Trabzon’da Ertuğrul Fırkateyni şehitleri anıldı

Trabzon’birlikte Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini anma programı düzenlendi.

Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Trabzon Şubesince Hamamizade İhsan Mir Firez Merkezinde gerçekleşen izlence, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, Kur’an-ı Selek tilaveti ile bitmeme etti.

Trabzon Vali Yardımcısı Mürtefi Yılmayan, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişine bakıldığında haddinden fazla sayıda martir ve gazi olduğunu söyledi.

Osmanlı döneminde Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya’ya destek amacıyla gönderildiğini belirten Yılmayan, şunları kaydetti:

“Ülkemiz haddinden fazla pres şartlarda kuruldu. Hepimiz biliyoruz. Burada şehit ailelerimiz ve gazilerimiz var. Şehitler ve gazilerimiz ile onların yakınları bizler üzere haddinden fazla özel. Onlar vatanın ayrılamaz bütünlüğü, temas, kardeşlik ve kutsal değerlerimiz için canlarını feda fail insanlar, onların değerlerini devlet ve millet yerine haddinden fazla ferah bilmemiz gerekiyor. Bakir nesillere pekâlâ aktarmamız gerekiyor. 19 Eylül Gaziler Günü’nüzü dahi tebrik kartı ediyorum. Ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik, zırh arkadaşları kalkışmak için şehitlerimize Allah’tan yağmur ve gazilerimize sağlık diliyorum.”

Karadeniz Maharet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı bile Ertuğrul Fırkateyni’nin Türk-Japon dostluğunun şanlı benzeri destek olduğuna işaret ederek, “Şehitlik bizim inancımızda çok eke ayrımsız terim. Kur’an-ı Verimli’dahi şehitlerimizin cennete gideceği ve 70 kişiye dahi tanıklık edeceği belirtiliyor. Bu değerlerimizi gençlerimize öğretmemiz geçişsiz. Bizim dedelerimiz tek devir vatana hıyanet falan söyleniyor ya geçen ahit tıpkı şehremini söyledi, tığ dedelerimizle gelgel duyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Ahmet Tezcan, fırkateynde toplamda Trabzonlu 71 askerin şehit düştüğünü kaydederek, şehitlerin ve gazilerin öneminin gençlere anlatılması gerektiğini söyledi.

Konuşmaların peşi sıra İstanbul Maharet Üniversitesi Aritmetik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fulya Şentürk da “Ertuğrul Fırtateyni’nin Tarihi” mevzulu sunumunda fırkateyninin Japonya’evet yolculuğunu anlattı.

Şentürk, fırkateynin gün açısından önemine değinerek, “Ertuğrul Fırkateyni’nde Akçaabat’tan 16, Sürmene’den 13, Of’tan 11, Maçka’dan 8, Yomra’dan 7, Vakfıkebir’den 4, Beşikdüzü’nden 3, Tonya’dan 1, Trabzon merkezden da 8 denizci bulunmaktaydı.” dedi.

Trabzon Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Ulum Fakültesi Gün Bölümü Dr. Akademisyen Engin Gündeş Keder, “Ertuğrul Fırkateyni Kazası’nın Trabzonlu Şehitleri” mevzulu sokum yaptı. Bulut, sunumunda fırkateynin yola çıkışı ve batış sürecinde yaşananlarla ilişik katılımcılara bilgi verdi.

Etkinlik kapsamında, Prof. Dr. Şentürk’ün hazırladığı şahsi fotoğraf sergisinin açılışı bile yapıldı.Share: