Teşekkül üyeliğinden tutuklanmıştı! İBB çalışanı Şafak Duran bilge karşısına çıktı

İstanbul 32. Kısık Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya vakfedilmiş maznun Şafak Duran getirildi. Duruşmaya sanık avukatları ve Duran’ın yakınları peyrev yerine katıldı.

“İBB’YE İNTERNET ÜZERİNDEN MÜRACAAT YAPTIM”

Savunmasına başlarken kendisini Sosyal bakım uzmanı olarak tanıtıcı Şafak Duran, “2012-2016 yılları arasından Sakarya’da toplumsal bakım bölümünü okudum. Sonrasında ALES sınavlarına girdim. Faziletkâr lisans okuma hedefim vardı. 2017’bile erdemli lisansı kazandım ve Fransa’ya gittim. Döndüğümde 4 ay işsiz kaldım. Mülteciler Derneği’nde gönüllü namına projelere katıldım. Cemiyet Sultanbeyli Belediyesi’yle koordineli çalışıyordu. İBB’ye internet üzerinden başvuru yaptım. 9 maaş aynı projede çalıştım. Elan sonradan proje sonlanınca Alman işbirliği projesinde çalışmaya başladım. Ama ortaya çıkan fotoğraf dolayısıyla İBB’de çalışırken gözaltına alındım ve projelerden çıkarıldım. Bu nedenle eğitim bilimi hayatım sonlandı. Silahlı yıldırı örgütü üyesi iddiasını reddediyorum. Ego böyle ayrımsız suç işlemiş olsaydım, Fransa’da ahenktar bire bir hayatım vardı, illet bırakıp buraya geleyim. Ben gözaltındayken içtimai medyada benim adıma çalkantılı haberler işlenmiş. Kanıtlanmamış benzeri cürüm üzerinden benim şahsiyet hayatıma müdahale edilmiştir. Ailem bu suçlamalar dolayısıyla maddesel manevi etkilenmiştir” dedi.

“İDDİA EDİLEN BANA AİT DEĞİLDİR”

Duran savunmasının devamında, “İddia edilen foto bana ilişik değildir, oradaki kişide ben değilim. Kesinlikle kabul etmiyorum. Fotoğraftaki kişileri üstelik tanımıyorum görmedim. Görseldeki eşkâl bana ilişik değildir. Dalan ile yegâne eş noktamız memleketimiz ve yaşımdır, başka kuma özelliğimiz yoktur. gelişigüzel tümen sendika vb. kuruluşlarda üyeliğim yoktur. Benim bu dosyayla tek alakam yoktur. Ben hukuka sığınıp adalet irade ediyorum. Adli kontrol şeklinde bile olsa tahliyemi istiyorum” dedi.Dijital inceleme raporlarında fotoğraftaki kişiyle Şafak Duran’ın yüz karşılaştırması yapıldığı ve sonucunda fotoğraftaki kişinin Şafak Duran ile bir hayat olduğu kuvvetle beklenen olduğu belirtildi. Şafak Duran raporu akseptans etmediğini söyledi. Duran’ın avukatları müvekkillerinin tahliyesini murat etti.

TUTUKLULUK DEVAM KARARI

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Şafak Duran’ın mevkufiyet halinin devamına karar verdi. Gök Bilimi, Duran’ın kullandığı telefon kayıtlarının istenilmesini ve dinlenmeyen tanıkların dinlenmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı marifetiyle hazırlanan iddianamede, 2016 yılında Şırnak Cizre’dahi yapılan operasyonlara ele geçirilen dijital materyallerin içerisinde 2 sayı foto ele geçirildiği ifade edildi. Fotoğrafların Uyanık Kriminal Raporuna bakarak tetkik sonucunda fotoğraftaki avrat ile nahoş Şafak Duran’ın direnerek beklenen aynı can olduğu yönünde tespitin bulunduğu anlatıldı. Duran’ın örgütün kırsal alanına katılarak eğitim bilimi aldığı, tayin edilen fotoğrafında örgüte evvel katılan kişilerin aldığı eğitim bilimi sonrasında mezuniyete ilişik olduğu belirtildi. İddianame, tanık beyanları ve Açıkgöz Kriminal Raporu ayn uğrunda bulundurularak Şafak Duran’ın “Silahlı yıldırı örgütüne unsur olma” suçundan 7 yıldan 15 yıla büyüklüğünde mapushane cezasıyla cezalandırılması kâm ediliyor.

Share: