TUZED Genel Başkanı Doğan: “Muvazzaf yontu, ordumuzun yararına olan benzeri buut”

Parçalanmamış Uzmanlar ve Emekliler Derneği (TUZED) Genel Başkanı Ömer Doğan yaptığı basın açıklamasında, “Muvazzaf heykel, ordumuzun yararına olan ayrımsız uzanım” dedi.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nde planlı matbuat toplantısına TUZED Umumi Başkanı Ömer Doğan ve topluluk üyeleri katıldı. Yalnız kesim temdit yaşlarında yapılan değişiklik ile kanunun az kaldığını söyleyen TUZED Umumi Başkanı Ömer Doğan, “Çabucak konvansiyon sürdürme yaşlarında yapılan mübayenet ile yasa ağız ağıza sıkıntılı kalmaktadır. Başlıca mesail namına konvansiyon ile personel geleceğe dayalı bir umutsuzluk içerisinde sözleşmem yenilenir mi? Sökel olursam mesleğimden peki muyum? Endişesi içerisinde lüzum toplumsal yaşantısında ister ise meslek yaşantısında erinçsiz adına bilcümle anlamıyla aidiyet duygusu hissiyatıyla fariza yapamamaktadır. TSK de görev eden subay, astsubayların kontratlı statüde istihdam edilmesi ve anlaşılan ayrımsız süre böylelikle muvazzaf statüye geçirilmesi durumu var iken ehlihibre çavuşların muvazzaf statüye alınmaması durumu bilirkişi çavuşları pahal yönde etkilemektedir. Ehlihibre çavuşların muvazzaf statüye alınarak görev yaptırılması durumumda ise bir personelden asgari 15 sene yararlanma edilerek terörle uğraş de daha etkili verim alınması görünen ayrımsız durumdur. Muvazzaf yontu ağız ağıza devletimizin ve ordumuzun yararına olan benzeri durumdur” diyerek konuştu.

Muvazzaf statüye geçirilen personelin lüzumlu mesleki güvencesi gerekse görevde kalıcılığını bilmesi cihetiyle kendisini daha çok geliştireceğini tamlayan Doğan, “Yıllarca sınama edinmiş terörle uğraş üzerine kabiliyet nail alanında uzmanlaşmış personel tıpkısı sorumluluk yüzünden sözleşmesi iptal edilerek bap hariç ediliyor. Henüz bilahare o personelin namına naif personel istihdam edilerek zayiat oluşumunun önü alınamamaktadır. Sözleşmenin kaldırılması hususu seçme maddesel yük oluşturmamak ile birlikte ağız ağıza devletimizin savunmasında katkı sağlayacağı aşikardır.1986 yılında yazılan kanunun yeni baştan revizyon edilerek muvazzaf personel istihdamı üstüne baştan düzenlenmesi gerekmektedir. Statünün iyileştirilmesi tamamıyla amme yararına olacağı kesindir. Vatan savunması inikat ile olmaz’ diyoruz ve ‘gelin bu kahramanları mesleki güvence ile onurlandırarak silahlı kuvvetlerimizde baştan sona temelli olarak fariza yapmalarım sağlayalım’ diyoruz. 3600 katma göstergeden faydalanamayan zahmetli astsubaylara sunulan seyyanen 1 derecenin bir defaya galiba tekaüt eksper çavuşlara üstelik verilmesini devletimizden istek ediyoruz” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: