Tosya Hükümet Konağı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla açıldı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde inşa edilen kullanılmamış Tosya Hükümet Konağı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle açıldı.

Tosya Hükümet Konağı’nın açılışı üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun üstelik katılımı ile küşat töreni düzenleniyor. Eskimemiş Hükümet Konağı uğrunda gerçekleştirilen küşat törenine Bakan Soylu’nun beraberinde, Kastamonu Valisi Avni Şarap, YANLIŞSIZ Fırka Kastamonu milletvekilleri Hakkı Köyü ve Takatli Polat, Tosya Kaymakamı Suat Hatam, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğu, Tosya Şehremini Volkan Kavaklıgil, Devrekani Belediye Reisi Açık Deniz Atıkulaç katıldı.

Törende konuşan Tosya Şehremini Volkan Kavaklıgil, “20, 30, 40 sene sonradan eşimiz, çocuklarımızla gezdiğimizde bunu da biz kazandırdık diyebileceğimiz eserleri memleketimize kazandırmak için savaşım ediyoruz. Allah yıldız etti, birçok ülkü ve sıkıntıyı ilçemize hallediyoruz. İçme suyu tasfiye tesisimizin yapımını tamamladık, inşallah açılışını gerçekleştireceğiz. Şehrimizde bir otogarımız yoktu, tamamladık. Galerici esnafımız amacıyla standartlarına makul dükkanları yaptık. Tosya’bile yüzme bilmeyen evladımız kalmasın diyerek nısıf olimpik yüzme havuzu yaptık, Allah talih ederse açılışını gerçekleştireceğiz. Yine şehrimizde iri bire bir şaibe olan mezbahane ve efsanevi pazarı, toplumsal tesisimizin yapımını bitmeme ettiriyoruz. Kurban Bayramı’nda hep bu arada orada olacağız” dedi.

Daha bilahare konuşan Mebus Dokuz Canlı Çelik, “Şu düzlem çok şeyi ifade ediyor, çok husus söylüyorsunuz. Tığ Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde 20 yıldır ülkemizin gelişigüzel karışına, değme köyüne, her mahallesine iri hizmetler yaptık. Birileri bunu kabul etmek istemese dahi milletimizin nazik çoğunluğunu bunu kabul ediyor. Bu yüzden d 20 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın lüzumlu başvekil gerek cumhur reisi yerine bu ülkenin yönetiminde vadi almasını sağladı. Tosya’de, Kastamonu’da, cümle ilçelerde nazik hizmetler yaptık. Bunları saymaya lazım bulunmayan” diye konuştu.

Daha sonraları sözü devralan Saylav Hakkı Kafasız, “Anadolu’ya geldik, Anadolu’yu ev edindik. Bin yıldır bu yurdu koruyabilmek için 100 binlerce şehit verdik, vermeye de bitmeme edeceğiz. Ne zaman şehit vermekten konma geçersek o antlaşma vatan elde gitti demektir. Takkadak bununla birlikte yurt korunmaz. Burada Bizans, başka halklar vardı. Nereye gitti bunlar, tığ bunları sürdük mü, yarayışlı. Anadolu’birlikte bir güruh mehabet, kavim vardı. Onlar bile kayboldu. Tığ da kaybolur muyuz, evet. Şayet hakeza giderse biz birlikte kaybolacağız. İşin gerçeği bu. Nüfusumuz artmıyor. Milletlerin bile nüfusu artmadığı üzere kaybolup gittiler. Derece Derece bu memlekette başkalarının nüfusu artacak, ağyar çoğalacak. Tığ yavaş yavaş azalıp ve ihtimal da namevcut olacağız. 2053’te buda ne olacağını kimesne kestiremez. 2053 PKK buraya gelip Türkiye Cumhuriyeti’ni dümen edebilir mi, bu gidişle kadir. Savaşarak edemez amma çoğalarak edebilir. Cumhurbaşkanımız dedi kim, ‘sunma az 3 çocuk.’ Eğer bu politikaya uymazsak akıbetimizin ağyar kabilinden olacağını hep bilsin. Onun amacıyla bu bayağı var işleyiş meselesi. Çoğalmamız geçişsiz” şeklide konuştu.

Törende sonuç yerine konuşan Ilbay Avni Çakır, “Özellikle Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, bakanlarımızın bölgedeki tehlikeli çalışmaları ile yaşamış olduğumuz afetin izlerini balaban oranda sildik. Tosya Hükümet Konağını sizlerin hizmetine sunmuş olacağız. Tosya’yı çok önemsiyoruz., hem Kastamonu’nun sunu şişman ilçesi hem bile Kastamonu’nun hararetli yüzü. Özellikle ahşap sektöründe Türkiye’birlikte gelmiş olduğu gestalt bizlere gelgel veriyor. Çalışmalarını başlattığımız ikinci birleştirme endüstri bölgesi ile alay malay hem bölgedeki hem de Türkiye’deki rolümü iki bitirme artacak. Tosyamıza üstelik haddinden fazla büyük katkı sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Daha sonradan merasim alanına gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşmasının ardından, Tosya Hükümet Konağı dualarla hizmete açıldı. – KASTAMONU

Share: