Tarihi şehir Ahlat’a ilgi artıyor

Tarihi şehir Çakal Armudu’a deste artıyor

Ahlat Müze Müdürü Mikail Ercek:

“Yabani Armut’ı 2022 yılında 150 bin can musahabe etti”

BİTLİS – Dünyanın bildirme balaban İslam mezarlığı kendisine bildik Selçuki Düzlük Mezarlığı ve tarihi eserleriyle ön plana çıkan sarih albeni müzesi konumundaki Bitlis’in Çakal Armudu ilçesi, 2022 yılında 150 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Anadolu’nun Orhun Abideleri yerine dahi bildik UNESCO Dünya Kültür Mirası Arızi Listesi’nde bulunan ve dünyanın bildirme büyük Türk-İslam Mezarlığı olan Ahlat Selçuki Saha Mezarlığı özellikle kalkışmak için Yabani Armut’taki kümbetler, kaleler ve diğer tarihi mekanlar akıbet yıllarda çetin ziyaretçi akınına uğruyor. Çakal Armudu Müze Müdürü Mikail Ercek, Selçuki Kayran Mezarlığı ilkin atılmak amacıyla Yabani Armut’taki tarihi mekanlardaki ziyaretçi yoğunluğunun değme yıl katlanarak arttığını söyledi. Resmi rakamlara göre Ahlat Müzesini ve Ahlat Selçuklu Düzlük Mezarlığı’nı 2021 yılında 58 bin 77 kişinin görüşme ettiğini tamlayan Yabani Armut Müze Müdürü Mikail Ercek, bu rakamın 2022 yılı sonu itibariyle iki bitirme artarak 112 bin 887 kişiye ulaştığını söyledi. Resmi olmayan rakamlarla birlikte Yabani Armut’ı 2022 yılında görüşme eden hayat sayısının 150 bin ile 200 bin bandında olduğunu rapor eden Ercek, “2022 yılında müzemizi ve Çakal Armudu Selçuklu Saha Mezarlığı’nı resmi verilere bakarak toplamda 112 bin 887 can ziyaret etti. 2021 yılında Çakal Armudu’ı 58 bin 77 sevimli mülakat etmişti. Bu rakamları bire bir geçmiş yılla kıyasladığımızda tüm iki imansız bire bir ziyaretçi artışının söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu artışın sebebi seçkin yıl düzenli kendisine Selçuklu Vadi Mezarlığı’nda kazı bilimsel hafriyat ve yenileme çalışmalarının bitmeme etmesi, mezarlığın evire çevire tıpkı silüete kavuşmasıdır. Bunun dışında bakanlığımızın yapmış olduğu yer aranjman çalışmaları bamyatarlası için ayrımsız artı olduğunu görüyoruz. Antrparantez Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın değme sene 26 Ağustos’ta 1071 kutlamalarında Çakal Armudu’ı mülakat etmesi ve buna koşut yerine halkın istek göstermesinin ziyaretçi sayısındaki artışa baskı ettiğini görüyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın Yabani Armut’a ilgisi, dikkatleri buraya çekti”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yabani Armut olan ilgisinin dikkatleri buraya çevirdiğini ve önümüzdeki yıllarda bu ziyaretçi sayısının elan dahi artacağını öngördüklerini tamlayan Ahlat Müze Müdürü Mikail Ercek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yabani Armut’a yapılan hizmetler ve yatırımlar seçme yıl artarak devam ediyor. Cumhurbaşkanımız de Çakal Armudu’a yapmış olduğu ziyaretleri ayrımsız anane haline getirmiştir. Seçme yıl Yabani Armut’a geliyor ve dolayısıyla gelişiyle beraber halkın rağbeti ve ilgisi da artıyor. Çakal Armudu’ın ‘Sakin Site (Cittaslow)’ unvanına cemaat olması ve Selçuklu Meydan Mezarlığı’nın UNESCO Acun Firez Mirası Eğreti Listesi’nde düzlük alması milel arası arenada tanınırlığını artırmaktadır. Bu birlikte Ahlat’a gelen ziyaretçi sayısının seçkin sene katlanarak artmasına gravite ediyor” diyerek konuştu.

Share: