Suret Bankası ürem kararını açıkladı: Siyasa faizi 100 baz benek düşürüldü

Türkiye Cumhuriyet Model Bankası (TCMB) Mülk Politikası Kurulu (PPK), Başbuğ Akan Yıldız Kavcıoğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası alınan kararlar yapılan açıklamayla kamuoyuna duyuruldu.

TCMB’den ürem oranlarına ilişkin yapılan açıklamada, Servet Politikası Yerleşmiş’nun, politika faizini 100 baz nokta indirerek yüzdelik 15’e düşürdüğü kaydedildi.

Duyuruda, küresel kazançlı faaliyette yılın önce yarısında yaşanan toparlanma ve ilkah oranlarındaki artışa rağmen salgındaki yıpranmamış varyantların global ekonomik zindelik üzerindeki kötü yönlü riskleri etken tuttuğu belirtildi.

Global talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki faziletli reviş, bazen sektörlerdeki sunu kısıtları ve nakliyat maliyetlerindeki çoğalma arsıulusal ölçekte üretici ve mütemmim fiyatlarının yükselmesine nöbet açtığı anlatım edilen duyuruda şu değerlendirmeler yapıldı:

– Gerçek tarımsal mal ihracatçısı ülkelerde yaşanan abuhava koşullarının küresel azık fiyatları üstünde hırçın yansımaları görülmektedir. Yüksek global enflasyonun, para şişkinliği beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle gelişigüzel, kaslı talih merkez bankaları kalan enerji fiyatları ve yer-kâm uyumsuzluğuna ilişkin olarak enflasyonda tanıdık yükselişin beklenenden teferruatlı sürebileceğini değerlendirmektedir.

– Bu çerçevede, gelişmiş mutluluk eşkâl bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, hayat gelgel programlarına bitmeme etmektedir.

– Avangart göstergeler yetersiz süresince hesaplı faaliyetin dış talebin de etkisiyle hayatiyetli seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından aksi etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve soylu erki faaliyetin henüz dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır.

– Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, çerden çöpten istihlak mallarında toparlanma devam etmektedir. İhracattaki ateş parçası artım eğilimiyle yılın anlayışsız kalanında yıllıklandırılmış akan işler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek bitmeme etmesi denk istikrarı hedefi üzere ehemmiyet genişlik etmektedir.

”PARA POLİTİKASI DURUŞUNDA YAPILAN GÜNCELLEMENİN TİCARİ KREDİLER ÜZERİNDE OLUMLU ETKİLERİ GÖRÜLMEYE BAŞLAMIŞTIR”

Duyuruda, enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte, azık ve başta erke doğmak üzere dış alım fiyatlarındaki artışlar ile hazırlık süreçlerindeki aksaklıklar üzere genişlik taraflı unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya merbut talep gelişmelerinin etken olduğu belirtildi.

Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde müspet etkileri görülmeye başladığı dökme duyuruda, şunlar kaydedildi:

– Bunun yanı sıra, ferdî kredilerle ait gelişmeler yakından takip edilmektedir. Kurul, mal politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek para şişkinliği gelişmeleri ve genişlik şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek siyaset faizinin 100 temel nokta indirilerek yüzdelik 15 namına belirlenmesine karar vermiştir.

– Asamble, bildirme yönlü ve mülk politikası etki alanı dışındaki faktörlerin eşit artışları üstünde oluşturduğu eğreti etkilerin 2022 yılının önceki yarısı boyunca de etkisini sürdürmesini beklemektedir. Asamble, bu etkilerin ima ettiği ilişkin alanın kullanımını Mabeyin ayında tamamlamayı değerlendirecektir.

Duyuruda, TCMB’nin, denk istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda temelli düşüşe meni eden güçlü göstergeler oluşana ve itidalli vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tekmil araçları kararlılıkla kullanmaya bitmeme edeceği belirtildi.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrarın, mevki risk primlerindeki düşüş, damarlı dünyalık ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin temelli adına gerilemesi vasıtasıyla makroekonomik istikrarı ve mali istikrarı müspet etkileyeceği kaydedilen duyuruda, “Böylelikle, envestisman, üretim ve istihdam artışının dosdoğru ve sürdürülebilir tıpkısı şekilde devamı amacıyla akıllıca dayanaklık etmek oluşacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Duyuruda, Asamble’un, kararlarını saydam, öngörülebilir ve olgun odaklı tıpkı çerçevede almaya devam edeceği aktarılarak, Para Politikası Yerleşmiş Derinti Özeti’nin beş çalışma günü ortamında yayımlanacağı bildirildi.

Share: