Susuzluk ve yağış azlığının etkisiyle Göyne Barajı’nın su seviyesi düştü

Erzincan’üstelik tarımda su ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılan Göyne Barajı’ndaki su düzeyi, yaşanan kuraklık ve mevsim normallerinin üstünde seyreden alev nedeniyle şişman oranda düştü.

Yaz aylarında kestirmece 50 bin dekarlık tarım arazisini sulayan ve kafes balıkçılığının birlikte yapıldığı Çatalarmut köyündeki Şevket Su İşlerine (DSİ) ait barajın su seviyesi, bölgedeki yağmur azlığı ve kuraklık dolayısıyla balaban ölçüde düştü.

İl Hususi İdaresi İşletme ve İştirakler Müdürlüğünde vazifeli ekincilik mühendisi Mesut Aksaray, AA muhabirine, ülke genelinde yaşanan kuraklık ve bölgenin yeterince kar yağışı almamasından etraf sulama barajında toplanan suyun arka seviyelere düştüğünü söyledi.

Göyne Barajı’nın tarımsal sulamada bölgenin yetişkin aynı ihtiyacını karşıladığını tamlayan Aksaray, bu barajın kar ile su devamlılık sağladığını kaydetti.

Barajın akıbet durumunu nâkil Aksaray, şöyle devam etti:

“Şu anda kar yükümüz güzeşte yıla oranla elan düşüktür. Bizim buradan çiftçilerimize yapacağımız uyartı, devletimizin bindi verdiği çağdaş basınçlı sulama ve damalama yağmurlama sistemleri ile sulama yaparak su sarfiyatını arz bağan seviyeye indirmeleridir. Bu sistemler ile kestirmece yüzde 70-80 oranında akarsu tasarrufu sağlanacaktır. Su sarfiyatını önlememiz şişman ehemmiyet arz etmektedir. “

Erzincan barajının akarsu seviyesinin üst seviyelerde olduğunu vurgulayan Aksaray, “Ocak, gücük ay ve mart aylarında alacağımız yağış oranına göre baraj su seviyesinde değişiklikler olacaktır. 2014’de barajımız dolmadığı üzere yağışsızlık bu şekilde devam ederse barajın yeniden dolmama ihtimali var. Bu nedenle çiftçilerimizin yabani sulamadan kaçınmaları haddinden fazla büyük ehemmiyet genişlik etmektedir.” diyerek konuştu.

Share: