Sonuç Zaman | GAZİANTEP – Nazır Aristokrat: “Sunma hasis aynı torbacıyı da ihbar etmekten çekinme etmeyin”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, şu anda mızrap satıcısı 117 bin kişinin cezaevinde olduğunu belirterek “Ayağını kırarız’ diyoruz ya, onlara dem aldırmamak amacıyla güvenlik güçleri arkadaşlarımızla balaban bire bir savaş içerisine giriyoruz.” dedi.

Şahinbey Kongre Merkezi’nde planlı “Sunu İyi Narkotik Polisi Anne Projesi Eğitim

Programı”nda mütekellim Soylu, uyuşturucunun bilcümle dünyayı sardığını söyledi.

Uyuşturucuyla mücadelenin kül dünyanın kuma sorunu olması gerektiğini tamlayan Soylu, uyuşturucunun dünyada yeni icat edilen tıpkısı şeyin olmadığını, lojistik imkanlar ve kimya geliştikçe metal çeşitliliğinin arttığını rapor etti.

Dünyanın ayrımsız ucundan başka aynı ucuna esrar sevkiyatının yapıldığını dile getiren Soylu, “Bugün Almanya’üstelik tütün bulundurmak ve sorumak başıboş oluyor. Bunlar kafayı incir.” dedi.

ABD’nin demokrasi bahanesiyle Irak ve Afganistan’ı nehiy ettiğini vurgulayan Soylu, “Amerika Afganistan’ı nehiy ettiğinde Afganistan’da 17 bin hektarda afyon yani eroin üretimi vardı. Bu Amerika’nın bir zamanlar 300 bin hektara çıktı. Yani 10 binlerce ton uyuşturucuyu oradan dünyaya atıf ettiler.” ifadesini kullandı.

Esrar ile mücadelenin sonuna büyüklüğünde gideceklerinin mesajını veren Soylu şöyle bitmeme etti:

“Sahayı baskıladık. İran ve Afganistan üzerinden mevrut beyaz zehir rotasını aynı şekilde ülkemizden uzaklaştırdık. Geçen yıl yaklaşık yalnız polisimiz ve jandarmamız 2021 yılında 22 ton beyaz zehir yakaladılar. 3-4 titrem üstelik gümrük yakaladı, toplamda 25-26 ton Türkiye eroin yakalamış oldu. Tığ bu eroini nerede yakaladık? Vaktiyle doğudan yani Balkı, Van, Hakkari o hatlardan Türkiye’ye eroin girerdi. Biz bunun ancak yüzdelik 20’sini orada yakalardık, yüzdelik 80’i batıya giderdi. Öyle bir uğraş ortaya koyduk kim şimdi yüzdelik 74’ünü Ağrı, Van ve Hakkari’da yakalıyoruz. Sonunda o sınırımıza geldiği andan itibaren orada engellemeye çalışıyoruz. Bu nöbet beyaz hattını Türkiye’da yakalandığı üzere Akdeniz hattı üzerinden Avrupa’evet geçirmeye çalıştılar.”

Aristokrat, “Eroin satıcılarının ayaklarını kırın” dedikten sonra ilk defa eroin satan ve yakalanan yaşama sayısının 2019 yılındaki 19 bin seviyelerinden 2021’dahi 15 bin seviyelerine düştüğünü ve şu anda ilk defa 12 bin seviyelerine indiğini dile getirdi.

Uyuşturucuyla topyekün savaşım vurgusu

Ortaya koydukları tedarik ve mücadelenin sonuçlarını aldıklarını aktaran Aristokrat şunları kaydetti:

“Topyekün ayrımsız savaşım ortaya koyduk. ‘Cenabıhak çocuk derdi vermesin.’ diye niteleyerek yakarış ederek kenara çekilmedik. Yakarış bitmiş ama bizim inancımız der ki ‘Gayret da edeceksin’. İşin yalnız imalat, ticaret tarafında değil, talep tarafında da çalışıyoruz. Üzerinden tıpkısı gram de yakalasak de kontrol uyguluyoruz, yasal iş yapıyoruz. İşin irade yoluyla desteğe ihtiyacımız var. Hem desteğe ihtiyacımız var hem dahi destek olmamız lazım. Değme madde kolluk değil, polis güçleri değil, bunun amacıyla bilimden de destek alıyoruz, tetkikat yapıyoruz. Araştırmalarımız sonuçları aha bu projeyi bu aşamaya getirdi. Narkolog ünlü tıpkı araştırı yaptık ve bunu sonsuz olarak güncelliyoruz. Maden şüphelilerine soruyor, onlara sorduklarımızın karşılığında cevaplarını alıyoruz.”

Uyuşturucuyu bildirme çokça yoldaş çevresi tavsiye ediyor

Vekil Soylu, yaptıkları araştırmalarda çocuklara uyuşturucuyu önceki tavsiye mektubu edenlerin yüzde 78’inin arkadaşı, eşi ve dostu olduğu ortaya çıktığını belirtti.

Aristokrat şöyle devam etti:

“Sonunda Sunma İyi Narkotik Polisi Asıl projesine başlamış olduk. Genelde algımızda olan uyuşturucu kullanan çocukların kesintili ailelerde büyüdüğü, yırtık yahut esas-ata ayrı ailelerde büyüdüğü şeklindeydi. Bu konuda dahi bu şekilde tıpkısı iş olduğu üzere ‘Benim çocuğum yapmaz.’ kanaati ve rahatlığı vardı. Fakat yaptığımız araştırmalarda gördük ki aksiyon öyle değil. Kullanıcıların yüzdelik 80’nin üzerindekilerin annesi ev hanımı. Balaban çoğunluğunun anne ve babası gelişigüzel, yani bire bir ocak düzeni içerisinde yaşıyor. Hassaten ‘Uyuşturucuyu nerede kullanıyorsunuz?’ sorusuna ‘kendi evimde’ cevabı yüzdelik 47 ile Türkiye genelinde bir numara çıkıyor. Yani herhangi bir öz gerçekte anne ve babanın gözü uğrunda oluyor. İş bu sonuçları görünce anneler üstünde benzeri farkındalık projesi ortaya koymaya çalıştık. Çünkü benzeri metal kullanıcısının farkına varmasının de kendine ilgilendiren ipuçları ve özellikleri var. Şayet hangi davranışın neyi tanım ettiğini bilmesi… Allah göstermesin evladınızın gözlerinizin önünde ayrımsız uçuruma yuvarlandığını ayırt edemezsiniz. Bire Bir projeyle şu ana kadar kestirmece 1 milyon 90 bin anneye kazanmış olduk. Proje yalnız annelerle sınırlanmış değil. Babalara bile ülkemizde canlı ecnebi ailelere birlikte bir şekilde terbiye veriyoruz ve ayrıksı zir gruplara bile eğitim bilimi veriyoruz. Bu sayede bu yıl içerisinde 5 milyona mümasil insanımıza ulaştık. Bunun sayısını artırma gayretindeyiz.”

Ailelere bindi mesajı

Asıl, baba ve ailelerin esrar karşısında serbest olmadıklarını ve onların emrinde olduklarını vurgulayan Soylu, “Kullanıcı ailelere da sesleniyorum, biz onların yanındayız. Bu tıpkısı hastalıktır, kanser kadar aynı hastalıktır, bununla benzeri para boyu uğraşacaktır. Belki benzeri devir akman kalır amma eğer ondan elimizi çekersek tıpkısı sıkıntıya düştüğü andan itibaren o yolculuğu seçebilir. Onun için aileye destek, anneye destek esasta çocuğa ve geleceğe bindi demektir. Yani bunun mal boyu tedavi edilmesi müstelzim tıpkı çor olduğunu ve bundan vazgeçmememiz gerektiğini bilmeliyiz.” ifadesini kullandı.

“Bildirme amiyane ayrımsız torbacıyı birlikte ihbar etmekten istinkâf etmeyin”

Herkesin UYUMA ihbar hattı uygulamasını kullanması gerektiğini dile getirerek şu esas büyüklüğünde 541 bin kişinin bu uygulamayı indirdiği ve 47 bin ihbar yapıldığı bilgisini paylaşan Aristokrat, “En pespaye benzeri torbacıyı üstelik ihbar etmekten tevakki etmeyin. UYUMA uygulaması üzerinden yapılan ihbarlar ağız ağıza gizlidir, bundan tek şüpheniz olmasın. ‘İhbar ettim diye başıma tıpkı iş dirimlik mi?’ diyerek tek kimesne düşünmesin. Bize ihbar kâfi. Tığ ihbar edenin kimliğine bakmıyoruz. Gittin gereksiz artık, cesim değil. Amma aynı ihbar akla yatkın çıkarsa o ihtimal bir nice kötülüğü silip atacak. Yapılan değme ihbarı değerlendiriyoruz. Ara Sıra aynı kullanıcı ihbarı yapılır, orada tıpkısı torbacıya ulaşırız, oradan onu hep Türkiye, dünya ve coğrafyaya pazarlayan bire bir maden baronuna ulaşırız ve birçok çocuğun, gencin, insanın zehirlenmesinin önünü engellemiş oluruz.” şeklinde konuştu.

117 bin maden satıcısı cezaevinde

Esrar satıcılarına müteveccih mücadelelerden bahseden Vekil Aristokrat, “İçişleri Bakanı olduğumuzda 36 bin can vardı cezaevinde. Şu anda birçok hayat var biliyor musunuz? 117 bin emanet var mızrap satıcısı. ‘Ayağını kırarız’ diyoruz evet, onlara soluk aldırmamak için asayiş güçleri arkadaşlarımızla nazik tıpkı savaşım içerisine giriyoruz. 220 bini can var mecmu cezaevlerinde, 117 bin güç uyuşturucu satıcısı. Bunların dışarıda olduğunu düşünün. Buna ilgili büyük tıpkı uğraş veriyoruz.” dedi.

(Sürecek)

Share: