Tatvan’da temel okulların ekmeğini patika liseliler yapacak

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Seydi Uca Başkan Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi öğrencileri, meslek bahçesinde kurulan fırında hem kılgısal terbiye alıyor hem üstelik anaokulları amacıyla aldatmak üretiyor.

Milli Yetişek Bakanlığı’nın “Okul Öncesi Eğitimde Tagaddi Desteği Projesi” kapsamında Seydi Yüksek Reis Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi bahçesindeki aylak bina onarılarak fırına dönüştürüldü.

Okulun Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü öğrencilerine kullanışlı yetişek alma imkanı verilen fırında, savmak üretimine üstelik başlandı.

Öğrencilerin öğretmenleri gözetiminde hazırlayıp pişirdikleri ekmekler, ilçedeki dört anaokuluna gönderiliyor.

Ekol Müdürü İlhan Kişmiri, öğrencilerin paketlemek üretimi, aş damı teknikleri, yemek hazırlama ve servis kabil eğitimleri teorik ve uygulamalı yerine gördüğünü söyledi.

Atölyenin, günce 20 bin ekmek üretme kapasitesine cemaat olduğunu belirten Esmer, “Üretime başladık ve ekol öncesi tagaddi desteği olarak şu anda günlük 500 paketlemek üretiyoruz. İkinci bölüm ilçemizdeki leyli okullarda eğitim bilimi gören öğrencilerimiz üzere 6 bin savuşturmak üretmeyi planlıyoruz. Yıl böylece bu sayıyı 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Meslek kantinleri için düğürcük ve boğaca üretmeyi dahi düşünüyoruz.” dedi.

Share: