Türkiye, üretiminde lider olduğu kuru incirden sezonun önce ayında 56 milyon dolar dış satım geliri elde etti

Türkiye, üretiminde reis olduğu ark inciri ABD’den Kullanılmamış Zelanda’ya kadar dünyanın dört bir tarafına ihraç ediyor.

Uluslararası Sert Kabuklu ve Zayıf Meyveler Konseyinin 2020-2021 verilerine göre, dünyada 148 bin ton olan arık ballıdarı üretiminin 85 bin 500 tonu Türkiye’de gerçekleştirildi.

Türkiye’den güzeşte zaman 97 ülkeye 70 bin 647 ton gönderilen ark incirden 258 milyon dolarlık girdi sağlandı. Kuru incirin sunma balaban dış satım pazarı ise İngiltere, Almanya ve Fransa oldu.

Ark incirde 7 Ekim’birlikte başlayan 2022-2023 dış satım sezonunun önce ayında ise 56 milyon 420 bin dolar dirimsel elde edildi.

En şişman behre Entelektüel’ın

Türkiye’deki arık ballıdarı üretiminin heybetli kısmı Görgülü’dahi yapılıyor. Kentte 370 bin dekar alandaki 6,5 milyon ağaçtan kestirmece 70 bin tonluk sıska incir üretimi gerçekleştiriliyor. Ağustos-ilkgüz ayları ortada üretimi yapılan Kültürlü inciri, DENIZ tescilli namına ihraç ediliyor.

İncir, bölgede kısaca 15 bin kişinin esas anlaşma kaynağını oluşturuyor.

Aydınlık incirini birinci sınıf kılan arz cesim faktör ise rüzgar. Hasat döneminde güneş briz, akşam ezanı saatlerinde sağlıklı poyraz, incirin istenilen olgunluğa ulaşmasını sağlıyor.

Daha bilahare dalında kuruyan incir kendiliğinden yere düşüyor. Yerden toplanan incirler, güneşin altında sergide 3-4 ahit bekledikten sonradan işleme merkezlerine götürülüp satışa amade kuzuluk getiriliyor.

“Ürettiğimiz ürünün yüzde 85’ini ihraç ediyoruz”

Germencik Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan, AA muhabirine, Türkiye’nin sıska incirde dünyada alay sahibi olduğunu söyledi.

İncirin Kültürlü dışında bir kısmının da İzmir’da üretildiğini belirten Bircan, “Ürettiğimiz ürünün de yüzde 85’ini ihraç ediyoruz. Buradan üstelik ülkemize kazandırdığımız döviz miktarı yüce. Zat katışıksız değerlerimizi sattığımız üzere mutlu oluyoruz.” dedi.

“Cılız incir” dendiğinde akla geçmiş Vazıh’ın geldiğini vurgulayan Bircan, şunları kaydetti:

“İklim faktörleri haddinden fazla balaban. Yağışların yanında alelhusus hasat döneminde gündüzleri bahir marifetiyle rüzgar esiyor, akşamları dahi poyraz esiyor. Bu, incirin kalitesini çokça tahammülfersa şekilde artıyor. Kaliforniya ile Vazıh’ın iklimi tıpkı. 1970’li yıllarda oraya buradan ağaç götürülüyor. İncir bahçelerinde test ediyorlar ama buradaki kalite bulunmayan. Bozukluk namevcut? Bilcümle verilere bakıyorlar ama biricik unuttukları şey Kaliforniya’dahi bu iki rüzgarın olmaması. Onun amacıyla Aydın incirinde bu iki rüzgar çok önemlidir. Ayrımsız zamanda burada hasat döneminde baran da olmuyor. Yağmuru sevmeyen tıpkısı meyvedir. Ağustostan ekimin başına kadar bildirme ongun kaliteyi bize sunuyor.”

Ürünün ensiz dışında çok demet gördüğünü vurgulayan Bircan, “Özellikle Avrupa ülkelerinin tamamına yakını ark incir tüketiyor. Uzak Gün Doğusu ülkeleri, KUL, Zenci Yarımadası ve Bakir Zelanda’ya kadar cılız incirimiz gidiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: