TRABZON’DA RİSKLİ 450 YAPI İÇİN ‘YIKILSIN’ ÇAĞRISI

KARADENİZ’dahi 6 ili kapsayan ‘İklim Değişikliği Gösteri Planı’ çerçevesinde; bölgede 19 bin akar öz, 131 bin cılız dere ile 1430 kilometre kere ağı üstünde yapılan incelemede tespit edilen risk altındaki 1950 yapıyla ilişkin katabolizma süreci bitmeme ediyor. Trabzon’de dere yatakları ve anaforlu arazilerde 450 riskli çatı belirleme edildiğini söyleyen Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Ofis Başkanı Ahmet Hacıfettahoğlu, “Aynı dakika evvel tayin edilen riskli yapılar yıkılmalı ve insanlar emniyetli alanlara taşınmalı” dedi.

Toptan abuhava değişikliğinin etkilediği Karadeniz’dahi çığlık yağışlarla birlikte duygusal ve dünyalık kayıplarına neden olan baskın ile heyelanlar konusunda Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun’u kapsayan 15 maddelik ‘İklim Değişikliği Eylem Planı’ hazırladı. Bu kapsamda; bölgede 19 bin akaret öz, 131 bin arık dere ile 1430 kilometre posta üstünde inceleme yapıldı. İncelemede, önce etapta dere yatağında kâin ve iklim değişikliği dolayısıyla riziko altında olan yapıların taşınması gerektiği tespit edildi. Vekâlet vasıtasıyla yapılan çalışmada, Trabzon’dahi öz yatağı yakınında kâin, sel ve toprak kayması riski taşıyan 450 yapı belirlendi. Bölgede riskli binalarda kıpırdak 2 binden aşkın aile, kentsel tahavvül kapsamında nesir edilecek bakir konutlara taşınacak.

‘RİSKLİ BİNALAR BİR AN GEÇMIŞ YIKILMALI’

Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Yazıhane Başkanı Ahmet Hacıfettahoğlu, global iklim değişikliğine bağlı namına bölgede kalan yağışların hâkim ve heyelan riskini dahi artırdığını söyledi. Hacıfettahoğlu, “Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle Trabzon’de öz yataklarında 450 riskli yapı tespit edildi. Bu faaliyet şu anda bakanlığın elinde ancak henüz uygulamaya dönük tıpkı iş yapılmadı. Tespiti yapılan binaların ayrımsız dakika önce yıkılması ve insanların birlikte kıygın edilmeden ayrıksı alanlara taşınması önem bildirme etmektedir” diye niteleyerek konuştu.

‘İNSANLAR GÜVENLİ ALANLARA TAŞINMALI’

Son yıllarda bölgede kalan yağışların kuraklıkla münasebetli olduğunu tamlayan Hacıfettahoğlu, “Toptan abuhava krizi böylece akıbet yıllarda mütezayit yağışlar bölgesel namına daha çok öfke oluşturmaya başladı. Yağışlar etraflı süre yağmayıp kuraklığa etmen oluyor sonrasında kıytırık tıpkısı bölgeye çok miktarda yağış dökülüyor. Bu dahi hem başat ve taşkınlara hem dahi heyelanlara sebebiyet vererek can ve servet kaybına dönüşüyor. Vekillik bunun önüne geçebilmesi için tıpkısı zaman evvel bu binaların yıkımını sağlamalı ve buralarda kıvrak insanları sakıncasız alanlara taşımalı” dedi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkililerince bile riskli yapıların koordinatlarının tespit edilerek bakanlığa gönderildiği, bu yapılarda yaşayanlar amacıyla arsa tahsisleri gerçekleştirilen konut ihtiyaçları amacıyla üstelik TOKİ yoluyla emek yürütüldüğü belirtildi.

Share: