Sigorta fonlarını muntazır balaban tehlike

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Avrupa’üstelik sigorta şirketlerine ilgili kaynak grupları yoluyla yönetilen yatırımların payı akıbet on yılda neredeyse üçte benzeri oranında düştü. Geleneksel namına asıl şirketlerin yönetimi altında işletilen fonlar bağımsız rakiplerinin baskısı altında kaldı.

Müşavirlik şirketi Oliver Wyman’ın verilerine göre, sigorta şirketlerinin yöneticisi olduğu fonlar 2010 yılında sektörün yüzdelik 20’döş hakimken 2020 yılında ise bu oranın tahminî yüzdelik 14’ü oluşturdular. Financial Times’ın haberine göre sigorta fonlarının hakimiyetindeki bu düşüş sunma büyük şirketler eliyle yönetilen mal havuzunun bu dönemde 25,9 trilyon eurodan 67,5 trilyon euroya yükselmesiyle gerçekleşti.

Avrupa’daki sigorta şirketlerinin envestisman yapmaya amade üzere 10 trilyon eurodan fazla varlığı bulunuyor. Bu cirim kaynak yöneticileri için serbest bir anamal havuzunu temaşa ediyor. Axa ve Aviva gibi sigorta firmalarının envestisman birimleri ana şirketlerin görüntü yöneticileri olarak hizmet veriyor ve bu şirketlere kararlı ayrımsız aya ve güvenceli fon girişleri sağlıyor.

bununla birlikte, sonuç yıllarda daim olarak düşen faiz oranları, sigorta firmalarını faiz arayışına itti. Sigorta şirketleri dış kaynaklarda henüz aşkın görüntü yönetebilmek üzere müstakil görüntü dalavere gruplarına ihtiyaç duydu.

Mutlak görüntü yöneticileri sigorta kaynak yöneticilerine genellikle henüz açık yelpazede erinç yönetimi yapabilir ve anadan görme yerine sabit gelir yatırımları üzere yatırımlara kilitlenmek adına yurt veya kurumsal ara kazanç piyasası gibi pazarlardan getiri sağlayabilir. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre temel sigorta şirketleri tarafından aut kaynakların tercih edilmesiyle birlikte sigorta şirketlerine merbut fonlar sektörde kötü bir rekabetle karşı karşıya kaldılar ve bu da söz konusu şirketlerin kamera kazanmasını zorlaştırdı.

Oliver Wyman’ın ortaklarından Julia Hobart, “İşler adi değişti ve bu davranış imdi geriye çevrilemeyebilir. Bu işletmeler şu dakika amacıyla değerli fakat gelecekte cılız kuzuluk gelebilirler” uyarısında bulundu.

Sigorta şirketlerinin kaynak işletmeleri tarafında tebeddülat yapılmazsa, yeni müşteriler kazanmaları çok elan zorlaşabilir yahut anne şirketlerinin bilançosunu yönetmeye elan çok odaklanmak zorunda kalabilirler. Hobert bu şirketlerin daha aşkın küçülebileceğini, henüz kârsız hale gelebileceğini ve yeterince gerçeklik bulamadıklarından ana şirketleri için birlikte hisse senedi yapamaz ayla gelebileceklerini sözlerine ekledi.

Sigorta şirketlerinin envestisman fonu birimleri ve temel şirketler arasındaki aykırı tabiiyet derecesi berenarı değişkendir. Yasal & Genaral firmasının varlıklarının yalnız yüzdelik 10’luk kısmı müşareket içerisinde. Alman Allianz grubundaki varlıklarınsa yüzdelik 30’u müşareket içre yönetiliyor. Buna değer, Aviva Investors marifetiyle denetlenen paranın yüzde 70’inden dahası temel şirketi marifetiyle karşılanıyor.

Acun çapındaki erinç yöneticileri, büyüyen ürkek yatırım pazarından alınan ücretler dolayısıyla rakiplik baskısı altında kalıyor. Ayrımsız anda hem hür tıpkısı gelişim kurmaya çalışırken hem birlikte arz şişman müşterileri olan sigorta şirketlerine bakım etmeye etkin sigorta fonları kaynakları olması gerekenden elan uzun süre tutabilir ve mutlak rakiplerine kıyasla henüz birkaç canlı kalabilir.

Finansal denetim şirketi EY’nin ortaklarından Richard Gray konuyla ait açıklamasında, “Bu işletmelerden elde edilen yeryüzü efdal kazanç ve tahaccüm, kabiliyet amacıyla bildirme erdemli bedeli ödeyen ve almaşık dirlik segmentlerini büyültmek için enfrastrüktür sağlama yeteneğine ehil bu büyük çok zengin hususi resülmal firmalarından bazılarında olacaktır” dedi. Gray iri organizasyonların bu rekabette kayran alması ihtimalinden ikircik ettiğini sözlerine ekledi.

 

Sigorta şirketlerinden Ukrayna kararı

 

Gayrimenkul piyasası sigorta sektörünü lacerem etkiliyor?

 

İklim değişikliği sigorta fiyatlarını yükseltiyor

 

Share: