Sırrı çözülemeyen ‘tılsımlı gömlekler’ Kayseri’de sergilendi

Melikgazi Belediyesi iş birliğiyle Bezeme sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu aracılığıyla hazırlanan Osmanlı padişahlarının savaşta galip gelmek ve tevakki etmek amacıyla giydiği ve umum beyninde ‘tılsımlı gömlekler’ olarak adlandırılan ‘Kuvve-i İhlas Dualı Gömlekler Sergisi’ Hunat Bayan Medresesi’nde ziyarete açıldı.

Osmanlı sultanlarının giydiği, ayet, hadis ve sembollerle şık ve temas biri üç-dört yılda dokunan tılsımlı gömlekler sergisinin açılışına Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Şehremini Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Şehremini Mustafa Yalçın, protokol üyeleri, Tezyin sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu, Hattat Dr. Mehmet Vanlıoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Gömleklerin tıpkı kısmının padişahlara sevenleri eliyle yapıldığını söyleyen Hattat Dr. Mehmet Vanlıoğlu, “Gömlekler için belki saatlerce temas etmek tür ama ben haddinden fazla güdük bire bir şekilde özetleyeceğim. Gömlekleri iki kategoride nezaret etmek gibi. Gezince göreceksiniz benzeri melik gömlekleri. Kâh gömlekler padişahın namına sevenleri tarafından yapılmış. Bazı gömlekler bilinmeyen ama esasen halife gömlekleri diyerek nitelendiriliyor. İkinci bölük, tamamen tasarım gömlekleri. Onların tasarımı ve meydana gelişi ağız ağıza bize ait. Hükümdar gömleklerinin orijinalleri tamamen İstanbul’bile Topkapı Sarayı’nda bulunuyor. Padişah gömlekleri üstünde genelde esirgeme amaçlı Ayet-umum Kürsi ve Fetih Suresi yazılıyor. Biz az buçuk da azade debi ederek Allah’ın azametine gücünü, kuvvetini belirten ayetleri ve duaları yazdık. Gençlik ve Spor Bakanlığı bize bu adamakıllı işaret ile serginin altyapısını bize hazırladı, havari oldu. Bakanıma ve ekibine çok teşekkürname ediyorum. Bizi Kayseri’ye, Melikgazi Belediyesi’ne, bizi çağırma fail Belediye Başkanımız Mustafa Bey’e çokça teşekkürname ediyoruz. Aşağı fedakar olmaya çalıştılar” dedi.

Melikgazi Belediye Reisi Mustafa Palancıoğlu dahi, “Bugün domuzuna benzeri serginin açılışını yapıyoruz. Aynı hafta boyunca burada sergi bitmeme edecek. Vanlıoğlu ailesine ve emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Oldukça bizim atalarımızın ceddimizin şüphesiz hareket ettiğini, nasıl yaşadığını, kuşkusuz giyindiğini bilmemiz bizim için son adım majör. Özellikle dünyaya damgasını vurmuş Osmanlı’nın yaşadığı tarzı, savaşta nasıl bulunduğu, zahir aşındırmak yediği bizim için kebir. Burada savaşa giderken bunaltıcı, bukağılık temaşa fail, tıpkısı zamanda mehteranla gelişigüzel benzeri zamanda giydiği kıyafetlerle, o çarpışma ortamının motivasyonunda bittabi giydiklerini gösteriyor. Nedeniyle oda dualarının önemi büyüktür. Burada bile gömlekler üzerinde inşallah bunları göreceğiz. Hele Hunat Kadın Medresesi’nde bulunuyoruz. Hunat Karı’un mekanı cennet olsun. Bayanların çok büyük emeği olan bu sergide Hunat Kadın’u da anmadan geçemedim. Ruhu neşeli olsun” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç ise, “Hoşur bu tarihi dokuya yakışan zihin içerisinde ecdadımızın ürünlerini, onları oyun eden ürünleri Vanlıoğlu ailesinin yaptığı bu manalı çalışmayı burada paylaşmadan çevre değerli başkanımıza hakeza iyicene tıpkısı etkinlikten hava ben ekibine teşekkür ediyorum. Belediyeciliğin elden bayındırlık boyutuyla, yollar boyutuyla, kaldırım boyutuyla yetmeyeceğini, onların olmazsa olmaz olduğunu ama bunlarla alay malay kültürel, toplumsal, sportif alanlarda bile turizm anlamında muktezi icraat yapılması gerektiğini hepimiz bilincindeyiz. Haddinden Fazla şükür o noktaya geldik. Altyapı çalışmaları gerekiyordu. Onlar Kayseri’mizde bereketli bire bir noktada. Bugün etkinliklerin de adeta tıpkı arayış içerisinde gündemde değişik şekliyle paylaşılır olması dahi bizleri keyiflendiriyor, sevindiriyor. Ego emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Hakeza anlamlı aynı sergi üzere şehrimize dışarıdan gelenlere kalburüstü geldiniz diyorum” dedi.

Türk medeniyetinde duanın haddinden fazla yüce tıpkısı yeri olduğunu söyleyen Ilbay Gökmen Çiçek birlikte, “Dualı gömlekler sergisi. Ne büyüklüğünde iyicene ayrımsız âdem. İsim kendini duyarlı duymaz, buraya akıllıcasına çekiyor. Çünkü tığ yakarış medeniyetinin çocuklarıyız. Bizim medeniyetimizde yakarış o büyüklüğünde mefret ki. Biz evimizin sunu çıban köşesine yakarış asarız. Kalbimize dua işleriz. Annelerimizin çeyizliklerinde yeryüzü şanlı yerlerinde dualar vardır. Belki üstelik duayı bu büyüklüğünde sarrafiye tacı özne ayrıksı ayrımsız uygarlık vardır bunu biliyorum amma bizim camilerimizde, kalelerimizde, ecdadın hep eserlerinde dua işlemiştir. Zira duaya inanırız. Bibi da evden çıkarken yakarış ederek çıkarız. Sevdiklerimize yakarış ederiz ve duanın gücüne inanırız. İşte atalar da böyle yapmış. Savaşa giderken padişahların giydiği gömleklere dualar işlemiş. Bu gerçekte o büyüklüğünde muhteşem bire bir emek ki. Ego Vanlıoğlu hocama çokça teşekkürname ediyorum. Bu sergiyi bizimle buluşturan Melikgazi Belediyesi’ne dahi çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra protokole hediye sunma edildikten sonraları açılış kurdelesi kesildi. Hunat Bayan Medresesi’nde yapılan işporta 1 hafta sürecek. – KAYSERİ

Share: