Sulu Zırtlak: “Esnafın konuşu krizlere alın korunması, ekonominin temellerinin sağlam kalmasını sağlar”

Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dolunay Sulu Zırtlak, esnaf ve sanatkarlar üzere başlatılan eskimemiş emniyet destek paketini desteklediklerini belirterek, “Esnafın iktisadi krizlere karşı korunması, ekonominin temellerinin akva kalmasını sağlar” dedi.

Sulu Zırtlak yaptığı açıklamada, ” Bendevi Palandöken’in gündeme getirmiş olduğu cesaret talebi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan eliyle esnaf ve sanatkarımızın hizmetine sunulmuştur. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın açıklamış olduğu ve esnaf ve sanatkarımız amacıyla başlatılan kullanılmamış itimat bindi paketi, pandemi ve sonrasında yaşanan iktisadi krizlerde güçlük ateş parçası esnaf camiası için tıpkı can suyu olacaktır. Esnafımız amacıyla 60 ay önel ile ve yüzde 7,5 nema oranıyla istifade edebilecekleri 100 bilyon lira bire bir yüreklilik verilecek olması, emniyet arka limitlerinin 350 bin liradan 500 bin liraya, hareket yeri edindirme ve anahtar kredisi limitlerinin dahi 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltilmesi ve Halkbank’tan cesaret kullanıp üstelik takibe sakıt esnaflarımıza 6 aya kadar vurdumduymaz ödemesiz, 36 ayak tabanı büyüklüğünde vadeli yüzde 4 faizli emniyet ile borcunu tasfiye imkanı sağlanması, zihayat girişimcilerin akim faizli cesaret limitinin 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltilmesi elden esnaf camiası için değil, piyasaların canlanması, toparlanması ve çağ alması amacıyla mehabetli ayrımsız kadem ve destektir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kredi verilmesinin koskocaman olduğunu, ancak elan da önemlisinin piyasanın denetimsiz bırakılmaması olduğunu belirten Sulu Zırtlak, “Esnafın kazançlı krizlere alın korunması, ekonominin temellerinin sağlam kalmasını sağlar. Ancak; piyasadaki vasıta dışılık ve denetimsizlik yerli ve hasis anamal kaynaklarını tüketiyor. Bu nedenle meydan şartları akla yatkın şekilde düzenlenmediği, izlenmediği ve kontrol edilmediği takdirde yapılan destekler, sunulan katkılar boşa gitmiş olacaktır. Sağlanan kredilerin piyasalara ve soylu erki politikalara müspet yansıması üzere etraf denetimsiz bırakılmamalı. Uluslararası marketler ve zincir marketler kesin nezaret altına alınmalıdır. Alelhusus azık tevzi organizasyonları ve fiyatlandırılması vicdanı olmayan nazik sermayeye bırakılmamalı. Gıda dağıtım ve organizasyonları ile kabak maddelerinin piyasaya sunma edilmesinin strateji edilmesi asayiş meselesi yapılmalı ve takibe ve denetime alınmalı.” ifadelerini kaydetti. – ERZİNCAN

Share: