Tarihi surların kapıları avlu buluyor

Bir Nice medeniyete eş sahipliği eden ve UNESCO’nun Dünya Hars Mirası namına tescillenen Diyarbakır surlarının kapıları restore ediliyor.

Tarihi surların kapıları yeniden sahn buluyor. 

Say Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile Diyarbakır Yenileme ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü yoluyla yürütülüyor.  İşlemlerinin tamamlanmasıyla kapılar tekrar hesabına takılarak turizme kazandırılacak.

Küçük Asya Ajansı’na konuşan Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Antrenör şu açıklamalarda bulundu:

– Haddizatında kapılar Diyarbakır Kalesi’nin arz cılız noktasını oluşturuyor. Çünkü çekişme esnasında arz çok tahribatın, çatışmanın olduğu yerler. Bir zamanda surun bekçisi görevi görmektedirler. Zımnında şayet benzeri kaleyi ağrımak istiyorsanız. Öncelikle o kalenin kapısını açmanız lazım. Kapılar o yüzden çokça akva işlenmiş.

– Bu çalışmalar yapılırken üstelik kapıların üzerindeki poligon, yemeni, damla, akrep, balık kabilinden farkı motifler üzerindeki değişik ebatlardaki çiviler tek bir tane kumlama yöntemiyle korozyondan arındırılmaktadır. Elan sonraları hazırlanan özel eriyik içerisinde bekletiliyor. Solüsyondan sonra bile mekanik likidasyon hafif tafsilatlı uçlu lif fırçalarla devam ediyor.

– Yeryüzü bodur zamanda yenileme, konservasyon dokümantasyon çalışmalarını yapıp kapıları ilgilendiren oldukları yerlerde yine sergilemeye ve halkımızın rahatlıkla gelip görebileceği aynı noktaya taşımış olacağız.

İşlemlerinin tamamlanmasıyla kapılar yine yerine takılarak turizme kazandırılacak.

Share: