sunturlu maç yapar. Sarsıntı birlikte tıpkısı şekilde. Ne kadar hazırlıklıysanız, o kadar muvaffakiyetli olursunuz” dedi.

Share: