Ulu Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84. yıl dönümünde ilişik, tevakki etmek ve hasretle anıyoruz

Bugün, Milli Mücadelemizin önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84. yıl dönümü. Biz bile Haberler.com ailesi olarak, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü özlenti ve minnetle anıyoruz.

ANITKABİR VE DOLMABAHÇE’YE AKIN EDECEKLER

1938 yılının 10 Son Teşrin’ında kaybettiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, temas yıl olduğu kadar bu yıl üstelik nazik ayrımsız hırslı ve sevgiyle anılacak. Anıtkabir ziyaretçileriyle buluşacak. Değme yıl olduğu kabil bu sene dahi binlerce vatandaşlar, ellerinde bayraklarıyla Atatürk’ad hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’na akış edecek.

09.05’TE MALTALIK DURACAK

Koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların maskelenmiş ve mesafeli kendisine sine alınacağı Dolmabahçe Sarayı’nda saatler 09.05’i gösterdiğinde Atatürk’ad odasında resmi merasim düzenlenecek.

ANITKABİR’DE İLK TÖREN

Anıtkabir’deki önce tören Reisicumhur Recep Erdoğan’ın Aslanlı Yolun başladığı merdivenlerin önündeki alanda saat 08.45’te başlayacak. Reisicumhur Erdoğan, mozoleye çelenk bırakacak ve “ti” borusunun çalınmasıyla iki dakikalık tırsmak duruşunda bulunulacak.

CENAZE ALBÜMÜ SANAL ORTAMDA ZİYARETE SUNULDU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Balaban Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ad vefatının arkası sıra İstanbul ve Ankara’da düzenlenen cenaze töreninde çekilen fotoğraflardan oluşan cenaze albümü mevhum ortamda konuşma edilebilecek. Milli Kitabevi arşivinde yer düzlük “Ebedi Şefimiz Atatürk’nam İstanbul ve Ankara’daki Cenaze Töreni Albümü”nün kestirmece 2 almanak restorasyon süreci tamamlandı. Milli Kütüphane Restorasyon ve Konservasyon laboratuvarında hesaplı düzentileme kapsamında albümün cilt derisi ve dolay kapak üzerindeki yazıları rötuşlandı, sırtçı sayfalar değiştirildi, fotoğraflar onarıldı. Ata’nın serencam yolculuğuna ilişkin 800 fotoğraftan oluşan resimlik için Milli Kütüphanenin genel ağ sitesinde mevhum sergi hazırlandı.

“İNSANLIK BALABAN EVLADINI KAYBETTİ”

Gazeteler 10 Teşrinisani 1938 günü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Celil Önder Mustafa Kemal Atatürk’nam ölümüne duyulan üzüntüyü manşetlere taşıdı. Türk basını yer hüzünlü manşetlerini o dönem attı. Ulusal gazeteler saika (ikinci) baskılarıyla Ata’nın irtihal haberini okurlarına duyurdu. Atatürk’nam ebediyete irtihalini, Budun Gazetesi, “Kurtarıcını ve En Şişman Evladını Kaybettin. Türk Milleti, Sen Sağol”, Fecir Gazetesi , “Babamızı Kaybettik”, Cumhuriyet Altını Gazetesi, “Atatürkümüzü Kaybettik”, Kurun Gazetesi: “Atatürk Öldü. Türk Milleti Sen Sağol”, Sonuç Kez Gazetesi: “Türk Milleti Celil Şefini, İnsanlık Büyük Evladını Kaybetti” manşetleriyle haberleştirdi.

10 KASIM ATATÜRK’Ü IHTIFAL HASET VE ATATÜRK HAFTASI

1938 yılı 10 Kasım günü saat 9’u 5 geçerken aramızdan ayrılan Atatürk o zaman mütenevvi etkinliklerle anılır. 10-16 Son Teşrin haftası; onun yurtseverliği, devrim ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk’nam konuşmalarının kişi sesinden dinletildiği, Atatürk’le ilgilendiren filmlerin gösterildiği hafta olarak kutlanır. Atatürk’ad aramızdan ayrılığı gün, Anıtkabir musahabe edilir, Ankara’birlikte resmi merasim yapılır. Herhangi Bir 10 Son Teşrin’bile Türkiye’da yaşam durur ve bayraklar yarıya indirilir.

MÜCADELE VE BAŞARIYLA SABIK HANAY

Büyük Önder Atatürk, 1881’dahi Selanik’te dünyaya geldi. Annesi Zübeyde Hanım’ın arzusu doğrultusunda ilköğrenimine Saklayan Mehmet Mevla’nin mahalle mektebinde başlayan Atatürk, elan sonradan babası Mualla Heves Kibar’nin isteği üstüne geçtiği Şemsi Nazik Mektebinde ilkokulu tamamladı.

Ortaokul eğitimi amacıyla gittiği Selanik Mülkiye Rüştiyesinden zat isteğiyle ayrılan Atatürk, öğrenimini Selanik Askeri Rüştiyesinde sürdürdü. Bu okulda matematik öğretmenliği özne Yüzbaşı Mustafa Görgülü, Atatürk’ü sınıftaki diğer “Mustafa”lardan fethetmek için faik çaplı öğrencisine ikinci ad namına “Eksiksizlik” ismini verdi.

Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüştiyesini bitirdikten sonradan Keşişhane Askeri İdadisinden ikincilikle çıkışlı oldu. Askeri öğreniminin beraberinde yabancı açar eğitimi birlikte kayran Atatürk, yazları izinli döndüğü Selanik’te Frenkçe dersleri aldı. Elan sonra İstanbul’a gelerek 1899’dahi girdiği Savaş Okulunu 1902’bile mülazım rütbesiyle bütünleyen Atatürk, Savaş Akademisinden üstelik 1905’te kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu.

Atatürk, kurmaylık stajı üzere 1905’te Şam’da 5. Ordu emrine atandı. Suriye bölgesindeki yüksek hizmetleri zımnında Beşinci Rütbe’den Mecidi Nişanı verilen Atatürk, 1907’de merkezi Makedonya’nın Keşişhane şehrinde mevcut 3. Kalaba Karargahı’na atandı. Atatürk, 3. Ordu Karargahı’nın Selanik’teki kurmay şubesinde görevlendirildi.

Mustafa Kemal Atatürk, Manastır ve Selanik’te görevliyken 1909’birlikte İstanbul’daki 31 Mart Vakası’nı bastıran Akım Ordusu’nda fariza yaptı. 1910’bile Arnavutluk’taki isyanı bastırmak için düzenlenen harekatta da görevlendirilen Atatürk, İtalya’nın 1911’birlikte Trablusgarp’a çeri çıkarması konusunda Tobruk’a gönderildi. Tobruk ve Derne’bile Türk kuvvetlerini başarıyla yönettikten sonra binbaşı rütbesiyle 1912-1913 yıllarında Balkan Savaşı’na katılan Atatürk, Edirne’yi Bulgaristan’dan hoşgörüsüz düzlük kolorduda görev yaptı.

ANAFARTALAR KAHRAMANI

Atatürk, 1913’te Sofya’birlikte ataşeliğe atandı. Ataşe kendisine fariza yaptığı tam Birinci Acun Savaşı’nın başlaması konusunda Atatürk, Başkomutanlık Vekaleti’ne başvurma ederek cephede fariza ahzetmek istedi. Kendisine “Sizin amacıyla orduda değme devir benzeri fariza vardır. Fakat Sofya Ataşemiliterliğini elan şanlı gördüğümüzden sizi orada bırakıyoruz.” cevabının verilmesi üstüne Balaban Alemdar, Başkumandan Vekili Enver Ağırbaşlı’ya şu mektubu yazdı:

“Vatanın müdafaasına ilgili deli dolu vazifelerden daha önemli ve koca bire bir hizmet olmaz. Arkadaşlarım savaşma cephelerinde, kırıcı hatlarında bulunurken ben, Sofya’de ataşemiliterlik yapamam. Şayet birinci sınıf subay görünmek liyakatinden mahrumsam, kanaatiniz bu ise lütfen kilitsiz küreksiz söyleyiniz.”

Bunun konusunda Atatürk, 1915’te Esat Paşa komutasındaki 3. Kolordu’ya bağlı Tekirdağ’birlikte oluşturulacak 19’uncu Fırka Komutanlığına atandı. Gelibolu Yarımadası’na leşker çıkaran ve Conkbayırı’na ilerleyen düşman birlikleri Atatürk’ad komutasındaki 19’uncu Fırka kuvvetlerinin taarruzuyla et kafalı çekildi. Atatürk, “Anafartalar Kahramanı” namına nam kazandı.

Atatürk, Conkbayırı taarruzu sırasında göğsüne çıkma eden şarapnel parçasının cebindeki saati parçalayarak dönmesi sonucu müstakil bir ölümden kurtuldu. Gün Doğusu Cephesi’nde 16’ncı Kolordu Komutanlığına atanan Atatürk, 1916’da Zalim saldırılarını durdurarak Bitlis ve Muş’u düşmandan düşüncesiz aldı ve bu cephede generalliğe tefeyyüz etti. 1917’bile Filistin ve Suriye’de görevli 7’nci Kalaba Komutanlığına atanan Atatürk, tıpkı sene Veliaht Vahdettin ile Almanya’ya giderek Alman Genel Karargahı ve Alman savaş cephelerinde incelemelerde bulundu.

1918’birlikte baştan görevlendirildiği Suriye cephesinde 7’nci Kalabalık Komutanıyken, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle imzalanan Mondros Mütareke Antlaşması’ndan sonradan İstanbul’a döndü. Ülkeyi düşman işgalinden çevirmek amacını adsız epilepsi, Cıvıl Cıvıl Müfettişliği görevi ile İstanbul’dan ayrıldı.

“MANDA VE HİMAYE KABUL EDİLEMEZ”

Karadeniz yoluyla 19 Mayıs 1919’de Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, 22 Haziran 1919’dahi Amasya Genelgesi’ni yayımladı. Türk milletine, “Vatanın bütünlüğünün ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğunu, azim ve kararlılıkla vatanın kurtarılması için Sivas’ta tıpkı kongre toplanacağını” bildirdi.

Ayrıca Osmanlı Hükümetinin verdiği görevden ve askerlikten ricat ederek, 23 Orak Ayı 1919’de Erzurum’bile, 4 Ilkgüz 1919’bile Sivas’ta toplanan kongrelerin başkanlığını yaptı. Bu kongrelerde, “Antagonist işgaline cebin milletin vatanı savunacağı, bu amaçla eğreti tıpkı hükümetin kurulacağı ve bir milli meclisin toplanacağı, camiz ve himayenin kabul edilmeyeceği” kararları alındı ve açıklandı. Türkiye Şişman Millet Meclisi (TBMM), onun çabalarıyla 23 Nisan 1920’bile Ankara’da tarihi görevine başladı. Mustafa Kemal Atatürk, Sedir ve Hükümet Başkanı seçildi.

TBMM açılmadan 17 devir geçmiş, 6 April 1920’üstelik, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla Anadolu Ajansı (AA) kuruldu. “Türkiye’nin sesini dünyaya afişe etmek” için kurulan AA, TBMM’nin çıkardığı evvel yasaları duyurdu, Milli Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın seçkin aşamasına şehadet etti.

TBMM açılarak milli tıpkısı hükümet kurulmasına karşın Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri beyninde 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşması imzalandı. Iri Önder Atatürk, United Telegraph gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, Sevr Antlaşması’nı tanımadıklarını vurgulayarak, “Siyasi, adli, iktisadi ve finansal bağımsızlığımızı imhaya ve neticede güç hakkımızı inkara ve kaldırmaya yöneltilmiş Sevr Antlaşması bizce mevcut değildir.” ifadelerini kullandı. TBMM yoluyla Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri ortada imzalanan Sevr Antlaşması’nın akseptans edilmediği dünyaya duyuruldu.

MAREŞAL RÜTBESİ VE “GAZİ” UNVANI

İtilaf Devletleri’nin yardımıyla İzmir’i obstrüksiyon eden Palikarya kuvvetlerinin ilerlemesi, 1921’bile Birinci ve İkinci İnönü savaşlarıyla durduruldu. Palikarya ordusunun 23 Ağustos 1921’dahi baştan tecavüz etmesiyle Sakarya Meydan Muharebesi başladı. Atatürk, birliklere, “Defans hattı yoktur, savunma sathı vardır. O yüzey bütün vatandır. Vatanın gelişigüzel karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça tecezzi olunamaz.” emrini verdi.

Yunan ordusu bozguna uğratılarak, Serdar Mustafa Kemal Ciddi’nın yönettiği Türk ordusu, Sakarya Meydan Muharebesi’ni zaferle sonuçlandırdı. 22 ahit süren bu savaşta Yunan ordusu vahim kayıplara uğratıldı. Bu utku zımnında Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e, TBMM marifetiyle “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanı verildi.

Sakarya Zaferi’nin arkası sıra 13 Ilk Teşrin 1921’da Kafkas Cumhuriyetleri ile Kars Antlaşması, 20 Ilk Teşrin 1921’dahi Fransızlarla Hatay haricinde bugünkü Türkiye sınırının çizildiği Ankara Antlaşması imzalandı. Atatürk’ad komutanlığında Türk ordusu, vatanı düşman işgalinden yetirmek için 26 Ağustos 1922’bile karşı saldırıya geçerek Balaban Taarruz’u başlattı.

Mustafa Kemal Kâmil’nın yönettiği 30 Ağustos 1922’deki Dumlupınar (Başkumandan) Meydan Muharebesi’nde Türk ordusu, Palikarya ordusunun büyük kısmını yok etti. Bozguna uğrayarak kaçan düşman kuvvetlerini izleyen Türk ordusu, 9 Ilkgüz 1922’dahi İzmir’e girdi. Küçük Asya’yu düşman istilasından kurtaran balaban askeri zaferlerin ardından 11 Ilk Teşrin 1922’de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı ve İtilaf Devletleri işgal ettikleri Türk topraklarından çekildi.

İsmet İnönü başkanlığındaki Türkiye heyeti ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya ve Yugoslavya beyninde 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması imzalandı. Balaban Alemdar, Lozan Antlaşması’na ilgilendiren, “Bu ahit, Türk milleti aleyhine, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması’yla tamamlandığı zannedilmiş nazik bir suikastın yıkılışını rapor eder ayrımsız vesikadır.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN İLK CUMHURBAŞKANI

Kurtuluş Savaşı’nın arkası sıra TBMM eliyle 29 Ilk Teşrin 1923’te Cumhuriyet Altını car edilirken, Mustafa Kemal Atatürk dahi Cumhurbaşkanı seçildi. 1938’dahi ölümüne arbede art arda 4 sefer Cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi genişlik ayrıntılı süre yürüteç Reisicumhur oldu. Cumhurbaşkanı Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e 14 Haziran 1926’de İzmir’bile yapılması planlanan suikast girişimi engellendi. Elebaşları İzmir’bile tutuklandı. Büyük Alemdar, suikast girişimine ilgilendiren Rum Ajansına yaptığı açıklamada, “Okkalı girişimin benim şahsımdan feyiz mübarek Cumhuriyetimize ve onun dayandığı efdal ilkelerimize dönük bulunduğuna kararsızlık yoktur. Benim çarpık çurpuk vücudum aynı devir elbette arazi olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti sürgit payidar kalacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazi Mustafa Kemal’e, 24 Kasım 1934’te 2587 mahdut Kanunla “Atatürk” aile adı verildi ve bu soyadının yabancılar yoluyla kullanılması yasaklandı. Askeri ve politik dehasıyla Türk ve dünya tarihine adını değerli harflerle yazdıran Mustafa Eksiksizlik Atatürk, 10 Kasım 1938’bile 57 yaşındayken Dolmabahçe Sarayı’nda saat 09.05’te hayata gözlerini yumdu.

Share: