TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç’tan F-16 müzakerelerine ilgilendiren açıklama Açıklaması

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Tığ, Türkiye’ye F-16 satışı konusunda özellikle ÇAKER Senatosu ve Temsilciler Meclisi kanadının, dışişleri komisyonları nezdindeki çalışmalarda akseptans etmeyecekleri şartları ortaya koyma çabaları olduğunu belirterek, “Bunların uluslararası siyasete ve müttefiklik ruhuna uymayacak davranışlar olduğunu vazıh şekilde dile getirdik.” dedi.

Kılıç, SELIM Parti Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Aut İlişkiler Başkanı Efkan Alabalık başkanlığında NATO Mebus Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve SELIM Tümen Rize Saylav Osman Fazla Bak, Birlemiş Uluslar Genel Yerleşmiş 75. Dönem Başkanı ve DOĞRU Öğür İstanbul Milletvekili Yanardağ Step ile TBMM Türkiye-ESIR Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Tümen Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker’in katılımıyla Washington’birlikte gerçekleştirdikleri temasları değerlendirdi.

ESIR’ye mayıs ayının ardından yaptıkları ikinci ziyaretin birlikte yarayışlı geçtiğini dile getiren Kılıç, ziyaret kapsamında senatör ve KÖLE Temsilciler Meclisi üyeleri ile bire bir araya geldiklerini söyledi.

NATO’nun sunma iri ikinci ordusu ve bugüne kadar eksiksiz uluslararası faaliyetlerinde fariza düz tıpkı ülkenin temsilcileri kendisine temaslarda bulunduklarını anlatım eden Tığ, görüşmelerde Türkiye’ye F-16 cenk uçağı satılması başta oluşmak üzere bölgesel ve uluslararası konuları ele aldıklarını belirtti.

Çağatay Tığ, istedikleri bazı asrileşme kitlerinin beraberinde gâh eskimemiş özellikleri olan, askeri anlamda “yıpranmamış blog” diyerek ifade edilen F-16 alımının benzeri süreci olduğunu aktararak, “Bu konuda bir BENDE yönetiminin bire bir bile Kongre’nin yaklaşımı var. Belirli anlaşmaların, satışların yapılabilmesi amacıyla Kongre onayı gerekiyor. Bu kapsamda işi doğrudan hikâyelemek, temasları direkt karşı karşıya ayırmak amacıyla gök bilimi yerine oradaydık.” diye konuştu.

Görüşmelere umumi adına müspet aynı havanın yansıdığını anlatan Kılıç, şöyle bitmeme etti:

“Yaptığımız düşünüm alışverişlerinde ortaya koyduğumuz birçok konu kabul gördü. Latif saylav, siyasiler adına onların da bazı değişik düşünceleri olabiliyor. F-16 çekişme uçağı satışı üzerine hele ÇAKER Senatosu ve Temsilciler Meclisi kanadının dışişleri komisyonları nezdindeki çalışmalarda akseptans etmeyeceğimiz şartları ortaya koyma çabaları var. Bunların, bazen yanlış değerlendirmeler, uluslararası siyasete ve müttefiklik ruhuna uymayacak bazen ahval olduğunu açık şekilde dile getirdik. Burada bazı esame dolay plana çıkıyor. Hepimizin bundan sonra malumu olduğu New Jersey Senatörü ve KÖLE Senatosu Aut İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in olumsuz anlamda bire bir çabası var ama bunun çok kudretli olabileceği kanaatinde değilim. Kâh konularda, ayrımlı başlıklar altında düşünüm ayrılıklarımız var amma NATO müttefiki ve şu anda bölgedeki sunu akva mutluluk olarak ağır sıklet manada desteklenmemiz gerektiği üstüne hemfikiriz.”

” Yunanistan’ın kavisli tutumunu berrak dile getirdik”

Kılıç, görüşmelerde, Rusya- Ukrayna savaşı dolayısıyla yaşanan besin krizi riskinin ortadan kaldırılmasına müteveccih Türkiye’nin çabalarıyla oluşturulan hububat koridoru ile Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü diplomatlık trafiği sonucunda yapılan çekişme esiri takasının birlikte gündeme geldiğini kaydetti.

Yunanistan’ın gayriaskeri statüdeki adaları silahlandırma tutumunun de görüşmelere yansıdığını belirten Kılıç, “Biz bunları orada da dile getirdik. ESIR’nin bu anlamda birtakım teçhizatları sağladığı, Yunanistan’ın bunları kusurlu yerlerde, arsıulusal hukuka çap kullandığını, bir nice uluslararası anlaşmayı ihlal ettiğini içtenlikle dile getirdik. Bunun farkında olan üyeler olduğu üzere farkında sıfır üyelerin birlikte olduğu dikkatimizi çekti.” ifadelerini kullandı.

“İstifa etmeli”

Almanya Federal Meclisi Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a müteveccih taşlama içeren sözlerini kınayan Kılıç, Kubicki’nin, bu sözleri zımnında Almanya Federal Meclisi Başkan Yardımcılığından incizap etmesi gerektiğini muhataplara ilettiklerini bildirdi.

Almanya’daki bir nice siyasinin, Kubicki’nin bu sözlerini ikrar etmediğine değinen Tığ, “Alman siyaseti birlikte bu noktada kendini bu açıklamalardan uzaklaştırıyor ve bunları kabullenmiyor. Beklenti ediyorum kim Kubicki’nin Almanya Federal Meclisindeki görevine layık olmadığı noktasındaki düşüncemiz eşit bulur. Kendisi tıpkısı sayıklama içerisinde, terbiye sınırlarını aşmış kendisine tarihe gömlek düşmüş oldu.” dedi.

Kubicki’nin elan geçmiş de çıkışlarında “kantarın topuzunu kaçırdığını” dile getiren Tığ, “Cumhurbaşkanımıza müteveccih sözleri diplomatik olarak da kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

TBMM ve Dışişleri Komisyonunun, yeni yasama yılında birlikte çetin hayatiyet yürüteceğinin altını çizen Kılıç, komisyonun perşembe günkü toplantısında Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinin, “tahıl koridoru hakkındaki aktüel gelişmeler” başlıklı lokma yapacağını söyledi.

Share: