Sıcaklığın zaman normallerinin üstünde olduğu Ankara’da erik ağacı çiçek açtı

Sıcaklığın zaman normallerinin üzerinde olduğu Ankara’üstelik erik ağacı çiçek açtı

ANKARA – Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi memlekette ayrımlı sahnelere hastalık olurken, Ankara’da de bir erik ağacı karı ayında çiçek açtı.

Çekicilik sıcaklıklarının Türkiye genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi memlekette ayrımlı sahnelerin yaşanmasına illet oldu. Kâh bölgelerde ayılar şita uykusuna yatmadı, arılar mevsimi şaşırdı. Ankara’bile dahi benzer durumlara tanık olundu. Vatandaşlar 15 etap güneşli benzeri havanın olduğu Başkentte kendisini sokağa atarken, normalde ilkbaharın gelişiyle mart ayında olması müstelzim çiçek açım durumu iki kamer er yaşandı. Ankara’nın Çankaya ilçesinde benzeri erik ağacı çiçek açtı.

Bu durumu gören vatandaşlardan Osman Erdoğan, zamanında kışın böyle geçmediğini belirterek, “Maatteessüf bu yıl toptan ısınma var. Bu da gördüğünüz kadar ağaçları, ekinleri etkiliyor. Ağaçlar tomurcuklandı. Ekinlerimiz daha çıkmadı, filizlenmedi dahi. Çor bile çokça filhakika. Hastalık dahi o yüzden. Bu sıcaklar üretime bile yansıyacak. Allah’a dua etmekten ayrıksı çaremiz bulunmayan” dedi.

Metehan Erdoğan ise sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden şikayetçi olduğunu, kar yağmasını ve kartopu yutturmak istediğini dile getirdi.

Kar ve yağmur yağmadığı sürece açlık olabileceğini kaydeden Mustafa Özşener, “Çokça fena hâlde kış vardı. Her şeyimiz boldu. Bugünler kötüye gidiyor. Bizim bildiğimiz mart aylarında çiçek açacak. Kıyametin alameti. Seçme husus mevsiminde ister. Yoksa zaman illet reşit” diye konuştu.

Ankaralılar Kuğulupark’a akış etti

Sıcağı ve güneşi vesile bilen Ankaralılar, sancak haline gelen Kuğulupark’a atak etti. Parkta oturan vatandaşlardan Bilgelik Çınar, sonuç yıllarda kış aylarının yaşanmadığını anlatarak, “Ego Çankırı Çerkeş’liyim. Sabık yıl bizim memlekette çokça güzel kış oldu. Amma bu sene kar yağmadı, sular bile çok zayıfladı. Hep dünyada baran suları tutkun, Türkiye’birlikte henüz üstelik zayıfladı. Bu sene kış Doğu’de üstelik namevcut. Barajlarda bile su bulunmayan. Şu anda tığ köyde kıştan, kardan ve fırtınadan evden eve geçemezdik. Ama demincek ilkbahar üzere millet burada oturuyor” ifadelerini kullandı.

Kış aylarının yaşanmayışının okkalı olduğunu vurgulayan İsa Gülüç, “Şu anda zemherideyiz. Hangi yağmur ne kar var. Baran, kar olmayınca ne yapılsın. Akıl ve yağmurun eli nimetli yağması lazım. Cuma Namazı günü köydeydim. Tıpkı hakeza sıcaktı. Hep korkuyor sıkıntıdan” dedi.

“Beyin ortasında ve sobanın etrafında olmanız müstelzim zamanlar”

Kuğulupark’a torununu gezdirmeye geldiğini belirten Cımbar Aktepe ise şöyle konuştu:

“Bir Vakitler derlerdi ki antrakt, aile, şubat kıştır. Ayrıca martta daha birlikte soğuklar evet diyerek beklerdik ama daha çok öyle soğuklar olmuyor. Yazlar gelmiyor, kışlar bitmiyor. Hangi olduğu anlaşılan değil. Zira mevsimler bozuldu, insanların bozulduğu üzere. İnsanlar bozulduğu için mevsimler üstelik bozuldu. Herhangi Bir şey durumunda ve eskiden güzeldir. Şita, kışlığını yapacak, mikroplar ölecek. Karlar yağacak, insanlar henüz metin olacak. Alfabe özlemle bekleyecek, kâh şeyleri beklemek gerekiyor. Şu dakika karı ayındayız. Karın ortasında, beline kadar düşünce ortamında, itici ve sobanın etrafında olmanız gereken zamanlar. Sıra var, deruni. Bazılarına göre güzelce gibi. Gâh şeyler adamakıllı bir görünürken haddizatında güzel değildir.”

Share: