TRAKYA’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

TRAKYA’dahi 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yılı, coşkuyla kutlandı.

Edirne’de kutlamalar Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın vatandaşı selamlamasıyla başladı. Atatürk Bulvarı üzerindeki tören alanında benzer duruşunda bulunulup, İstiklal marşı okundu. Ilbay Kırbıyık burada vatandaşlara seslendi. Kırbıyık, tarihin hem dünü anlatıp, hem üstelik yarınlara giden yolu aydınlattığını belirterek, “Güneş bize hem hatırlatır hem üstelik zihinlerimize ayrımsız dimağ, tıpkı ıra bırakır. Cumhuriyet Bayramı’nı, 30 Ağustos Utku Bayramı’nı, 19 Mayıs’ı kutlamaktan maksat, yalnız o günlerde neler yaşandığını ezberlemek değildir. Esas amaç ferda başımıza tıpkısı müşkül geldiğinde hangi yapacağımızı öğrenmektir. Bu ülkeye art niyet besleyenler, işgal etmek isteyenler hangi yapmış? Buna cebin bu vatanın evlatları hangi yapmış? Gazi Mustafa Kemal ne yapmış? Arkadaşları hangi yapmış? Şerife Bacılar, Nene Hatunlar, Sütçü İmamlar ve elan niceleri ne zorluklara katlanmış ve bu törenlerin maksadını, bu zorlukları hıfzetmek ve bunlara karşı kıpırdak olabilmek üzere neler yapmamız gerektiğini çakozlamak için ruhumuzda varagelmek için yapıyoruz” dedi. Vali Kırbıyık’ın konuşmasının peşi sıra 29 Teşrinievvel kutlamaları, okulların ve askeri birliklerin geçişiyle sürdü. Vatandaşlar, askeri birliklerin geçişi sırasında alkışlarıyla destek verdi.

Edirne’nin Keşan ilçesinde kutlamalar, Kaymakam Cemalettin Yılmaz’ın makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Kutlama programı ise Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önündeki Soluk Yolu’nda gerçekleştirildi. Programa, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmayan, Keşan 4’üncü Mekanize Piyade Liva Komutanı Tugay Mustafa Özay, Keşan Şehremini Mustafa Helvacıoğlu, kat amirleri, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı. Tören, protokolün halkın bayramını kutlaması ile başladı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Kaymakam Yılmaz, günün deme ve önemini tamlayan konuşmayı yaptı. Cumhuriyetin kuruluşu ile ilişkin yapılan koşuk ve tahrir yarışmasında dereceye giren eserlerin öğrenciler tarafından okunmasından bilahare kılık, koşuk ve kitabet yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. Etkinlik, Keşan İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü Cumhuriyet Altını Cahillik Korosu ve Keşan Belediyesi Müzakere Merkezi Cumhuriyet Gençlik Korosu konseri ile sürdü. Programda, el oyunları gösterileri üstelik sunuldu. Etkinlik, öğrenci ve askeri birliklerin derbent töreninin peşi sıra sona erdi.

TEKİRDAĞ’DA HALAS MÜCADELESİ CANLANDIRILDI

Tekirdağ’da kutlama programı Süleymanpaşa kıyı yolu Atatürk Bulvarı üstünde gerçekleştirildi. Törene Tekirdağ Valisi Ermiş Sebep, Büyükşehir Belediye Başkanı Kıymetiharbiye Albayrak ve Tekirdağ Garnizon Komutanı Tuğgeneral Delicesine Yenilmez, CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun, DÜRÜST Parti saylav Mustafa Patırtı, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, İl Itimat Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Uyanık Komutanı Miralay Ahmet Kırıcı ile çok sayıda yurttaş ellerinde Türk bayrakları ile katıldı. Ilbay Aziz Sebep, Tören ara bulucu ile halkı selamlayıp kortejdekiler ve protokolün bayramını kutladı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra törenin küşat konuşmasını eden Tekirdağ Valisi Muazzez Yıldırım; “29 Teşrinievvel 1923’te car ettiğimiz Cumhuriyetimiz, Kurtuluş Savaşı boyunca genç, nemli, karı, ayvaz demeden sunulan birey siperane benzeri mücadelenin eseridir. Dönemin imkansızlıkları ve zorluklarına rağmen, Gazi Mustafa Eksiksizlik liderliğinde düşmana karşı müktesep ayrımsız zaferdir” dedi.

Ilbay Saika’ın konuşmasının peşi sıra öğrenciler şiir okudu. Süleymanpaşa Ahali Eğitim Merkezi öğrencileri ahali oyunları gösterisi sunarken, kurtuluş mücadelesi canlandırıldı. Gerçekleştirilen geçit töreninde Bitirmiş Komandoların yaptığı silahlı akrobatik eylem ve motosikletli polislerinin yaptığı eylem alçak bağ gördü. Törende askeri ve polis araçları bile biricik biricik tanıtıldı.

ÇORLU’DA TÖREN

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde bile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebrik programı, Ilçebay Mustafa Eldivan, 5’nci Kolordu ve Garnizon Başkan Korgeneral Tevfik Algan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un kaymakamlık makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Tebriklerin arkası sıra Atatürk Meydanı’ndaki kutlamalara geçildi. Hastalıklı belediyesi eliyle törene katılan vatandaşlara Türk bayrakları dağıtıldı. Vatandaşlar bunaltıcı bent gösterdiği törende konuşan Kaymakam Mustafa Eldivan, “Bayrı Anadolu topraklarında, birçok emekler sonucunda üst bulan, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin zaman kuruluşunun 99. Yapı sene dönümü idrak etmekteyiz. Bu kıymetli vatanı bize vatan eden ilkin Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşları girmek amacıyla bu nadir vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin varlık ve sükununu sağlayıcı ve bu yüce erek amacıyla toprağa düşerek şehitlik mertebesine ulaşan hep Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi. Kutlamalar Atatürk Meydanı’nda yapılan merasim geçişiyle sona erdi.

KIRKLARELİ’NDE MERASIM ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ MEYDANI’NDA

Kırklareli’nde ise kutlamaların adresi Özgürlük ve Demokrasi Meydanı oldu. Kırklareli Valisi Birol Ekici, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan ve Belediye Reisi Mehmet Siyam Kesimoğlu, askeri kurgu ile vatandaşları selamladı. Törende konuşan Ilbay Ekici, “Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99’uncu yıldönümünü kutluyoruz. Ati sene Cumhuriyetimiz ayrımsız asrı doldurmuş olacak. Bu kurum, hepimizin göğsünü kabartıyor. Bilindiği için, Cumhuriyetimiz 29 Ilk Teşrin 1923 tarihinde ‘Hakimiyet aldırmaz şartsız milletindir’ ifadeleriyle zar edilmiştir. Halkımızın Cumhuriyet Bayramı mutlu olsun” dedi. Kutlamalar. Okulların ve askeri birliklerin geçişinin peşi sıra sona erdi.

Share: