Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunlarını hususiyet mücadelesinde sona geliniyor

Üçüncüzade Ömer Vakarlı’nın torunlarını ülfet mücadelesinde sona geliniyor

GÜMÜŞHANE Üçüncüzade Ömer Rabıtalı’nın varislerinin Trabzon’birlikte mevcut Güzelhisar Kalesi’nin de içerisinde bulunduğu arazinin yararlanma hakkını kabul etmek için mufassal yıllardır verdikleri türel mücadelede sona gelindi. 28 Eylül’da Torul Esas Hukuk Mahkemesinde açılan davadan olumlu serencam çıkması halinde vakıflarını kuracak varislerin Eylül ayında Ankara’birlikte açacakları ‘Galle Fazlası’ davasının ardından arazinin yararlanma hakkına sahip olup olamayacakları belli olacak.

Trabzon’üstelik 13’üncü yüzyılda Cenevizliler döneminde düz yazı edilen tarihi Güzelhisar Kalesi’nin dahi zarfında yer aldığı arazinin 1737-1745 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nun Trabzon Valiliği görevini üstlenen Gümüşhaneli Üçüncüzade Ömer Gösterişli’evet ilgili olduğunu ve varis olduklarını tescilleyen torunlarının ayrıntılı yıllardır sürdürdükleri hukuki süreçte sona aşamaya gelindi. 28 Ilkgüz tarihinde Torul Temel Ünsiyet Mahkemesi’nde görülecek finans kurma davasının sonucuna bakarak vakıflarını kuracaklarını belirten müverrih-edip Adnan Güngör Üçüncüoğlu, elan bilahare Ankara’da açacakları ‘Galle Fazlası’ davasının sonucunda kale arazisinin kullanma hakkına ehil olacaklarını belirtti. Arazinin kişilere devredilemediğini ve bu nedenle para kurmanın akıbet süreçte kilit azamet oynadığını belirten Üçüncüoğlu, “Türk ve Mütedeyyin benzeri sülaleyiz tığ. Bizim sülalemizde 4 çıngı paşa var. Bunlar bilcümle bizim sülalemizden yetişme. Tığ devlete müzaheret ettik, izzet amacıyla çalıştık, devlete say verdik biz. Hakkımızı istiyoruz apayrı hiçbir özdek istemiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Elimizde melik fermanları dahi var”

Dava sürecinde sundukları belgelerin içerisinde melik fermanları de olduğunu belirten müverrih-yazar Adnan Güngör Üçüncüoğlu, “Biz kalenin da içerisinde bulunduğu arsayı almak istiyoruz. Bu arsayı Üçüncüzade Ömer Gösterişli 5 kişiden tapusuyla bu arada aldı ve bu tapuyu o zamanki saraya haber verdi. İzin aldı, ben burada benzeri eş yaptıracağım dedi, o bile izin verdi. Bildiğiniz üzere Heybeliada’birlikte Rumların bir kilisesi var, burayı almak için 50 yıl mücadele ettiler. Heybeliada, Hatay’dahi benzeri kilise ve İstanbul’üstelik bir kilise elan var bunları Rumlar aldı. evet biz Küçük Asya değiliz bir molekül değiliz bura bizim dedemizden kalma tapulu bire bir vadi. Bu tapu 2013 yılında alındı henüz 10 sene olmadı. Trabzon’de kadastro çalışmaları dolayısıyla tığ bunu aldık. O ahit kadastro bize vermeseydi da bunu kaynak üzerine, askeriye konusunda, karayolları üstüne veya evkaf üstüne münasebet yapmadılar. Burada ne yazıyor maliki Üçüncüzade Vakfı, tapuda yazan arazi Trabzon’un yarısı bedel. Tığ yarısını istemiyoruz ki, bizim vatandaşın yeriyle işimiz yok. Vatandaşın yerini tığ istemiyoruz. Bir Zamanlar almış tapu yaptırmış tığ bunu istemiyoruz. Bizim isteğimiz şu anda askerlik ve karayollarının elinde olan meydan. Orası bile 4 dönüme mümasil aynı düz. Biz onun peşindeyiz. Elimizdeki kitabın süresince sunu azından 100 pare doküman ve vukuf var. Şehriyâr fermanları var, emirnameler var, Trabzon Valilerinin fermanları var. Bunlar belgedir. Bu vesaik nedeniyle tığ orada hak tez ediyoruz. Biz Osmanlı arşivlerinden kendimize bakarak doküman sıralama ettirmedik.” dedi.

“Burayı Trabzon Belediyesine kiralayacağız, biz kirasını alacağız”

28 Eylül’de kredi bina etmek amacıyla sonuç davaya gireceklerini söyleyen Üçüncüoğlu, “Eylül’ün 28’inde Torul Asliye Ahbaplık Mahkemesinde vakıf bina etmek için serencam mahkememiz var. Bire Bir de bu ayın içerisinde Ankara’dahi ‘Galle Fazlası’ üzere ülkü açacağız. Tığ burada kullanım hakkını istiyoruz. Tığ burayı aldık diyelim, bazen diyor ki karı yapacaksınız, bazı diyor otel yaptıracak. Devletin malının üzerine, familya, otel olanaksız tığ bunun bilincindeyiz. Bizim yapacağımız burada o güzelim yeri askeriyenin elinden idare etmek, çünkü askeriyenin tasarrufunda askeriye kendisi eğleniyor, piknik yapıyor askeri amaçlarla kullanmıyor ki orayı. Biz orayı alacağız Trabzon halkına açacağız. Kendimiz yapamasak da burayı Trabzon Belediyesine kiralayacağız tığ kirasını alacağız. Meram bu. Bizim gayemiz şu anda maddi bire bir özdek değil, bizim gayemiz şu anda orayı alıp Trabzon halkına fethetmek.” diyerek konuştu.

“Devlete müzaheret ettik, şevket için çalıştık, devlete say verdik, hakkımızı istiyoruz”

Devletin tasarruf hakkını vermeyeceğini söylemesi dolayısıyla sav açtığını söyleyen Üçüncüoğlu, “Bizim kullanma hakkımızı versinler ego devletten 5 yıl geriye dönük parasını istemem. Azamet şu anda vermeyeceklerini söyledikleri amacıyla tığ sav beğenmek zorunda kalıyoruz. O davayı üstelik güdük tıpkısı süre içerisinde bitireceğiz, zira hakkımız bu. Rumlar elbet almışsa, Ermeniler elbette almışsa başka azınlıklar elbette almışsa tığ de hakkımızı istiyoruz. Türk ve Mütedeyyin ayrımsız sülaleyiz biz. Bizim sülalemizde 4 pasaj paşa var. Bunlar bütün bizim sülalemizden yetişme. Tığ devlete müzaheret ettik, oran amacıyla çalıştık, devlete faaliyet verdik tığ. Hakkımızı istiyoruz bambaşka hiçbir şey istemiyoruz. Orayı halka açacağız. Bu benimle olmasa dahi benden sonradan gelenlerle olacak. evet alacağız evet alacağız, bunun başka yolu namevcut. Türkiye Cumhuriyeti ülfet devleti, aşiret devleti değil. Tığ tapulu olan yerimizi istiyoruz, alacağız birlikte. Şu anda oraya Üçüncüoğlu Kalesi yazılsın ben özlük hakkımdan vazgeçeceğim. Ego 76 yaşındayım bu saatten bilahare benim parayla pulla dahi işim olanaksız. Ben Trabzon Belediyesine bile veririm orayı, onlar kullanırlar elan iyi yaparlar bize da icar bedeli ne verirlerse, bizim dahi fakirlerimiz var.” ifadelerini kullandı.Share: