Türkiye İşçi Partisi Sinop İl Avrat Temsilcisi Ergün: “50 Lime 0-6 Gözyaşı Grubunda Çocuğu Olan Tekmil Çalışanlar İçin Kreş Açılış Zorunluluğu Olmalıdır”

MUSTAFA UZ

Türkiye İşçi Partisi Sinop İl Kadın Temsilcisi Birey Ergün, “Kerem alışılagelen kendisine her mahalleye yer beş altı 3 çıngı kreş küşat zorunda. Ayrımsız zamanda işyerlerinde herkesin yetiştirme yurdu küşat zorunluluğu vardır. Fakat şu esas büyüklüğünde bala sahibi olan 150 kadının çalıştığı işyerlerinde çocuk yuvası açım zorunluluğu vardı. Tığ onu fark etmek istiyoruz. Seçkin işyerinde 50 kesim 0-6 yaş grubunda çocuğu olan tüm çalışanlar amacıyla kreş açılış zorunluluğu olmalıdır diyoruz” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sinop İl Avrat Temsilcisi Fert Ergün, Türkiye İşçi Partili Kadınların ülke genelinde başlattığı, “Kollar Kreşe Kadınlar İşe” Kampanyası ile ilişik açıklamalarda bulundu.

“13.3 MİLYON KADIN YALNIZ YAVRU BAKTIĞI İÇİN İŞ BİLE ARAYAMIYOR”

Duygusal Ergün konuşmasında şu ifadelere meydan verdi:

“Türkiye İşçi Partili kadınlar namına benzeri araştırma yaptık. Bağımlı ki Sinop’ta dahi yaptık. Gördük kim 0-6 gözyaşı arasında ücretsiz çocuk yuvası bulunmayan. Yani Türkiye’birlikte yok. Antrparantez mehabet akıbet 15 yılda olanların da birçok kısmını kapatmış. Bunun adına sübyen mektepleri açmış evet de kuran kursları açmış. Bu kuran kursu dediğim husus 3-6 yaş arası amacıyla. Böyle tıpkı düzentileme yapmış. Bizde dedik kim bu konu çokça eke zira 13,3 milyon eş takkadak yavru baktığı üzere iş üstelik arayamıyor. Eve merbut istop etmek zorunda kalıyor. Evde artan kadın çalışamadığı amacıyla birlikte yaşadığı eşi, dostu, babası, ağabeyi her kimse buna kadın kalıyor. Kadın durumda olunca evde tıpkı köle konumunda kalıyor. Onlar ne derse onu tahsis etmek durumunda kalıyor ve şikayet etme hakkı da kalmıyor. Bu yüzden kadınlar üzere yetiştirme yurdu meselesi çokça heybetli. Hassaten biz bu yetiştirme yurdu meselesine ilk başladığımız ant bazıları “kreş kadınlar için değil, füru üzere önemlidir” dediler. Müfit. Geçmiş kadınlar üzere çokça eke. Kadınlar çalışacak. Ayaklarının üzerinde duracak kim kendileri şahsiyet sahibi olsunlar ve tıpkı zamanda da çocuklarını daha iyi yetiştirsinler.

“TEMAS MAHALLEYE SUNMA BIRKAÇ 3 DEVAM ÜCRETSİZ YETIŞTIRME YURDU AÇILSIN”

Ihtişam alışılagelen olarak herhangi bir mahalleye arz bir iki 3 pasaj kreş açılış zorunda. Aynı zamanda işyerlerinde herkesin çocuk yuvası açılış zorunluluğu vardır. Ancak şu esas kadar yavru sahibi olan 150 kadının çalıştığı işyerlerinde çocuk yuvası açım zorunluluğu vardı. Biz onu tahavvül etmek istiyoruz. Rastgele işyerinde 50 modül 0-6 yaş grubunda çocuğu olan mecmu çalışanlar amacıyla kreş açım zorunluluğu olmalıdır diyoruz. Yani karı evet da ayvaz fark etmeden. Bu zaten mecbur. İkincisi ise söz misali budun bahçeleri yapana büyüklüğünde oraya harcayacağı parayla değme mahalleye 3 kıta ücretsiz yetiştirme yurdu açsa demin bilcümle meselemiz çözgün olurdu. Biz bunları irade ediyoruz. Yani seçme mahalleye arz birkaç 3 kıta ücretsiz yetiştirme yurdu açılsın. Yavru sahibi 50 işçinin çalıştığı işyerleri de ücretsiz adına kreşler açsın.”

Share: