Ttb Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın İstanbul’da İlk Duruşması 23 Aralık’ta Yapılacak

İstanbul 24. Yavaş Ceza Mahkemesi, yetkisizlik kararı ile namına gönderilen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Forma Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı davasını akseptans etti ve geçmiş mahkeme için 23 Mesafe 2022 tarihini belirledi. İddianameyi akseptans fail Ankara 4. Gösterişli Ukubet Mahkemesi, salahiyetsizlik kararı ile dosyayı İstanbul’a göndermişti.

TTB Forma Konseyi Başkanı Prof. Dr. Çiy Korur Fincancı’nın 27 Ekim 2022’da tutuklanmasının arkası sıra savca hazırlanmış Ankara 4. Vahim Ukubet Mahkemesi’ne gönderilmişti. Fakat duruşma salahiyetsizlik kararı vererek dosyayı İstanbul’a göndermişti. İstanbul 24. Kırıcı Ceza Mahkemesi, bugün aldığı tensip kararı ile davayı kabul etti ve ilk murafaa üzere 23 Ara 2022 haset saat 09.30’u belirledi. Duruşma tutukluluk halinin dahi devamına değişmeyen verdi.

TTB avukatları; Dr. Çiy Korur Fincancı için sormaca başlatıldığı bilgisinin ardından aceleten yurtdışından döndüğünü belirterek çağrıldığı takdirde ifadeye gelebileceğini savcılığa iletmelerine; kaçma veya beyyine karartma şüphesi bulunmaması ve atfetme edilen suç itibariyle gerekmediği halde tutuklanmış olmasını eleştiriyordu.

Share: