Suriyelilerin ülkelerine gönüllü hoşgörüsüz dönüşü sürüyor

Geçici koruma kapsamında Türkiye’bile kâin Suriyelilerin Kilis ve Şanlıurfa’dan ülkelerine dönüşü devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri eliyle gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Sulh Pınarı harekatları neticesinde güvenliği sağlanan bölgelerde bakım veren yetişek, afiyet, düzenlilik kuruluşları, domestik meclislerin yönetiminde, Türkiye’nin birlikte desteğiyle gelişigüzel güzeşte dönme sığa ve sayılarını arttırıyor.

Bölgede hayatın normalleşmesine müteveccih ameliyat, kazançlı hayatın dahi canlanmasını sağlıyor.

Bu kapsamda değişik illerde ateş parçası ve ülkelerine andırmak talip Suriyeliler, Kilis Öncüpınar ve Akçakale gümrük kapılarındaki Göç İdaresi Müdürlüğü Fahri Ferasetsiz Dönme Merkezine gelerek Fahri Kalın Kafalı Gün İstek Formunu dolduruyor.

Yapılan işlemlerin arkası sıra Suriyeliler, hat kapılarından çıkış belgesi işlemlerini gerçekleştirerek, terörden arındırılarak tehlikesiz ağıl getirilen Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere “emin, gönüllü ve kurumlu vurdumduymaz çevrim” yapıyor.

Güvenliği sağlanan bölgelerde yapılan insancasına yardımlar ve kalkınma yardımlarıyla ati dönemde fahri kalın kafalı bölüm sayılarının henüz üstelik artacağı öngörülüyor.

“Sakıncasız, fahri ve alımlı dümbelek dönem” kapsamında 2016 yılından bu yana Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay’dan 524 bin 304 Suriyeli ülkelerine döndü. Yalnız bu sene devir yapanların sayısı ise 40 bini aştı. Güzeşte yıl bir dönemde bu sayı 36 bin 403 olmuştu. Haftada ise kısaca 1000 ila 1500 arası hayat Suriye’ye dönüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoluyla duyurulan 1 milyon Suriyelinin fahri mankafa dönüşünü sağlayacak cazibe ve projelerin çalışmaları de yürütülüyor.

Ülkelerine dönenlerden Yusuf Cafer, gazetecilere, 2013 yılında çocuklarını savaştan kurtarmak için Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Türkiye’den memnun kaldığını belirten Cafer, Afrin’e döneceğini ve orada zeytin bahçesinde çalışmayı planladığını belirterek, “Orada zeytin ağaçlarım var. Annemin yanına bindi için gidiyorum. Orada aynı sorun, yıldırı bulunmayan.” dedi.

Şanlıurfa

Akçakale Gümrük Kapısı’na mevrut bire bir takım Suriyeli bile işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra ülkelerine döndü.

Suriyelilerden Muhammed İsmail, 3 yıl önceki Suriye’deki olaylardan kontekst Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Türkiye’nin gerçekleştirdiği Hazar Pınarı Harekatlarıyla mıntıka terörden temizlendi. Bilcümle akrabalarım ve ailem deminden Tel Abyad’ta cesaret ve hayat süresince yaşıyorlar. Ben üstelik 3 sene aradan sonradan ülkeme dönüyorum. Ailem ve akrabalarımla dirlik içre yaşayacağız. Türkiye’nin bize gösterdiği bağlam taalluk üzere hepsine teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Mecit Nayif ise 3 sene önce Resulayn’dan Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Annem, babam akrabalarım şimdi Resulayn’bile. Onların yanına gidiyorum, onlarla yaşayacağım. Orada erinç var, işlerimiz var. Ailemle görüşüyorum, bölgede ayrımsız güçlük olmadığını söylediler.” ifadelerini kullandı.Share: