Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin titrem rekolte bekleniyor

Türkiye Tütün Istihsal ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Umumi Başkanı Şeyhmus Hazandide, tütünde 120 bin ton rekolte beklendiğini belirterek, “Geçen sene 80 bin ton esrar elde etmiştik. Yağışlardan etraf bu yıl eli nimetli geçti. Sabık yıl 48 ülkeye 53 bin ton esrar ihraç ettik, bu yıl hedefimiz 60 bin ton ihracat.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki esrar tarlalarını gezerek, çiftçilerle görüşen Solmuş, AA muhabirine, bu sene 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 karye ve mahallede yaklaşık 82 bin yetiştirici ailenin 120 bin titrem esrar üretim sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Bir Nice yabancı şirketle kullanılmamış sözleşme imzaladıklarını anlatım fail Sararmış, üreticilerin çıktı kazanması ve elan çok üretmesi için çabalama gösterdiklerini belirtti.

Solmuş, henüz çok ihracat yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu yıl ülkemizde 120 bin titrem yaman üretimi hedefliyoruz. Sabık sene 80 bin titrem duman elde etmiştik. Yağışlardan hava bu sene artağan geçti. Geçen yıl 48 ülkeye 53 bin ton esrar ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin ton dış satım. Bugüne büyüklüğünde çokça pir ve sağlıklı tıpkısı şekilde kırımlarımızı yaptık. Bir Nice ilimizde yaman alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı hafifletmek.” ifadelerini kullandı.

Hazandide, tahminî 15 gündür bölge illerini müzakere ettiklerini tabir ederek, hasadın bereketli tıpkı şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu sene duman üretildiğini anlatan Sararmış, kentte 9 kötü çeşidinde sınama istihsal yaptıklarını, hangisinin alıcısı aşkın ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu sene tıpkısı ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” doldurmak üzere deneyim üretim yaptıklarını belirten Solmuş, şöyle dedi:

“Çokça güzel ürün elde ettik. ABD’ye bu yıl Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu yıl dokunaklı benzeri yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı dahi Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız uluslararası çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Ekincilik ve Orman Bakanlığı, yaman makine aletleri teberru desteği sağladı. Ülkemizde ne çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Kortej Atak de 37 yıldır tütün ürettiklerini belirterek, bu yıl verim ve rekoltenin beklediklerinden ferah olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda istihsal yaptığını anlatan Akın, 2,5 ton nişane beklediğini rapor etti.

Share: