Serencam zaman siyaset: Icra Vekili Aristokrat: “Uyuşturucuya kapalı ölümler, sabık yılın yüzde 25 altına düştü”

Vekil Soylu: “Uyuşturucuya kapalı ölümler, sabık yılın yüzdelik 25 altına düştü”

EDİRNE – Edirne’üstelik planlı Eş Muhtarlar Buluşması’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucuyla uğraş üzerine oluşturulan kayran çalışmaları sebebiyle adli tababet rakamlarına bakarak 2017 yılında 941 olan uyuşturucuya tutkun ölümlerin, güzeşte yılın yüzdelik 25 altına düştüğünü aktardı.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Edirne’üstelik bire bir tesiste planlı ‘Karı Muhtarlar Buluşması’ programına katıldı. Uyuşturucuyla mücadeleden, Kadın Destek Uygulaması ve uyuma projeleri üzerine oylumlu açıklamalarda bulundu.

Edirne’bile Eş Muhtarlar Buluşması’nda mütekellim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 5 milyon erkeğe ‘Kadına El Kalkamaz’ sloganıyla bilgilendirme yapıldığını ve eş cinayetlerinde azalma olduğunu açıkladı. Bakan Aristokrat, elektronik bilezik üzerine üstelik koskocaman açıklamalarda bulundu.

Edirne’da bire bir restoranda kadın muhtarlarla bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Sözleşmesi ve kadına gayret maddeleriyle ilgili yüce açıklamalarda bulundu. Kadınların korunmasına müteveccih tedbirler alındığını ifade eden Vekil Aristokrat, bu süreçte antrparantez erkeklere bile bilgilendirme yapıldığını vurguladı.

“5 milyon erkeğe ‘Kadına Ahali Kalkamaz’ sloganıyla bilgilendirme yapıldı”

5 milyon erkeğe ‘Kadına Ahali Kalkamaz’ sloganıyla brifing yapıldığını rapor eden Aristokrat, kadın cinayetlerinde güzeşte yıla kıyasla bu yıl yüzde 7 tenakus olduğunun altını çizdi. Elektronik bilezik merkezinde takiplerin enstantane yürütüldüğüne dikkati çeken Vekil Soylu, şu dakika 750 kişinin elektronik kelepçe aracılığıyla izleme edildiğini açıkladı.

Kadın muhtarlara seslenen Bakan Aristokrat, uyuşturucuyla savaş üstüne kurumlarla işbirliği yapan ve bu konuda mücadele eden muhtarlara teşekkürname etti.

“Eroinin rotasını etrafımızdaki coğrafyada değiştirdik”

Metal meselesine özen edilmesi gerektiğini söyleyen Icra Vekili Aristokrat, “Alelhusus tahminî 1 yıldır dile getirdiğim Metamfetamin ciddi tıpkı tehdittir. Bizler oluşturduğumuz kayran aracılığıyla şunu burada tercüman olmak isterim. Eroinin rotasını etrafımızdaki coğrafyada değiştirdik. Eskiden Şarki Anadolu’de yakaladığımız uyuşturucunun tamamının yüzdelik 20’si yakalanıyordu. Anlayışsız kalanı batıda yakalanıyordu. Demin yüzdelik 76’sını Veca, Van ve Hakkari’üstelik atılmak üzere 3 temel vilayetimizde yakalıyoruz. Mankafa kalan yüzdelik 24’ü fakat batıda yakalanıyor. Gösterişli bire bir kayran baskısı ortaya koyduk. Güzeşte sene 26 ton beyaz zehir yakalamıştık. Şimdi toplam fakat 6 buçuk ton yakaladık. Zira beyaz zehir rotası Afganistan ve İran üzerinden Şarki Akdeniz’e indi” ifadelerine kayran verdi.

“Metamfetamin tehlikesi var”

2020 yılında 3 ton, 2021 yılında 6 ton Metamfetamin yakaladıklarını hatırlatan Icra Vekili Soylu bu sayının şimdi 10 tonu aştığını ve bire bir metamfetamin tehlikesi olduğunu anlatım etti.

Muhtarların esrar ile mücadele konusunda işlek işbirliği yaptığını nâkil Bakan Aristokrat, “Hem annelerimize vasıl ailelere vasıl muhtarlarımızı görüyoruz, hem çocukların elinden tutup onları tedaviye götürücü muhtarlarımızı görüyoruz. Onları hayata esasen kazandırmaya çalışan kaymakamı ile valisi ile emniyet müdürü ve Yeşilay ile bu arada etkin muhtarlarımızı görüyoruz. Bu büyük bire bir mücadeledir. 2016 yılında Türkiye’dahi 920 uyuşturucuya kapalı ölüm vardı. 2017 yılında 941, bilahare bu yukardan aşağıya düştü ve sabık yıl 270 uyuşturucuya bağlı ölüm, bu sene ise adli tababet rakamlarına göre güzeşte yılın yüzdelik 25 altına düştü. Uyuşturucuya sınırlanmış ölümleri düşürdük. Bir bando beyaz rotalarını değiştirdik. Hep alay malay genişlik bol uyuşturucu polisi temel diyerek benzeri emek başlattık” diye konuştu.

“104 binini metruk çatı olmaktan çıkardık”

Temas eroin kullananı ve satıcısını yakaladıklarında bütünü ile tafsilatlı araştırı yaptıklarını söyleyen Vekil Aristokrat, “Kaç yaşında başladın nerde başladın ailen var mı sana bunu önce geçmiş kim alıştırdı gibi birçok el haritası ortaya koyan bir soru biçimini yukardan aşağıya yaparız. Bundan nöbet haritamızı belirleriz. Genişlik gani narkotik polisi temel projesi üstelik buradan ortaya imdi. 119 bin metruk yapı tayin ettik. İlk başladığımızda 60 bin yapı belirleme etmiştik. Sonraları bu suret artarak devam etti. Bunun şuana büyüklüğünde 104’binini metruk çatı olmaktan çıkardık. Düşüncesiz kalanı üzere dahi çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerine vadi verdi.

“Bilcümle acun, Karı Destek Uygulaması’nı örnek almaya başladı”

Uyuma uygulamasını hayata geçirdiklerini hatırlatan Nazır Soylu, “Benzeri kadına şiddetli mücadelede olduğu kabil bu uygulamada dahi çalışmalarımız bir anda bitmeme ediyor. Hep acun, Eş Destek Uygulaması’nı benzer almaya başladı. Zira 4 dakikada o butona basıldığında polisimiz ve jandarmamız hüküm gördüğü melhuz kadına yardım amacıyla serian oraya ulaşmaktadır. Uyuma uygulaması üstelik bu şekilde aynı uygulamadır” dedi.

“Uyuşturucudan tutuklu bulunanların sayısı 117 bine çıktı”

Uyuşturucuya mecbur ahiret yolculuğu rakamlarının seçkin geçen zaman düştüğünü belirten Bakan Soylu, “2016 yılında cezaevinde 35 bin olan uyuşturucudan tutuklu bulunanların sayısı 117 bine çıktı. Sahayı 35 binden 117 bine çıkardık. Cezaevlerinde şuanda 220 bin dirilik kalıyor. Bunun 117 bini uyuşturucudan yatıyor” dedi.

Türkiye’birlikte doğudan gelen ve yakalanan maden sayısının arttığına dikkat çeken Icra Vekili Aristokrat, Avrupa’nın ise uyuşturucunun kullanımını yaygınlaştırdığına aksan yaptı.

“Avrupa’de ise beyaz şırıngaları meccani dağıtılıyor, çocuklarımızı korumalıyız”

Türkiye eroin ile mücadelesini sürdürürken ve temas sene operasyon sayısı arttırırken Avrupa’nın eroin şırıngasını karşılıksız dağıttığına değinen Nazır Soylu, “Avrupa’birlikte maden kahveleri esrar satan dükkanlar oluşturuyorlar. Sokağın yanı sıra eroin soğurmak serbest. Hep bunlardan çocuklarımızı ve gelecek nesillerimizi korumalıyız. Avrupa’dan korumalıyız. Tığ doğudan mevrut uyuşturucuyu batıya gönderme etmemek amacıyla savaş ediyoruz. Onlar orada hem kimyevi laboratuvarlarında metal üretiyorlar, hem de orada uyuşturucuyu erkin bırakarak dünyanın değme durumunda eroin içiminin yaygınlaşması için bire bir hars oluşturmaya çalışıyorlar. Onun amacıyla bizim apansız aşkın sorumluluğumuz var. Bu sorumlulukları hep birlikte atmak durumundayız. Bu konudaki mücadelemiz artarak devam edecek. Mızrap bağımlıların ailelerine müteveccih dahi çalışmalarımız bitmeme ediyor. Uyuşturucu kullananların tedavileri büyüklüğünde ailelerine dahi erbap çıkmak temel görevimizdir” ifadelerine saha verdi.

Share: