Servisten motoru ense koltukta tasdik edilen vesile üzere mahkeme karar verecek

İstanbul Üsküdar’üstelik izinli bayiden güzeşte sene 373 bin 469 liraya rate kilometre araba satın düz Aylin Altaner’in aracı, yaz tatili amacıyla gittiği Aydın’ın Didim ilçesinde 1423 kilometrede bozuldu. Çekiciyle Aydın’birlikte çıkışlı servise götürülen açar, onarıldıktan sonradan sahibine teyit edildi.

BAYİ DEĞİŞİM TALEBİNİ AKSEPTANS ETMEDİ

İstanbul’a dönen Altaner, uzlaştırıcı satın aldığı bayiye götürerek durumu anlattı. Yetkili serviste taharri edilen otomobilin motorunun su kaçırdığı tayin edildi. Servis yetkilileri Altaner’e motoru güvence kapsamında yenisiyle değiştirilebilecekleri teklifinde bulundu. Ancak Altaner, otomobilin yenisiyle değiştirilmesini isteyince bayi bunu kabul etmedi. Altaner, tüketici mahkemesine başvurdu.

SIFIR MAKINE İKİ SEFER ARIZA YAPTI

Altaner, otomobilinin geçmiş 146 kilometredeyken iç aksamdan kaynaklı arıza verdiğini söyledi. İkinci arızanın ise yaz döneminde Didim’da yaşandığını anlatım fail Altaner, uyartı ışıkları yanmaya başlayınca aracı durduğunu, kaputu açtığında motor suyunun neredeyse bittiğini gördüğünü belirtti.

“ARABAM VAR AMMA KULLANAMIYORUM”

Aracına akarsu ekledikten sonra Aydın’üstelik izinli servise götürdüğünü aktaran Altaner, şunları anlattı: “Arabam orada tıpkısı hafta kaldı ve benzeri arıza bulunamadığı söylendi. İstanbul’a döndüğümde arabayı satın aldığım servise teslim ettim. Arızanın bulunması amacıyla motoru söktüler. Motorun akarsu kaçırdığı ortaya bundan sonra. Güvence kapsamında motorun değiştirilmesini önerdiler fakat ben rate araçta bu onarımı akseptans etmeyeceğimi söyleyip, yenisiyle değiştirilmesini istedim, reddedildi. Daha sonradan mütemmim mahkemesi için sefer açıldı. Maalesef uyum sağlanamadı. Makine, motoru sökülmüş ve arka koltuğa konulmuş vaziyette bana tasdik edildi. Çekiciyle ara bulucu otoparka aldım. Arabam var ama kullanamıyorum, otoparkta duruyor. Mahkemeden sonuç bekliyorum.”

“MOTOSIKLET HASARI GİZLİ AYIP”

Altaner’in avukatı Cımbar Karadan üstelik otomobilin ayıplı olduğunu ve bayinin yenisiyle değiştirmesi gerektiğini savundu. Hakeza bir durumda tüketicinin, aracın değiştirilmesi talebinde bulunmasının hakkı olduğunu dile getiren Karadan, “Motosiklet hasarı, 6502 Basit Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun değerlendirildiğinde, bilinmedik kusur teşkil etmektedir. Çünkü motorun hasarı gözle görülebilecek bire bir şey olmadığı kabil çevirgeç muvaffakiyetsiz kilometre alındığında olmaması gereken, asla varsayamayacağımız bir ayıptır. Kaldı ki bu hasar tüketiciden de kaynaklanmamaktadır. O yüzden aracın ayıplı olduğunun kabulü gerekmektedir.” diyerek konuştu.

“ARACIN DEĞİŞTİRİLMESİ ZORUNLU”

Mahkemeye başvurduklarını ve bir zamanda durumu CİMER’e da ilettiklerini bildiren Karadan, “Bitiren Kanunu’nun 11. maddesi kapsamında, ayıplı olması halinde tüketicinin aracın değiştirilmesi talebi en iri hakkıdır. Hem ithalatçının hem birlikte çıkışlı servisin bu ara bulucu değiştirmesi zorunluluk yeryüzü etmektedir.” dedi.

Share: