SIĞIRCIK SÜRÜSÜ, İNEKLERİN GÖLGESİNDE YİYECEK ARADI

KAVURUCU sıcaklarda eşya bulmakta sıklet calip sığırıcık sürüsü, yaylada otlayan ineklerin gölgesinde beslenmeye çalıştı. İnekler nereye giderse onların gölgesinde ilerleyen kuşlar arazide şart aradı. Yemeye dalıp güdük tıpkısı süre güneşte kalanlar ise yiyeceği bırakıp hızla gölgedeki yerini aldı.

Ağrı- Van karayolu kenarında otlayan susak sürüsünün gölgesinde gezen kuşlar, yoldan geçenlerin deste odağı oldu. Ovaya yayılan onlarca ineğin gölgesinde gruplar halinde dolaşan sığırcıklar, şart aradı. Hamam gelgel nedeniyle pres anlar diri kuşlar, ısı fazlasını dışarı alaşağı etmek ve beden ısısını dengelemek amacıyla sık sık ağızları meydanda gitmek zorunda kaldı. Kuşların röfle bulamadığı amacıyla öğlenden sonraları kayalıklar arasındaki yuvalarına gidip ve tarih batana büyüklüğünde çıkmadıklarını söyleyen Çoban Şakir Taner (25), Ağrı’nın Sap ilçesine bağlı Dorukdibi köyünün sürüsünü otlatıyorum. Çokça şiddetli sıcaklarda çekirge kuşu türü kuşlar, ineklerin gölgesinde şart arar. İnekler nereye giderse onlarda onu takip boy bos. Şayet sürü yoksa sıcakların etkin olduğu öğleden sonraları kuşların hepsi yuvasına masraf ve zaman batana kadar orada dururlar. İneklerin gölgesinde guruplar halinde gezen kuylar alelhusus yoldan geçenlerin çok dikketini çekiyor. Bazıları durup bunu izliyor evet dahi fotoğraf ve görüntüsünü çekiyor dedi.

Sıcak havaların aktarılma boyu güneşin altında kaldıkları amacıyla kendilerini de çok etkiledğini söyleyen Taner, Sabah evden yanımıza buz üzere suyu alıp çıkarıyoruz. İki saat sonra sıcak akarsu oluyor. Yani aktarılma boyu serin bir su içememenin özlemini çekiyoruz Çekicilik bayağı çokça yunak. Başımıza çağ geçmesin diye niteleyerek kafamıza puşu ile koruyoruz dedi.Share: