Tecim Bakanı Muş: “2023 bütün acun amacıyla elan mütehammil geçeceğe benziyor”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Türkiye’nin 2023 yılını büyüyerek kapatacağını belirterek “2023 bilcümle dünya için daha kip geçeceğe benziyor” dedi.

SELIM Fırka İl Başkanlığınca düzenlenen Türkiye Yüzyılı, “2023’e akıllıcasına site buluşmaları” toplantısına akmak amacıyla Kars’a mevrut Tecim Bakanı Mehmet Muş, partililere seslendi. Icra Vekili Muş, “Türkiye büyümek istiyor. Bölgede muhteşem aynı mevki, geçtiğimiz yılda rakamlar daha açıklanmadı ama yüzdelik 5 civarında yahut biraz üstünde aynı tahaccüm oranı bekliyoruz. O dahi mail az buçuk resmi rakamlarla açıklanacaktır. 2023 bilcümle acun için elan kip geçeceğe benziyor. Çünkü covitten sonradan ortaya sâdır para politikalarından muhit bilcümle ülkeler şuan ne yapıyorlar? Daha kısıtlanmış, bulunan eşit dalgalanmalarını taharri altına kabul etmek üzere politikalar geliştiriyorlar. Buda ister istemez ülkelerin tahaccüm oranına yansıyor. Zımnında dünyadaki tahaccüm oranları, ticaret hacmindeki büyüme oranları zir taraflı milletler arası kuruluşlar eliyle rötuşlu ediliyor” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye namına adam olmak istediklerine dikkat çeken Icra Vekili Muş, “Biz Türkiye adına büyümemizi 2023’te birlikte yaşamak istiyoruz. ve büyüyerek bu yılı dahi kapatmak istiyoruz. Her şeye rağmen bunu yarmak istiyoruz. Seçim yılı üstelik olsa, dünyada bu gelişmeler de olsa hem yatırımları benzeri taraftan sürdürüp, hem de ekonomiyi büyültmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Muş, şöyle devam etti: “Bu yılın Karı ayında dış satım rakamlarını kamuoyuyla paylaştık. Geçen senenin Aile ayına göre yüzdelik 10 üzerinde bir artım söz konusu. İhracat istihsal buyurmak, istihdam eylemek, piyasada hareketlilik ve neşelilik emreylemek, nihayette tığ burada ürettiğimiz ürünleri ensiz dışına satıyoruz. Oradan ülkeye döviz girdisi sağlanıyor. Nedeniyle ihracatın düşük seyretmesi ekonominin büyümesini mefret ayrımsız dinamosu kendisine fariza görüyor. Zira eski dönemde ortaya sâdır büyüme oranlarının çabukça çabucak yarıya yakını dış satım kaynakladır. Nedeniyle amacımız bizim bu yılı da kazançlı kendisine hem birlikte dış satım olarak büyüyerek bloke etmek, büyüyerek düğümlemek.”

Vekil Mehmet Muş’un açıklamalarının arkası sıra güruh basına sadık adına bitmeme etti.

Vekil Muş, Kars’ta sırasıyla Vilayet, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığını görüşme edecek. – KARS

Share: