Trakya’da AFAD ve Ilmek İşleri Başkanlığı işbirliğinde hareket tatbikatları yapıldı

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı ve Ilmek İşleri Başkanlığı işbirliği ile Trakya’de “Yer Sarsıntısı Hatıra, Çök Olta Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Edirne’de 15 Temmuz Şüheda Yatılı Erkek Kur’an Kursu’nda planlı manevra sirenlerin çalmasıyla başladı.

Yurtta kalan öğrenciler senaryo gereği hareket boyunca “çök-kumpas-tutun” yöntemini uyguladı.

Tatbikat öğrencilerin bahçede emin alana boşaltma olmasıyla sona erdi.

AFAD Edirne İl Müdürü Mehabetli Altındal, AA muhabirine tatbikatı öğrencilerin başarıyla tamamladığını belirtti.

Bu tür tatbikatların belkili afetlerde haddinden fazla heybetli olduğunu anlatan Altındal, “Tatbikat 81 ilde eş zamanlı düzenlendi. İlk önceki öğrencilerimize hareket çabucak ne yapacaklarını öğrettik. Onlar da liyakatli tıpkı şekilde tatbikatı gerçekleştirdi.” dedi.

Altındal, 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümü olan 12 Kasım’bile ise AFAD koordinasyonunda afetlere müteveccih farkındalığı çoğaltmak ve deprem çabucak akıllıca davranış şekillerini iaşe etmek için 81 ilde eksiksiz vatandaşların katılımıyla saat 18.57’de “Çök-Yerleştirme-Tutun” tatbikatı yapılacağını anımsattı.

Tatbikatı, Edirne Ilbay Yardımcısı Zafer Karamehmetoğlu ve Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt üstelik izledi.

Kırklareli

Kırklareli AFAD Müdürlüğü vasıtasıyla Kırklareli Müftülüğü binasında gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği siren çaldı.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Kur’an kursu öğrencileri ile sınıfta “çök-kol-tutun” yöntemini uyguladı.

Ekici ve öğrenciler daha sonraları binanın bahçesine çıktı.

AFAD personeli yoluyla burada mektepli ve personele afetler için vukuf verildi.

Ekici, burada yaptığı konuşmada afetlere tedbir yapmanın çok oylumlu olduğunu söyledi.

Herkesin afetler üzerine kendisini bilgiyle donatması gerektiğini anlatım eden Ekici, “Bütün dünyada akseptans görmüş izzet 1’e 7’dir. Eğer facia öncesinde 1 birimlik tıpkı harcama yapıyorsanız kıran sonrasında 7 birimlik malınızı korursunuz. Yeniden canlılarımızın korunması de bir şekildedir. Şayet kıyamet öncesinde tedarik yapıyorsak çok sayıda duygusal üstelik öncesinde tecrübeli olunduğu için kurtarılıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Düzenlenen tatbikatın birlikte çokça koca olduğunu vurgulayan Ekici, geçen sene 56 milyon kişiye facia eğitimi verildiğini kaydetti.

Tekirdağ

AFAD Müdürlüğü tarafından Tekirdağ Kült Yetişek Merkezi’nde gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği zelzele oluyor anonsları yapıldı.

AFAD ekipleri ve merkezde eğitim alanlar “çök-kapan-tutun” yöntemini uygulamasının arkası sıra hareket bitti anonsuyla bahçeye çıktı.

AFAD İl Müdürü Recep Erol, burada yaptığı konuşmada depremlerin Türkiye’nin gerçeği olduğunu dile getirdi.

Erol, herkesin depremlere hazırlıklı olması gerektiğini rapor ederek, şunları aktardı:

“2022 yılının tatbikat yılı olması zımnında ilimizde tatbikatlar gerçekleştiriyoruz. İnsanlar depremde ne yapacağını bilmez halde oluyor amma depremlerde ana olan ürkü değil, manevra fethetmek. Çök, oyun, tutun yaparak, hareket tehlikesinden sonra kavuşum alanına karışmak ve çevremizi onaylamak genişlik büyük dileğimiz. Tatbikatların hayatımızın parçası olması lazım. Beklenmeyene mücehhez kalkmak zorundayız.”

Share: