Tatvan’da benzeri yılda 16 bin 446 kişiye ağırşak verildi

Tatvan’da aynı yılda 16 bin 446 kişiye ağırşak verildi

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan Halk Terbiye Merkezi Müdürlüğü bünyesinde bu yıl açılan kurslara 16 bin 446 vatandaş katılım sağladı.

Tatvan Halk Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğünce 1 Karı 2022 tarihinden bugüne ilçede 925 ağırşak açıldı. “Hayat Boyu Öğrenme” projesi çerçevesinde açılan 925 farklı kursa 9 bin 404 kadın ve 7 bin 242 koca kursiyer ortaklık gösterdi. Maşrık Anadolu Bölgesinde kurslara gösterilen çoğalma ile toplamda 16 bin 446 vatandaş yararlandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tatvan El Eğitim Bilimi Merkezi Müdürü Kazım Acar, Hayatın olduğu rastgele yerde Halk Yetişek var” diye niteleyerek çalışmaların bitmeme ettiğini dile getirdi. Kazım Enerjik, “5 yıldır Tatvan El Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğünde çalışıyorum. 1 Aile 2022 tarihinden bugüne toplamda 925 kursumuz küşade. Bu 925 kursumuzda 9 bin 404 eş ve 7 bin 242 eş girmek üzere toplamda 16 bin 446 kursiyerimiz bu kurslara katılmışlardır. Kurslarımız mesleksel, teknik ve umumi kurslar doğmak için devam etmektedir. Tığ kurslarımızı okullarda, halk eğitim bilimi merkezi müdürlüğü binasında, cezaevinde, sağlık merkezinde, kamu kurum ve kuruluşlarında, camilerde, taziye evlerinde ve köylerde açıyoruz. en üst namına üstelik Milli Yetişek Bakanlığımızın Türkiye genelinde başlatmış olduğu Mıhlı Karye Dirim Merkezlerinde kurslarımız bitmeme etmektedir. Tatvan’ımıza bağlı Çekmece köyünde bile dimdik hayat merkezi, karye dirim merkezini açtık. Orada şu esas kadar 6 ağırşak açtık. Buradaki idraksiz vatandaşlarımız, hanımefendiler evde sıkıldıklarını ve bu kursa gelmekle haddinden fazla güzel ve sevinçli gelişim yaptıklarını tabir ettiler” dedi.

“Karı ve veli eğitiminde çok kırıcı bire bir rakamı yakaladık”

Kurslarda eğitimin rüçhan olduğunu ifade eden Enerjik, “Tatvan merkezde 116 ağırşak açarak bin 890 velimize bile bu eğitimi verdik. Velilerimiz eğitime katkıları dahi sağlanmış oldu. Bu çalışmalarımız sunturlu bir şekilde bitmeme etmektedir. Alelhusus vatandaşlarımız, sargı duydukları, ihtiyaç yerine gördükleri deste, dinlenme kabiliyetlerine göre teknik kurslarına bile gelmektedirler. Bununla bu arada sosyalleşme açısından aynı arada olma, keyifli ve nitelikli bir hanay sürme anlamında bile çok güzel vakitler geçirdiklerini bilcümle beraber izliyoruz ve görüyoruz. Velilerimiz kurslara adeta aynı sağaltım şeklinde geldiğini ve çok memnun olduklarını tabir ediyorlardı” diyerek konuştu.

“Hayatın olduğu her yerde umum yetişek vardır”

Kursiyerlerin yaptıkları ürünleri satıp maddesel dirimsel elde ettiklerini belirten Acara, “ADEM’üstelik açmış olduğumuz kurslarda, söz gelişi aşçılık kursunda mantı, erişte yapılıyor. Bunların satışı birlikte yapılıyor. Ayrıca kadınların üretmiş oldukları ürünleri toplumsal iletişim araçları üstünde ve çevredeki vatandaşlara satıyorlar. Bununla bu arada Tatvan Belediyesiyle ortaklaşa yapmış olduğumuz icraat neticesinde Tatvan’de AVM’birlikte benzeri dükkan var. Tatvan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açmış olduğumuz bütün kurslarda ürettiğimiz ürünleri orada halkın de beğenisine ve satışına sunuyoruz. Yani oradan birlikte vatandaşlarımız hemencek gidip ürünlerini ferah ferah alabiliyorlar. Aşevi yardımcılığı, aşçılık, ateş parçası aşçı yardımcılığı ve aşçılık kursu sertifikasını düzlük ayrımsız yaşama KPSS sınavına sarmak kaydıyla ferah ferah işe girebiliyor. Yer aşkın de bu konuda iştiyak var. Bizim bu konudaki kursumuz tek devir meyan verilmeden yapıldı. Tabiatıyla köylerde bile hayvancılıkla ilgilendiren, besi ve arıcılık, tarım ile ilişkin İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğümüzle kolektif bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu anda köylerimizde kurslarımız var. Bizim dokunmadığımız bir lahzada derakap hiçbir vatandaş yok. Hayatın olduğu değme yerde el terbiye vardır. Cümle ilk umum eğitimden geçiyor. Onun amacıyla bu çalışmaları yaparken birlikte vatandaşımıza tığ birlikte bakım götürmekten büyük bire bir haysiyet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Share: