Tarihi Sinop Cezaevi’ndeki yenileme çalışmalarında sona gelindi

Tarihi Sinop Hapishane’ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindi

SİNOP – Yüksek duvarları ve ürpertici yapısıyla ünlü Tarihi Sinop Hapishane’nde iki sene ilk başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Hapishane müzesi, geçmişinin keskin izleriyle kullanılmamış yılda yıpranmamış yüzüyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Cıvıltı yaptığı 112 yılda haddinden fazla sayıda coşmuş mahküm ve fikir suçlularını barındıran Tarihi Sinop Dam, 2000 yılında bilahare müzeye çevrildi. Aradan sabık 20 yılda bölgede dark turizmine oldukça yardım sağlayıcı delik, rastgele sene beniz binlerce ziyaretçiyi ağırladı. 2020 yılında ise Avrupa Birliği ile Hars ve Turizm Bakanlığı’nca sağlanan 10,5 milyon euro ödenekle restorasyona makbuz. Tarihi Sinop Cezaevi, 2023 yılının geçmiş aylarında yıpranmamış yüzüyle ziyaretçilerine kapılarını açacağı belirtildi.

Yüzlerce yıl tersane namına kullanıldı

Sinop’un makro benzeri liman kenti olduğunu vurgulayan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Sinop, Selçuklular tarafından fethedilmesiyle milletimizin önce denizle tanıştığı el olmuştur. Sinop kalebent ayrımsız şehirdir, Alanya gibi. Selçuklular tarafından alınınca Karadeniz’e hakimiyeti zımnında evvel tersanesi de burada kurulmuştur. Haddizatında cezaevimiz 1214’ten itibaren tersane olarak faaliyete geçmiştir, bu gemilik hizmetini 1887 yılına büyüklüğünde sürdürmüş, 1887 yılından itibaren birlikte hapis adına kullanılmaya başlanmış ve 100 sene mapus namına kullanılmıştır. 1997’bile Ekin ve Turizm Bakanlığı’na devriyle bu arada birlikte bire bir mapushane müzesi ve örenlik yeri namına kullanılmaya başlamıştır” diyerek konuştu.

Restorasyon proje ihalelerinin 2009 yılından itibaren başlandığını söyleyen Ilbay Karaömeroğlu, “2020 yılında birlikte restorasyon yapım ihalesi yapıldı. İnşallah 2023 yılının önceki aylarında üstelik cezaevimizi ziyarete açacağız” şeklinde konuştu.

Yaşam alanına dönüşecek

Yaklaşık 10,5 milyon euroluk tıpkısı proje olduğunu belirten Ilbay Karaömeroğlu, restorasyonla birlikte mahbes dirim merkezi halini alacağını belirterek, “İçeriğinde bin yıllık tersanemizi yansıtan Denizcilik Müzesi olacak, Hak Müzesi olacak, Ekin Musahabe Merkezi olacak. Sanat galerileri, burada artan adlı edebiyatçıların eserlerinin olduğu Nutuk Gökçe Yazın Müzesi, panellerin yapılabildiği bire bir yaşam alanına dönecek” ifadelerini kullandı.

Share: