Sigarayı bırakanlara sertifikaları verildi

Bolu’da sigarayı bırakan, aralarında memleket inanma müdürü ve diyar jandarma komutanının üstelik olduğu 46 polis güçleri, açıkgöz ve vatandaşa şehadetname verildi.

Bolu Bağımlılıkla Uğraş Beceri Müesses çalışmaları sonucunda sigarayı bırakan kamu kurumu çalışanları ile vatandaşlara sertifika tevzi töreni düzenlendi.

Bolu Solmaz- Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde düzenlenen törende konuşan Vali Erkan Tığ, sigaranın takkadak insanın kendisine değil, çevresine, afiyet sistemine, mutluluk ekonomisine da akıbet mertebe hırçın etkileri olduğunu söyledi.

Tığ, benzeri bağımlılık haline mevrut sigara kullanımından kurtulmanın pres olduğuna belen ederek, “İnsanların iradesini yaşayan tıpkısı şekilde ortaya koyması gerekiyor Burada sigarayı bırakan 46 arkadaşımız var. Kendilerini tebrik ediyorum, bu iradeyi ortaya koydukları amacıyla. Gene sigaraya başlamayacağınızı düşünüyoruz. Burada sigarayı bırakan kızıl müdürlerimiz birlikte var, onları de ayrıca kutlama ediyorum.” diyerek konuştu.

İl Keyif Müdürü Muhammed Emin Demirkol üstelik Bolu Bağımlılıkla Savaş Ustalık Müesses ile yaptıkları çalışmalar neticesinde kentte bulunan 4 sigara tevdi polikliniği ve hekimlerle çok adamakıllı başarılar elde ettiklerini kaydetti.

Konuşmaların peşi sıra protokol üyeleri aracılığıyla sigarayı bırakanlara sertifikaları verildi.

Sigarayı bırakan İl Inanma Müdürü Sadettin Aksoy ile İl Güllabi Komutanı Albay Haluk Hürmetli, sertifikalarını Vali Tığ’ın elinden aldı.

Sertifikasını aldıktan sonradan önsezi ve düşüncelerini dile getiren Aksoy, sigaraya 15 yaşındayken başladığını belirterek, “Sigaraya, Polis Güçleri Kolejinde öğrenciyken özentiyle başladım. 20 yıl çok alçak sigara içtim. 2004 yılında dahi azimle bıraktım sigarayı. O günden bu yana umum personelim bıraksın diye niteleyerek hız ediyorum. Polis Güçleri okulu müdürüyken 60 öğrencime bıraktırdım. Bolu’dahi sonuç 5 yılda bırakanları sorduğumuzda 46, serencam 1 yılda dahi 18 arkadaşımız bırakmış.” diye niteleyerek konuştu.

İl Açıkgöz Komutanı Saygılı üstelik sigarayı yaklaşık 7-8 ay önce bıraktığını aktararak, “Bolu’de göreve başladığımda halen sigara kullanıyordum. Çok şükür kurtulduk. İnşallah gene başlamayız. Seçme içene üstelik bırakmasını başvuru ediyorum.” ifadesini kullandı.

Törene, Sağlık Bakanlığı Umum Sağlığı Umum Müdür Yardımcısı Süleyman Özsarı ile sigara terk polikliniği hekimleri de katıldı.

Share: