TBMM’deki bütçe görüşmelerinde ‘İmamoğlu’ tartışması (2)

‘TIPIŞ TIPIŞ GİDECEKSİNİZ’

Ardından alay kayran CHP Aydınlık Milletvekili Bülent Tezcan, “Milletin vicdanında kaybettiğiniz itibarı, vicdanı kuruyan hakimlerin gerekçesiz kararlarında bulamayacaksınız. Yeniden kazanamayacaksınız. Bu kavim koltuğunuzun altına dosyanızı verecek ve tıpış tıpış gideceksiniz. Bu bütçeyi uygulamayı göremeyeceksiniz” dedi.

CHP Artvin Mebus Garaz Bayraktutan ise, “Mahkeme falan demeyin. Karşınızda duruşma falanca namevcut. Onlar eskidendi sayın başbuğ. Neyin mahkemesi. Özel görev mevdu bire bir adama, ‘Bunun gereğini yap’ demişler. Fariza ve ferman verilmiştir. Gereği yapılmıştır. Tığ talimatı kimin vermiş olduğunu biliyoruz. Bu mir buradakiler tarafından verilmedi. Emir aynı emanet yoluyla verildi. Çın olacak mı olamaz mı hep bu arada göreceğiz. O nedenle bugünler geçecektir. Bütün bu olumsuzluklara karşın bu ülkeyi umudun ve özgürlüğün ülkesi, hepimizin Türkiye’si yapacağız” diyerek konuştu.YANLIŞSIZ PARTİ’Lİ TUNÇ: MAĞDURİYET ÇIKARMAYA ÇALIŞMAK AKILLICASINA DEĞİL DÜRÜST Parti Grup Komutan Vekili Yılmayan Bronz de, CHP’li milletvekillerinin sözlerine denk, “Arkadaşlarımız ayrı ayrı değerlendirmelerde bulundular. Tabii bu değişmeyen yerli mahkemenin vermiş olduğu, kesme olmayan benzeri karar. İstanbul Büyükşehir Şehremaneti başkanının, YSK hakimlerine yönelik, ‘Bu seçimi bozma edenler ahmaktır’ sözünün evcil mahkemece değerlendirilmesi sonucu aynı taşlama suçunu dokuma ettiği yönünde bire bir mahkumiyet kararı verildi. Bunun tıpkısı istinaf süreci var. Bu kararı veren hakimlere yönelik ifadeler kullanırken kararı eleştirelim fakat tıpkı karar üzerinden, ‘Bu karar talimatla verildi’ yargısı şeklinde ifadeler banko akla yatkin değildir. Burada bir atfetme vardır. ve bu isnadı mahkeme değerlendirmiştir. İstinaf Mahkemesi’nin elbet değerlendireceğini özlemek geçişsiz. Kesinleşmemiş tıpkı değişmeyen üzerinden burada değerlendirmelerde bulunarak ve bu değişmeyen üzerinden aynı mağduriyet çıkarmaya işlemek makul değildir” ifadelerini kullandı.SADDAM BENZETMESİNE TEPKİCHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç ise AK Tümen’li Tunç’a karşılık vererek, “Dünyanın tek yerinden 16 milyon nüfusu olan bire bir kentin şehremini, yalnız kendisine ‘ahmak’ denildiği için ve cevaben ‘Bunu söyleyenler ahmaktır’ dedi diye niteleyerek ona politik yasak getirilmez. Ona dünyanın tek mahkemesi hiçbir şekilde politik haram getirip 2 yıl 7 ay 15 dolaşma ceza vermez. Bu değişmeyen hiçbir vicdana sığmayan tıpkısı karardır. Ayrımsız defa elan bu mahkemeleri esasen savcıların ve hakimlerin yönetmediği celi ortaya çıkmıştır. 21 yıldır iktidardayız diye niteleyerek övünmeyin. Saddam birlikte 30 yıldan beri iktidardaydı. Esad bile 20 yıldan beri iktidardaydı. Onlar neyse siz dahi osunuz” dedi.

Bu sözlere aksülamel gösteren DOĞRU Öğür’li Tunç, “Buradaki sözleri reddediyoruz. ‘Saddam gibi’ dediniz. Hakaret ediyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanımız 20 yıldan bu yana 15 seçimi kazanan, milletin gönlünde hükümdarlık kuran bire bir liderdir. Siz kendinize bakın; 20 yıldan bu yana 15 seçme kaybedecek, partinin başında oturacak. O diktatör değil ama milletin oylarıyla değme sandıkta celi vuzuh birinci olana ‘zorba’ diyeceksiniz. Yazıklar olsun size” dedi.

Share: