Teşrinievvel ayında kartlı ödemeler yüzde 50 arttı

Kartlı ödemeler ekimde yüzdelik 50 arttı, veriler Bankalararası Bilgili Merkezi‘nden geldi.

Ekim kocaoğlannda kredi kartları, banka kartları ve civar ödemeli kartlar ile yapılan toplam ifa tutarı bire bir eski yılın ayrımsız dönemine bakarak yüzdelik 50 arttı, 165 milyar TL oldu.

Teşrinievvel sonu bakımından Türkiye’birlikte 82,8 milyon skor emniyet kartı, 147,5 milyon adet ödeme kartı ve 54,4 milyon sayı yöre ödemeli iri kullanılıyor.

2020 yılının teşrinievvel kocaoğlan ile kıyaslandığında güven kartı adedinde yüzde 11’lik, banka kartı adedinde yüzde 4’lük, ön ödemeli kurnaz adedinde ise yüzdelik 32’lik artma yaşandı.

Toplam iri sayısı ise güzeşte yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 10 oranında artım gösterdi, 284,6 milyon adede ulaştı.

165 bilyon TL tutarındaki kartlı ödemenin 133,7 milyar TL’si kredi kartları, 28,2 milyar TL’sinde banka kartları, 3,1 bilyon TL’si ise civar ödemeli kartlar ile yapıldı.

Sabık yılın tıpkısı dönemine bakarak kartlı ödemelerde genişlik çok artışın yaşandığı kesim yüzde 188 ile “havayolları” oldu. İkinci sırayı yüzde 164 büyümeyle “amme/alacak ödemeleri” aldı.

GÜNCE TEMASSIZ ÖDEME ADEDİ 13 MİLYON

Ilk Teşrin ayında temassız ödemede birlikte yüzde 82 artım görüldü. Buna göre temas 5 kartlı ödemeden 3’ü temassız kendisine yapıldı.

Mavera yandan temassız ödemelerde günce sayı ise 13 milyona ulaştı.

Temassız ödemeler takkadak kurnaz kullanıcılarına değil iş yeri sahiplerine üstelik şişman zahmetsiz sağlıyor. Buna göre, değme 4 terminalden 3’ünde temassız ödeme yapılabiliyor.

Yer çokça temassız işlem yapılan hareket yerleri ise sırasıyla ”market-azık”, “aşındırmak”, “akaryakıt” ve “esenlik/kozmetik” oldu.

Share: