Türkiye’nin yöresel peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Valilik, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Tecim ve Sanayi Odası hareket birliğinde planlı “Peynir Festivali”nde yerel peynirler tanıtıldı.

Yurdun türlü ülke ve yörelerinde üretilen peynirler, kent merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, lokal peynirler aynı araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, bellik oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” namına bilinen gravyer özellikle tutmak amacıyla bir nice çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin değişik illerinden getirilen kestirmece 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Genel Sekreteri Nurullah Yağız, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış tıpkı kent olduğunu tabir ederek, “Kısaca 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı henüz encam solmak, arsıulusal boyuta germek istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi zımnında 2.’sini bu yıl yaptık. Amacımız geleneksel ayla getirip ulusaldan arsıulusal boyuta çıkartmak.” diyerek konuştu.

Festivali büyüterek dünyada gürültülü getirecek aynı arkaç getirmeyi amaçladıklarını anlatan Karaca, “Burada 50 soy peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi az çok bol. Fesstivali turizm materyali kendisine Kars’ın turizm değerleri arasına koymak istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.Share: