TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin ekip önerileri akseptans edilmedi

TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ilişik kol önerileri kabul edilmedi.

Umumi Kurulda, gündem dışı konuşmaların arkası sıra siyasal parti gruplarının önerileri değişik ele alındı.

CHP’nin “okullarda bire bir kat yemeğin çıkması ve eğitimde vesile eşitliğinin sağlanması” ile ilişik verdiği araştırma önergesinin yöre görüşmelerinin bugün yapılmasıyla ilgili önerisi üstünde bayram alan CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, açlığın insanca bire bir laf olduğunu, hamhalat füru amacıyla çözüm üretilmesini istedi.

Ülkenin, dirliğini ve düzenini bozan ayrımsız yoksullukla yüz yüze olduğunu müstakbel süren Aydoğan, “Dallar açlıktan baygıntı geçirecek benzeri ortama zahir feda ediliyor? Bunları Mecliste konuşalım, çözüm için gelişigüzel kafa yoralım.” dedi.

İYİ Öğür Mersin Milletvekili Anlaklı Melik Sıdalı, Cumhuriyet’in bildirme kocaman kazanımlarından olan “okazyon eşitliğinin kaybolduğunu” savundu.

Yoksulluğun, herkesten haddinden fazla çocukları vurduğunu ifade eden Sıdalı, “1 milyon 300 bin çocuğumuz okullarına karnı aç gidiyor. Çocuklarımızın maruz kaldığı uyumlu beslenememe durumu, kansızlık, çılgın arıklık, enfeksiyon başta kalkışmak için bir nice hastalığı tetikliyor, algılama ve kavramada de güçlükler ortaya çıkarıyor.” diyerek konuştu.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ise Türkiye’birlikte öğrencilerin büyük bölümünün açlığa mahkum edildiğini öne sürerek, beslenmesi dar olan ayrımsız çocuğun adaptasyonunun türlü olamayacağını rapor etti.

SELIM Tümen Bitlis Milletvekili Cemal Taşar üstelik Türkiye’nin, öğrencilere sunulan destekler üzerine dünyanın genişlik iyileri ortada düz aldığını, yetişek tedris amacıyla bilcümle imkanları seferber ettiklerini dile getirdi.

Okulları arz çağdaş imkanlarla donattıklarını, ibret kitaplarını, apotr kaynakları ücretsiz sunduklarını, kütüphanesiz okulun kalmadığını belirten Taşar, “Yetersiz başvurusu yapan öğrencilerimizin az daha hacısı hocası yurtlara yerleşti. Yurtlarımızda öğrencilere verdiğimiz beslenme yardımı günlük 25 liradan 60 liraya çıkarıldı. Temas vatandaşımızın çocuğunun en kalifiye eğitim bilimi imkanına kavuşmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin grup önerisinin yanı sıra İYİ Partinin “TÜİK’in açıkladığı verilere ait iddialar”; HDP’nin “Emniyet ve Kurtlar Kurumunun, yurtlara küsurat talebi karşılayamaması ve öğrencilerin barınma sorunlarının giderilmesi” ile ilgilendiren araştırı önergelerinin ön görüşmelerinin zaman yapılması önerileri dahi müzakerelerin ardından kabul edilmedi.

Umumi Kurulda elan sonradan DOĞRU Fırka Grubu’nun ruzname ve himmet saatlerine ait önerisi akseptans edildi.

Kabul edilen öneriyle, “Dezenformasyonla savaş düzenlemesi” olarak bildik Matbuat Kanunu ile Gâh Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Yarın Genel Kurulda, Esas Mahkemesi ile Şahsi Verileri Himaye Kurulunda boşalacak birer üyelik üzere seçme yapılacak.

Perşembe günü yasa teklifinin görüşmelerine devam edilecek. Teklifin görüşmelerinin tamamlanamaması halinde Umumi Kurul, haftalık emek günlerinin dışında cuma namazı günü bile çalışacak.

Bu arada CHP Kütahya Milletvekili Büyük Fazıl Kasap’ın, Erdemli Öğrenim Öğrencilerine Burs Güven Verilmesine İlişkin Kanunda Mübayenet Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin, doğrudan Umumi Kurul gündemine alınması önerisi bile akseptans edilmedi.

Share: