Son dakika bilim… Çağrı merkezleri üzerinden elverişsiz dışında ayyarlık yapan şebekeye işler (2)

İzmir ve Aydın’üstelik kurdukları davet merkezleri üzerinden Almanya ve İsviçre’bile faal yaşlıları dolandırdıkları tayin edilen 31 dalavereli, 9 ilde düzenlenen operasyonlarla yakalandı.

İzmir Düzenlilik Ofis Müdürlüğü Ayyarlık Seksiyon Amirliği ekipleri, ana araç seviyesinde Almanca bilici Türk vatandaşlarından oluşan kanalizasyon üyelerinin, kendilerini polis evet birlikte adliye görevlisi olarak tanıtarak, İzmir ve Aydın’daki davet merkezleri üzerinden ulaştıkları Almanya ve İsviçre’bile hareketli yaşlıları dolandırdıklarını belirledi.

Çoğunluğunu İsviçre ve Almanya’dan hudut dışı edilmiş ya birlikte bu ülkelerden kesme dönme yapmış kişilerin oluşturduğu zanlıların, 26 ayyarlık eyleminden 88 milyon nahak yere idrak elde ettikleri saptandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, ölçülü soruşturma kapsamında, 33 çirkin karşı denetleme kararı verdi.

Ekipler, İzmir ve Aydın’ın yanı sıra Ankara, İstanbul, Antalya, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Adana’de belirlenen adreslere senkronik dominant düzenledi. Şüphelilerden 31’i gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda tabanca, şarjör, 428 fişek, ölçüsüz saatler ve 1 milyon teklik mesabesinde döviz ve Türk lirası ile kripto para madenciliğinde birlikte kullanıldığı değerlendirilen bilgisayarlar ele geçirdi.

Emniyette işlemleri devam eden şüphelilerin 310 milyon 387 bin teklik değerindeki servet varlıklarına üstelik tedbir konulduğu öğrenildi.

Share: