Trabzon firez hanek haberi | Macaristan çıkmaz topluluk grubu ‘Band Of Streets’ İstanbul’da

Macaristan sokak bando grubu ‘Band Of Streets’ Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nin davetiyle İstanbul Site Danişma’ın ocak sahipliğinde üniversitenin Taksim yerleşkesinde ve Şişhane Meydanı’nda konser verdi.

Geçmişten günümüze birçok eseri seslendiren ‘Band Of Streets’ saz topluluğu, İstanbul ayağındaki konserini İstanbul Şehir Tekellüm’ın aile sahipliğinde İstanbul Kent Üniversitesi’nin Taksim yerleşkesinde gerçekleştirdi. Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nin davetiyle mevrut ekip üniversitenin bahçesinde gelişmemiş tıpkı konser verdi. Sonrasında Şişhane Meydanı’nda konserine devam eden grup, vatandaşlar tarafından iri bandaj gördü. İlk konserini Kocaeli’üstelik veren grup İstanbul’dan sonra Bursa ve Ankara’ya gidip dinleti verecek.

“İSTANBUL ŞEHIR TEKELLÜM TÜRKİYE VE İSTANBUL’UN KÜLTÜR HAYATINA HAYIRLI OLSUN”

İstanbul Şehir Hanek’ın Müessis Direktörü Doçent Dr. Ahmet İlkay Ceyhan, “Bugün Liszt Enstitüsü Macar Ekin Merkeziyle ortaklaşa düzenlediğimiz dinleti ile Yıldızlı Yetişek Vakfı (ENEV) ve İstanbul Kent Üniversitesi iştiraki olan İstanbul Kent Musahabe’ın evvel etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Band Of Streets grubu, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Sarayı’nin daveti ile burada. Bizim, kültürler arası iletişimi icat etmek, kültürel gelişmelerin içerisinde kayran alabilmek kabil bir misyonumuz var. Ona güvenerek uluslararası tıpkısı grupla keyifli biraz eylemek amacıyla hakeza bire bir tertip düzenledik. Keyifli bir ser yapalım istedik. İstanbul Site Musahabe Türkiye ve İstanbul’un ekin hayatına dobra olsun” dedi.

“MACARİSTAN’DA ARZ İYİ SOKAK BANDOSU KENDISINE TANINIYOR”

Macar Kültür Sarayı Müdürü Dr. Gabor Fodor, Band Of Streets Macar ekibinin 3. öğün Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Takım, 3. Sefer Türkiye’ye Macar neşesini getiriyor. Bu kat Kocaeli, İstanbul, Bursa ve Ankara’da dinleti verecekler. Macaristan’bile en ongun sokak bandosu namina tanınıyor. Macar Milli Futbol takımı maçları öncesinde de taraftarları coşkulandırmak üzere sokaklarda müzik çalıyorlar. İstanbul’da Kent Üniversitesi’nden bilahare Şişhane meydanında İstanbullularla buluşacaklar” diyerek konuştu.

“TÜRKİYE’DE KENDİMİZİ HADDINDEN FAZLA İYİ HİSSEDİYORUZ”

Band Of Streets grubundan Mate Füzy, 3. Yol Türkiye’dahi olmaktan çokça mutlu olduklarını tabir ederek, “Türkiye’de kendimizi çok bereketli hissediyoruz. Grubumuz imdi 10. Yaşını doldurdu. Macaristan’da bu tuhaf çıkmaz bandosu tarzında topluluk müziği kabul etmek gerçekte bizim patentimiz ve bundan de çok nazik bir hava duyuyoruz. Türkiye’nin yanında İspanya ve İtalya’dahi de sokaklarda konser verdik. İtalya’da dünya fuarında dinleti ödeme şansımız oldu. Dün Kocaeli’deydik. Bugün İstanbul’dayız. Yarın ise Bursa’ya akabinde birlikte Ankara’ya gideceğiz. Sayın Macaristan Ankara Büyükelçisi’nin daveti üzerine geldik. Bu vesileyle kendisine çokça teşekkürname ederiz” ifadelerini kullandı.

Share: