Sol Parti’den, Hiranur Vakfı Protestosu: “Geleceğimize, Gençlerimize, Çocuklarımıza Topluluk Geçmek İçin Tarikatlarla üstelik Cemaatlerle da Bu Suratsız…

Sol Tümen Ankara İl Örgütü, kurucusu Yusuf Vuzuh Gümüşel’in 6 yaşındaki kız çocuğunun seksüel istismarına öğün açması ile gündeme mevrut Hiranur Vakfı’nı, Keçiören’deki binası önünde protesto etti. Sol Tümen hesabına konuşan Uca Gölpunar, “Bu ülkenin çocuklarını, öğrencilerini tarikatların, cemaatlerin yurtlarına mahkum edenler şurası unutmasın kim bu tarikatlar, cemaatler bu ülkenin geleceğini namevcut ediyor. Geleceğimize, gençlerimize, çocuklarımıza sahip çıkmak üzere tarikatlarla da cemaatlerle birlikte bu berbat düzeninizle de mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Sol Tümen Ankara İl Örgütü, İsmailağa Cemaati’ne merbut Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Nur Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken imam nikahıyla “evlendirmesini” ve çocuğun yıllarca istismara maruz kalmasını, zaman Keçiören’de kâin Hiranur Vakfı’nın önünde ihtarname etti. Sol Öğür üyeleri, “Tarikat, topluluk hepsi kapatılacak”, “Karanlığa teslim olmayacağız” “Laiklik, doğruluk, memlekete sol icap”, “Karanlığı parçala, memlekete sahip çık” sloganlarını attı. Sol Partililer, tarikatların ve cemaatlerin önünün yıllardır açılarak solun önünün kesildiğini belirterek, gençlere ve çocuklara erbap çıkmak amacıyla tarikat ve cemaatlerle uğraş etmeye bitmeme edeceklerini söyledi.

Sol Fırka üyesi Uca Gölpunar, şöyle konuştu:

“İşte burası günlerdir ülkenin kabus kadar üzerine çöken benzeri kâbus kabilinden çocuklarımızın geleceğini karartan tarikatların, cemaatlerin yuvası. Hiranur Vakfı dedikleri topluluk ve tarikatlar 6 yaşındaki çocuklarımızı kaknem dünyalarına mahkum ediyorlar.

Tarikat ve cemaatlerin önü yıllardır açılarak ülkede solun önü kesildi. Sola balyoz harekatları yapanlar tarikatları, cemaatleri büyüttüler. Tarikatlar ve cemaatler bu toplumun bataklığıdır. Bu bataklığı yıllardır askeriyle, bürokrasisiyle, milletvekiliyle, bakanlarıyla, hükümetleriyle rastgele devir desteklediler. Temas gün tarikatlara ve cemaatlere ülkenin, çocuklarımızın geleceğini peşkeş çektiler.

“GENÇLERİMİZE, ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK İÇİN TARİKATLARLA BIRLIKTE CEMAATLERLE ÜSTELIK MÜCADELE ETMEYE BITMEME EDECEĞİZ”

Bu ülkeyi, bu halkı sahipsiz sananlar unutmasın kim tarikatlarla birlikte cemaatlerle üstelik bu nahoş düzeni başınıza bozmak üzere bu ülkenin onuruyla, namusuyla, emeğiyle geçinen gençlerimiz, kadınlarımız bu ülkeye ve bölüt ehil çıkma. Bu ülkenin çocuklarını, öğrencilerini tarikatların, cemaatlerin yurtlarına mahkum edenler şunu unutmasın ki bu tarikatlar, cemaatler bu ülkenin geleceğini yok ediyor. Geleceğimize, gençlerimize, çocuklarımıza cemaat geçmek amacıyla tarikatlarla birlikte cemaatlerle birlikte bu nahoş düzeninizle birlikte uğraş etmeye devam edeceğiz.”

Sol Partililer, ihtarname eyleminin peşi sıra “Halk çocuklarını boğan kalıntı düzene kâfi, tarikat iktidarını gönderelim” mukayyet dövizi Hiranur Vakfı binasına astı.

Sol Fırka Ankara İl Örgütü, mazi da Esat Pazaryeri’nde tarikatları ve cemaatleri protesto fail bir gösteri yapmıştı. Eylemde mütekellim Sol Parti üyesi Firez Öztürk, şunları söylemişti:

“Türkiye yeni bire bir bala istismarı vakasıyla sarsıldı. İstismarın faili gine tıpkı… Yobaz karanlığıyla çocuklara ayn çalı tarikat mensupları bu defa de 6 yaşında çocukla tezevvüç skandalıyla karşımıza çıktı. 6 yaşında bire bir çocuğa göz çaltı bu suratsız odaklara, onların eteğinde erk olanlara, onlara maddesel manevi bindi olanlara, taş yüreklilik karşısında susanlara beddua olsun!

“BİRGÜN GAZETESİNİN ORTAYA ÇIKARDIĞI BU BALA İSTİSMARI MÜNFERİT DEĞİLDİR”

BirGün gazetesinin ortaya çıkardığı bu yavru istismarı münferit değildir. Kadınların giyiminde tahrik unsuru arayanların, küçücük çocuklara ayrımlı gözle bakanların, parçalanmamış bunlara da dini işlik bulanların yarattığı düzenin sonucudur. Televizyonlarda vaazlar vererek, şu yaşta evlenilir, bu yaşta birlikte olunur diye niteleyerek, çocukları meczupların hedefi haline getiren programlara müsaade verenlerin sorumluluğudur.

“BU RİSKİN GIDERILMIŞ EDİLMESİ LAİKLİK MÜCADELESİNDEN GEÇİYOR”

20 yılda iktidarın tam olanaklarını tarikatların önüne seren AKP’nin sorumluluğudur. Cumhuriyet’in terakkiperver birikimlerini ve laikliği tasfiye ederek bu dalavereli düzeni kurdular. Eğitim özellikle doğmak üzere toplumsal hayatın her alanı ve mehabet kademelerini tarikatlar ve cemaatlere teslim ettiler. Ülkemizin geleceği şimdi üstelik bu paralel yapıların, büyüklük süresince devletleşmiş münasebetsiz odakların yarattığı büyük tıpkı riziko altında. Bu riskin bertaraf edilmesi laiklik mücadelesinden geçiyor. Verimsiz halkın inancını sömürerek kendilerine düzensiz aynı saltanat kurdular. AKP ile semirmiş, büyümüş bu diyanet bezirganlarını ve onların iktidarını imdi yöneltme zamanıdır. Cümle kültürlü, demokrat, insaflı, feraset sahibi yurttaşlarımızı çocuklarımız amacıyla ayağa kalkmaya, bu kavgada alay malay olmaya nida ediyoruz.”

Share: