Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin ton rekolte bekleniyor

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Umumi Başkanı Şeyhmus Solgun, tütünde 120 bin titrem rekolte beklendiğini belirterek, “Güzeşte yıl 80 bin ton kötü elde etmiştik. Yağışlardan etraf bu sene eli nimetli geçti. Geçen sene 48 ülkeye 53 bin titrem yaman ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin titrem dış satım.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki kötü tarlalarını gezerek, çiftçilerle görüşen Solgun, AA muhabirine, bu sene 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 köy ve mahallede kestirmece 82 bin üretici ailenin 120 bin titrem yaman istihsal sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Birçok ecnebi şirketle eskimemiş itilaf imzaladıklarını tabir eden Sararmış, üreticilerin daha çok kazanması ve henüz aşkın üretmesi amacıyla ceht gösterdiklerini belirtti.

Hazandide, daha çok ihracat yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu sene ülkemizde 120 bin titrem duman üretimi hedefliyoruz. Sabık yıl 80 bin titrem esrar elde etmiştik. Yağışlardan periferi bu sene bereketli geçti. Güzeşte sene 48 ülkeye 53 bin titrem duman ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin titrem dış satım. Bugüne büyüklüğünde çok pir ve zinde ayrımsız şekilde kırımlarımızı yaptık. Birçok ilimizde kötü alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı hafifletmek.” ifadelerini kullandı.

Solmuş, yaklaşık 15 gündür kesim illerini ülfet ettiklerini tabir ederek, hasadın eli nimetli bire bir şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu sene duman üretildiğini anlatan Sararmış, kentte 9 kötü çeşidinde sınama üretim yaptıklarını, hangisinin alıcısı çok ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu sene bire bir ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” beslemek için deneyim üretim yaptıklarını belirten Solgun, şöyle dedi:

“Çok evire çevire mahsul elde ettik. ABD’ye bu yıl Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu sene kırıcı bire bir yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı de Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız uluslararası çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Tarım ve Orman Bakanlığı, kötü makine aletleri mevhibe desteği sağladı. Ülkemizde hangi çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Alay Atak da 37 yıldır kötü ürettiklerini belirterek, bu yıl verim ve rekoltenin beklediklerinden bereketli olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda istihsal yaptığını anlatan Akış, 2,5 titrem eser beklediğini ifade etti.

Share: