Talas’ta ‘barıştıran meclis’

Talas Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nın 2. oturumu yapıldı. Talas Şehremini Mustafa Sarp, toplantının geçmiş oturumunda tartışan İYİ Tümen Talas Uray Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy ile MHP Talas Şehremaneti Divan Üyesi İbrahim Ağababa ile görüştüklerini ve taraflarla alay malay mutabakata vardıklarını söyledi.

Talas Belediyesi Toplantı Salonu’nda yapılan divan toplantısına Talas Belediye Reisi Mustafa Dik ve divan üyeleri katıldı. Toplantının başında geçmiş oturumda yaşanan tatsızlıklarda mutabakata vardıklarını söyleyen Talas Şehremini Mustafa Yalman, “Pazartesi günü yapılan meclis toplantımızda tıpkı topluluk lezzetsiz davranışlar yaşandı ve tabi bu konu iptila edildi. Fakat gelişigüzel 2 meclis üyemizi de nida ettim. Buradakiler de bu işin istenmeyen tıpkısı fenomen olduğunu ve mana veremedikleri şekilde değişik mecralara daralmak istenildiği halde buna vesile vermemesi gerektiği anlamında benzeri mutabakata varıldı. Sarıldık, öpüştük, tokalaştık. Salim olsunlar çok değerli sedir üyelerime üstelik katıldıkları üzere teşekkürname ediyorum. Davranışlarının azizliğinden kıran teşekkürname ediyorum” dedikten bilahare kürsüden inerek MHP’li İbrahim Ata ve İYİ Fırka’li Mustafa Çalıksoy ile tokalaştı.

Yalçın, ilçeye yapılması planlanan hastane ile ait yaptığı açıklamasında, “sağlık ocağı arsası olan yeri, tıpkı imar tadilatıyla özel hastaneye çevirdik. Bunun sebebi üstelik 171 bin nüfusa mevrut olan Talasımızda tıpkısı hastane olmaması. Erciyes Üniversitesi’nin andıran olması nedeniyle devletin hesabından âlem bu büyüklüğünde yakınlıkta ayrımsız tababet fakültesi varken buraya sayrılarevi yapılması uygun yepyeni. Biz üstelik dedik ki mademki anca hususi sektörü kazanalım evet üstelik özel sektör hastanesi kazandıralım. Bunun üzerine bayındırlık tadilatı yapıldı amma bu tam bu kelimeyi kaplamak istemem amma aykırılık sedir üyeleri ret verdiler. Tığ bu hastaneyi istemiyoruz anlamına mı geldi, bu şifahane boşuna anlamına mı geldi orasını bilmiyorum ama bayındırlık tadilatı sırasında muadele ile sayrılarevi istiyoruz denmedi. Tığ birlikte arsayı sattık. Kent merkezinde güzelce üstelik hastanesi olan hastane sahipleri aldı ve bize daim yaptıkları projeleri getiriyorlar. Bize verdikleri takvime yetiştiremediler. 29 Ekim 2023’e inşaatı yüce tıpkısı yere getireceklerini söylemişlerdi amma hala ana atılmadı. Ancak ben inanıyorum kim Talasımız başkaca Mimarsinan üzere bol olacak. Bu günlerde önümüzdeki kamer kabilinden esas atacaklarını düşünüyorum çünkü bize 3. defadır getirdiler” dedi.

Mevlana Mahallesi tramvay hattı ile ilgilendiren ise 11. ayın böylecene hizmete gireceğini beklediğini söyleyen Başbuğ Dik, “Raylı hep konusu çokça özel tıpkısı laf. Raylı herkes ihalesi Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı ve işler bitti. 11. ayın sonuna ya da sonuna kalmadan hizmete gireceğini düşünüyorum. Bu sabahleyin itibariyle Rüya Caddesi başta kalkmak üzere, bağlanan başka sokakların dahi asfaltı başladı. Asfaltın başlaması buyurmak, altyapı bitti demektir. Bununla bu arada bağımlı cıvıltı, akarsu, doğalgaz ve internet bağlantıları üstelik eksiksiz oldu. Asfalt seriliyor, makinaların siparişi de verildi. 11. ayın böylelikle Talas Mevlana Tramvay Hattı yürürlüğe girecek. Erte da Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Memduh Büyükkılıç ve Raylı Herkes Daire Başkanlığımızla serencam incelemelerini yapacağız” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: