Sivas’ta dağcılar Kızıldağ’ın zirvesinde ay vazıh bayrağı göndere çekti

Sivas’ta benzeri grup alpinist, 3 bin 15 rakımlı Kızıldağ’ın zirvesinde Türk bayrağını göndere çekti.

Sivas Huy Sporları Kulübü (OKLUK), Sivas ile Erzincan arasında küsurat Kızıldağ’ın zirvesine Türk bayrağı çekmek için aktiflik düzenledi.

Kent merkezinde toplanan OKLUK üyesi 18 alpinist, evvel olarak araçlarla Kızıldağ’ın eteğinde kayran düzlük Kızılmezra köyüne geldi.

Yanlarında getirdikleri 14 kilogram ağırlığındaki sancak direğini 3 parçaya ayırarak tırmanışa başlayan dağcılar, kestirmece 3,5 saat sonraları zirveye ulaştı.

Dağcılar, zirvede parçalarını birleştirdikleri direği diktikten sonra Türk bayrağını göndere çekti.

Bir süre burada dinlenen dağcılar, Türk bayrağının uğrunda şişman halde İstiklal Marşı’nı okuduktan sonraları dönüşe geçti.

SADAK Komutan Yardımcısı Anlaklı Söylemez, bölgenin en yüksek dağlarından Kızıldağ’ın rastgele sezon dağcıları cezbettiğini belirterek, “Kızıldağ’a arkadaşlarımızla sonsuz tırmanıyoruz. Sivas dışından gelenlerin dahi ilgisini calip dağlardan birisi. Bu misil şanlı bayrağımızı dalgalandırmak için ayrımsız aktiflik düzenledik. Parçalara ayırdığımız simge direğini da yanımıza alarak pres bile olsa zirveye ulaşmayı başardık. Direği diktikten sonradan dahi konusunda bayrağımızı astık ve bilcümle alay malay İstiklal Marşı’nı okuduk. Kamer belirtik bayrağımız zirvelere çokça yakışıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: