Unesco Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı’na Bunaltıcı İlgi

‘Bozkırın Tezenesi’ balaban âşık Neşet Ertaş’ı adlandırmak için Kırşehir Belediyesi aracılığıyla hazırlanan “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı”, geçmiş gününde alçak ilişki gördü.

25 Ilkgüz 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman nazik şair Neşet Ertaş’ı anmak amacıyla Kırşehir Belediyesi marifetiyle gerçekleştirilen “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı”, Neşet Ertaş Kültür Görüşme Merkezi’nde Okan Hedef Öztürk, Küçümseme Bilge Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Gün tarafından gerçekleştirilen “Neşet Ertaş” mevzulu bir panelle başladı.

Ilbay Hüdayar Mete Buhara’nın bile katıldığı panelde, programları nedeniyle panele katılamayan CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Fırka Umumi Başkanı Meral Akşener’in ve CHP Kırşehir mebus Mütehammil İlhan’ın gönderdikleri kutlama telgrafları okundu.

Panel açılışında, panele İYİ Fırka Umumi Başkanı Meral Akşener namına katılan İYİ Parti Ankara milletvekili Ayhan Altuntaş ile Vali Hüdayar Mete Buhara, birer müşavere yaptı.

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Kırşehir Belediyesi yerine hazırladığımız, ‘UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Yâd Programı’ kapsamında zaman burada ‘Neşet Ertaş’ konulu panelde mevcut umum katılımcılara hoşgeldiniz diyorum.

25 Ilkgüz 2012’dahi aramızdan ayrılan, şişman ozanımız ‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş, alçak gönüllü dirim biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan inancı ve umuduyla; nazirsiz sesi ve yorumuyla Anadolu abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün sunu iri temsilcisi olmuştur.

Başta balaban ozanımız Neşet Ertaş başlamak amacıyla, Anadolu abdal geleneğinin hep temsilcileri sebebiyle bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, enstrüman alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren ilk ve tek kent olmuştur. Bu üstelik hepimiz için haddinden fazla şişman bire bir çekicilik kaynağıdır. UNESCO Yatırıcı Şehirler Ağına organ 49 talih şehrinden taahhüdünü namına getiren 3 şehirden birinin birlikte Kırşehir olduğunu buradan ayrımsız kere henüz uyarmak isterim.

Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için planladığımız mefret çalışmalara, Acun Enstrüman Şehri olan Kırşehir’dahi imdi bile uzaklık vermeden bitmeme edeceğiz.

‘UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı’ kapsamında beş altı bilahare değerli panelistlerimiz sayın Okan Maksat Öztürk, sayın Bayram Hakim Tokel, sayın Hilmi Şahballı ve sayın Abdullah Gündüz bizlere balaban ozanımız Neşet Ertaş’ı anlatacaklar. Kendilerine şimdiden programımıza ulam verdikleri üzere teşekkür ediyorum.

Nazik ozanımız Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında heyecan ve rahmet le anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Panelistlerin konuşmalarının ardından Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş üstelik tıpkısı konuma yaparak programın hazırlanmasında emeği geçenleri kutladı.

“UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı” kapsamında yapılan panelin arkası sıra Neşet Ertaş Ekin Konuşma Merkezi önünden Cacabey Meydanı’na akla yatkın meze yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortejin Cacabey Maydanı’na gelmesinin arkası sıra dinleti programı açılışı yapıldı.

Başkan Ekicioğlu, burada yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Ihtifal Programı için Gürcistan’dan, İtalya’dan, Almanya’dan; Kütahya, Afyonkarahisar, Bursa, Hacıbektaş ve Kırklareli ilkin girmek amacıyla ülkemizin farklı şehirlerinden mevrut sevgili konuklar ve değerli Kırşehirli hemşehrilerim, sizlerle Ozanlar Diyarı Kırşehir’imizde benzeri arada bulunmaktan çalım duyuyoruz. Hepiniz hoşgeldiniz.

Kırşehir Belediyesi tarafından 23-24-25 Eylül 2022 tarihleri için hazırlanan; UNESCO Müzik Şehirleriyle alay malay kuma programlar ve ülkemizdeki ayrımlı üretken alanlardaki UNESCO Şehirleriyle alay malay planlamaların yapılacağı ve bu vesileyle de benzeri arada bulunacağımız UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Yâd Programı’nı siz değerli konuklarımızın üstelik katılımlarıyla başlatmış bulunuyoruz.

25 Ilkgüz 2012 tarihinde ‘bu dünyadan geçen’ Neşet Ertaş, mütevazı yaşam biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan inancı ve umuduyla; eşsiz sesi ve yorumuyla Küçük Asya abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün yer nazik temsilcisi olmuştur.

Başta Neşet Ertaş almak üzere, Küçük Asya abdal geleneğinin bilcümle temsilcileri sayesinde bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, müzik alanında UNESCO’nun Üretken Şehirler Ağı’na giren önceki ve tek şehir olmuştur. Bu da hepimiz üzere çok nazik aynı gurur kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, doğruluk ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için planladığımız majör çalışmalara, Acun Çalgı Şehri olan Kırşehir’bile imdi dahi açıklık vermeden bitmeme edeceğiz.

UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Yâd Programı’nın, UNESCO Şehirlerinin üyelerini da daha aşkın birbirine yaklaştırmasına komütatör olacağını düşünüyoruz.

Bilindiği amacıyla ‘Bozkırın Tezenesi’ balaban ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından evvel, 2009 yılında UNESCO vasıtasıyla “Ruhlu herif hazinesi” unvanını almıştı. Neşet Ertaş sadece türkü söyleyen biri değil, benzeri zamanda kendine ilgilendiren yapısı olan benzersiz ve ibdai benzeri bağlama arak ustasıdır; bu nedenle da ‘Bozkırın Tezenesi’ unvanıyla anılmaktadır.

Sesiyle, yorumuyla, sazıyla ve rağbet felsefesiyle cihanşümul değerlere taşınmış olan Büyük Ozanımız Neşet Ertaş’ın ahiret yolculuğu yıl dönümünün ’25 Eylül’ olması nedeniyle bu yıl 10’uncusunu düzenlediğimiz yâd programının adını üstelik UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı olarak belirledik.

UNESCO unvanını haiz şehirler adına ayrımsız çatı altında bulunmamız ve UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı söyleminden birlikte anlaşılacağı üzere, kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin birbirini etkilemesi ve tesanüt potansiyelinden hareketle, ilkin çalgı tevessül etmek için umum sanatsal faaliyetlerin ve yaratımların birbirini beslemesi ve desteklemesi düşüncesiyle sizlerle alay malay olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

23-24-25 Ilkgüz günlerinde yapacağımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı dahilinde, körpe Kırşehir’imizin kültürel değerlerini sizlerle paylaşırken; zer misafirlerimizin mevrut oldukları şehirlerin bile kültürel değerleriyle buluşmanın fırsatını yakalamış olacağız.

Dünyadaki birçok müzik otoritesi eliyle sesi ve sazıyla söylence olarak akseptans edilen Ikbal Dağı’nın yanık yüreği, Küçük Asya abdal geleneğinin temsilcisi nazik ozanımız Neşet Ertaş’ı, aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında ilişik, utanmak ve özlemle anıyor, hepinize saygılarımız sunuyorum.”

Cacabey Maydanın’ndaki programda konuşmalarının arkası sıra Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu, ozanlar; Halil Çıplak, Maksut Feryadi ve Hilmi Şahballı, Gürcistan, İtalya ve Almanya’dan gösteri ekipleri ile çalgı aleti grupları gösterilerini sergiledi. İlk günün kapanış konserinde ise âşık Okan Erek Öztürk hayalet aldı.

Share: