Son an bilgelik! Rize Site Hastanesi’nde deniz dolgusunun yüzdelik 73’ü münteha

RİZE’da, 350 bin metrekare alanda 8 milyon ton taş kullanılıp, deniz doldurularak yapılacak Kent Hastanesi dolgusunun yüzde 73’ü, tamamlandı. Ilbay Kemal Çeber, “Sayılarının 4 milyon civarında olduğunu düşündüğümüz Mutedil Asya’bile kalifiye sağlık hizmeti arayan kütle var. Bunu esenlik turizmi anlamında kıymetlendirmek istiyoruz. Yapacağımız bu çağdaş şifahane ile birlikte oradaki insanlara ‘Rize şehri ve hastanesi olarak hazırız, buyurun kadın’ diyeceğiz” dedi.

Kentte toprak sorunu nedeniyle hava meydanı ve geri hizmet liman projelerinden sonraları deniz dolgusu üzerine nesir edilecek Site Hastanesi’nin deniz dolgusu Gündoğdu ve Hamidiye mahalleleri arasındaki periferi bandında bitmeme ediyor. Münasebet ilçesindeki taş ocağından günde 800 kamyon ile taşınan kısaca 8 milyon titrem taş denize dökülerek, 350 bin metrekare kayran kazanılacak. Dolgu işlemlerinin tamamlanmasının ardından şifahane inşaatı başlayacak. Projesi hazırlanan 850 yataklı Kent Hastanesi’nin ihalesinin yıl böylelikle yapılması planlanıyor. Projede bahir dolgu çalışmalarının yüzdelik 73’ü birlikte tamamlandı.

‘İHTİYAÇ OLURSA 1500 AKAK KAPASİTESİNE ÇIKABİLECEK’Site Hastanesi’nde gelinen sonuç durumu değerlendiren Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, “Kent Hastanesi projesinde deniz dolgu işlemi yüzdelik 70’in üzerine bundan sonra. Yıl sonu bakımından ihalesinin yapılmasını planlıyoruz. İhale çalışmaları Sağlık Bakanlığı yoluyla yürütülüyor, onlar marifetiyle gerçekleştirilecek. 2-3 yıl sonra haddinden fazla fena hâlde bire bir site hastanesine yalnız ilimiz değil bölgemiz kavuşmuş olacak. 851 akak kapasitesi var. Eğer gerekseme olursa 1500 akak kapasitesine büyüklüğünde çıkabilecek. Hastanemizin inşaatında hava meydanı ve diğer kamu yatırımı inşaatlarında olduğu kabil nahiye mimarisine ilgi göstereceğiz. Doğaya uyuma, Rize ve Karadeniz figürlerini bolca kullanmaya özen göstereceğiz. Haddinden Fazla bedii bire bir binamız olacak. Hep odalardan deniz görülecek. Hastanemiz benzeri zamanda ayrımsız yetişek araştırma hastanesi olacağı amacıyla yekpare akademik personelin onlara uygun odaları, güruh salonları, laboratuvarları olacak. Otopark sıkıntısı yaşamayacağımız şekilde otoparkımız olacak. Böylecene haddinden fazla evire çevire tıpkı hastaneye iki üç sene bilahare hizmete sunacağız. Çabucak Rize’ye değil Artvin’deki İspir’den bu tarafa rahatsız ve hastane ihtiyacı hisseden herkese hizmet vereceğiz” dedi.’SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ NOKTADA OLACAĞIZ’

Site Hastanesi ile kentte esenlik turizmini hedeflediklerini belirten Ilbay Çeber, “Bizim ayrımsız hedefimiz daha var. Sayılarının 4 milyon civarında olduğunu düşündüğümüz Ölçülü Asya’de kalifiye afiyet hizmeti arayan kütle var. Bunu afiyet turizmi anlamında görmek istiyoruz. Yapacağımız bu çağdaş hastane ile gelişigüzel oradaki insanlara ‘Rize şehri ve hastanesi adına hazırız buyurun kadın’ diyeceğiz. Zat ülkelerinde normal keyif hizmeti alıyorlar ama daha niteliklisini aradıkları devir, söz gelişi tıpkı böbrek nakli, uykuluk ameliyatı, saç ekimi, estetik cerrahi müdahale ya dahi haddinden fazla encam düzem tetkiklere gerekseme duyduklarında diyeceğiz ki ‘Rize şehri ve hastanesi yerine hazırız, buyurun, elkızı. Sizi hastaneden önceki 3 dönüş yaylalarımızda gezdirelim, rehabilite edelim sonra hastanede hangi ihtiyacınız varsa yaptıralım sonrasında esasen ayrımsız hafta henüz bizim yaylalarımızda doğamızda dinlendirip gönderelim’ diyeceğiz. Sağlık turizminde da bu şifahane ile bu arada yetişkin bire bir noktada olacağız” diye konuştu.

Share: