TBB Başkanı Sağkan: “Tahir Delege Cinayetinin Günlük Siyasal Hesaplara Alet Edilmesine Cevaz Etmeyeceğiz”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Hayat Sağkan, sakat Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Delege’nin öldürülmesiyle ilgili davada mahkemenin sakat Başbakan ve Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun şahit namına dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilişik “Benzeri tanığın dinlenmesi kararı verildikten sonradan vuzuh kararla hiçbir esbabımucibe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden görüş çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Delege cinayetinin günlük siyasal hesaplara aygıt edilmesine cevaz etmeyeceğiz” dedi.

TBB Başkanı Varlık Sağkan, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Muazzez ile Diyarbakır Adliyesi önünde Tahir Katılımcı davasında mahkemenin bozuk Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun şahit adına dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilişik ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Tahir Katılımcı’nin eşi avukat Türkan Delege, Batman Barosu Başkanı Fethat Parlatır, Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz ve çokça sayıda avukat katıldı. TBB Başkanı Sağkan, şunları söyledi:

“İsteniliyor ki benzeri müdrike yapılıyormuş gibi gösterilirken bu hukuksuzluğa, o yargılamaya katılan defans makamı üstelik aygıt olsun. Meğerse tığ hep adaletli yargılanma hakkını savunduk, bugün birlikte bir noktada duruyoruz. Tahir Delege’nin katilleri ortaya çıkartılıp en korkulu cezayı alana kadar üstelik bire bir noktada durmaya bitmeme edeceğiz. Bu yargılamanın anket ve takibat aşamalarının esasen sonuna hukuksuzlukla devam ettiğini tekraren yol izah etmeye çalıştık. Ancak mahkemenin aldığı akıbet değişmeyen, süreci parçalanmamış çıplaklığıyla ortaya çıkartmıştır. Tıpkısı tanığın dinlenmesi kararı verildikten sonraları küşayiş kararla hiçbir gerekçe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden fikir çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Murahhas cinayetinin günlük siyasal hesaplara alet edilmesine izin etmeyeceğiz. Sorumlular ortaya çıkartılıp türe ettiği cezaya çarptırılana büyüklüğünde Diyarbakır Baromuzun beraberinde, meslektaşlarımızın birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Sözümüz sözdür.”

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren da şahit dinleme kararından vazgeçilmesi yönünde fikir kullanan Diyarbakır 10. Yavaş Ukubet Mahkemesi üyelerini, Tahir Katılımcı davasından çekilmeye çağırma etti.

Share: