Suriyeli gazeteci: ‘Hastane, oğlum içindeyken çöküyordu’

Lina Shaikhouni/ BBC Dünya Servisi

İsmail Alrij düzlük çapkın sarsılmaya başladığında, şeş yaşındaki oğlu Mustafa’yı henüz bakir hastanede bırakmıştı. Yapı yıkılmaya önceden, İsmail sunma kötüsünün başına gelmiş olmasından korkuyordu.

İsmail aynı kol ünlü WhatsApp mesajında bana olanı anlatırken “Elan sonra hareket daha üstelik şiddetlendi. Elektrikler kesildi ve hastanenin camdan mamul girişi çatlamaya başladı” diyor.

“kıyamet gibiydi. Oğlumu enkazın altından nasıl çıkartabileceğini düşünmeye başladım”

Bire Bir zaman bilahare Mustafa, bağırıp, ağlayarak ona akıllıca koşmaya başladı. Bağlanan serumu söküp çıkarttığı için, kolundan içki akıyordu.

İsmail elan sonra sadece kişi oğluna değil, karanlıkta binadan panikle sâdır diğerlerine dayanaklık etmek üzere koştu.Hemşireleri ve mevlit fayrap etmek üzere olan aynı kadını 20 zaman boyunca arabasında bekletti ve daha sonra özlük ailesine hangi olduğunu sarmak üzere çabukça eve gitti.

İsmail’mağara eşi ve özge çocuğu güvendeydi ve evleri hala ayakta duruyordu.

Suriye’nin kuzeybatısındaki El Dana’de boyut kaotik ve umutsuz. İsmail iki apartmanın yıkıldığını gördü, ancak zindelik ve internet çökelek olduğu için müstacel yardım isteyemedi.

Birilerinin bu binalarda iyi olanlar bulunup bulunmadığına bakmaya gelmesi bire bir saati buldu.

Kuzeybatı Suriye’deki etibba, depremden sonradan ihtiyaçlarının haddinden fazla balaban olduğunu söylüyor.

Ahali Dana, İdlib’dahi muhalefetin elindeki Türkiye sınırı haklı bir saha. seçkin kamu hizmetinin olmadığı yerde sivil defans birlikleri biricik evgin ebat görevlileri. Fakat yıkımın büyüklüğü, herkese ulaşmalarını imkansız kılıyor.

7,8 büyüklüğündeki depremden biraz saat sonraları gazetecilik özne İsmail etrafı görmeye gitti.

“Yadımlama inanılmaz, genişlik şiddetli etkilenen yerler daha önceki Suriye hükümeti ya birlikte Moskof güçlerinin bombaladığı bölgeler” diyor.

İsmail, Suriye hükümetinin kontrolündeki Halep’in kuzeyindeki Atareb’da onlarca apartmanın yıkıldığını gördü.

“Takım olmaması nedeniyle kurtarma ekiplerinin ulaşamadığı çok sayıda bina ve mahalleler var. Uluslararası kuruluşların yardımına bayağı ihtiyacımız var” diyor.

Suriye’birlikte elhak ruh gösteren bu zümre gruplardan biri Suriye Amerikan Tababet Topluluğu (Sams), muhalefetin elindeki ülkenin kuzeybatısında hastanelere destek veriyor.

Atareb’deki Sams hastanesine çağırılan Dr. Usame Salloum, depremin ilk birkaç saniyesinde “neler olduğunu anlayamadığını” anlatıyor.

“Ölümün yakınlaştığını hissettim. Binaların yıkıldığını ve kayaların düştüğünü duyuyordum” diyor.

Hastaneden ayrıldığında 53 ölü olduğunu tamlayan Salloum, sayının 120’ye çıktığını ve yaralıları sayamadığını anlatıyor.

Hareket, ülkenin kuzeyinde hükümetin kontrolündeki bölgeleri da vurdu. Ayak Tabanı, sarsıntı olduğunda kıyıdaki Lazkiye kentinde kâin ailesini musahabe ediyordu.

26 yaşındaki Taban, elektrikler kesildiğinde, annesi ve üç kardeşiyle uyuyordu.

“Yataktan çıktım ama beni neyin uyandırdığından emin değildim. Neler olduğunu, ailemin ayrıksı üyelerinin üstelik uyandığını görünce anladım” diyor.

“Depremin şiddeti zımnında debi edemedik. Oluğumuz yerde çakıldık” diye anlatıyor.

“Şoke olmuştum ve akım edemedim. Duvarların elbette sallanıp, gelecek düşüncesiz gidip geldiklerini gördüm. Durumun elbet aşırı olduğunu size tanım edemem”

Share: