Seren Serengil’in Özbek uyruklu yardımcısı koronavirüs zımnında darp edildiğini iddia etti

Bütün dünyayı etkisi altına düz yıpranmamış nev koronavirüs (Kovid-19) salgını, istenmeyen olaylara de sebep oluyor. Hanende Seren Serengil ve erkek arkadaşının, “koronavirüs korkuları nedeniyle Özbek kökenli yardımcılarını çarpma ettikleri ve ormana bıraktıkları, içtimai medya hesaplarından dahi ayrıksı birinin başına gelmiş kabil yansıtacak paylaşımlarda bulunduklarına” müteveccih iddialar savcılığa taşındı. 

Özbekistan tabiiyetli Gulnoza Mamatova’nın avukatı Uca Çezik tarafından Beykoz Cumhuriyet Altını Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Mamatova’nın Seren Serengil’in evinde ve yanı sıra tahminî 2 aydır çalıştığı ve Türkiye’üstelik yerleşme iznine cemaat olduğu belirtildi. 

“Hepimizi güneş tacı edeceksiniz’ diye niteleyerek saldırdı, tekmelemeye başladı”

Mamatova’nın, Serengil’in beraberinde 2 hafta çalıştığı, Serengil’in mesai izni almaması konusunda işi bıraktığı ve Serengil’in ayrıksı aynı yabancı uyruklu çalışandan kıvançlı olmadığı üzere Mamatova’yı yeniden işe aldığı dökme dilekçede, “darp” ve “ormana salıverme” suçlarına ait şu iddialar dile getirildi.

“28 Mart haset saat 09.00 sularında şüphelilerin evde olduğu saatte müvekkil Mamatova, ‘haddinden fazla güçsüz olduğunu, dinlenmeye ihtiyacı olduğunu, haftalık müsaade için dışarıya çıkacağını’ belirtmiştir. Seren Serengil ise, ‘Siz eller yüzünden korona oluyoruz, sayrı mısın bize bulaştırdın kaçıyorsun?’ demiştir. Müvekkil, ‘hasta olmadığını, hakeza aynı ithamın acı olduğunu’ belirtmiş ve ‘işten ayrılıyorum o zaman’ demiştir. Bunun üstüne Serengil, ‘Siz hepimizi güneş tacı edeceksiniz’ diyerek müvekkile saldırmış, saçından sara yere yatırmış ve tekmelemeye başlamıştır. Müvekkilimin çığlıklarını duyan, benzeri evde zinde erkek arkadaşı Mustafa Tohma birlikte odaya gelmiştir. Mamatova, burada uğradığı çarpma zımnında yüzünden yaralanmış, bire bir avuç dolusu saçı yolunmuştur. Esasen o anda eve ilaçlama şirketinden gelen kişiler de odaya koşmuşlar ve olaya tanık olmuşlardır.”

“Bizi güneş tacı etmeden seni dağa bırakayım”

Dilekçede, çarpma edilen Gulnoza Mamatova’nın bahçeye koşarak telefonundan saat 09.52’da 155’i aradığı, ardı sıra bahçeye koşan Mustafa Tohma’nın polisin arandığını görünce telefonu cebren elinden aldığı ve o anda telefon sarih olduğundan 1 zaman 32 saniye kayıt oluştuğu öne sürülerek, şu iddialar dile getirildi:

“Mustafa Tohma bu arada müvekkili cebren eve sokmuş, ‘derhal eşyalarını toplamasını’ istemiştir. Müvekkil eşyaları toplarken odaya mevrut Serengil, gene müvekkile defalarca vurmuş, müvekkilin eşyalarını parçalamış, küfür ve taşlama etmiş, ‘Bizi korona etmeden seni dağa bırakayım, seni deport ettireceğim, bu ülkede beni sistem tanıyor, benim hezel geçirmeyeceğim polis, bilgili, müddeiumumi yok. Birazdan yapacaklarımı göreceksin’ diyerek, eşyaların toplanmasına üstelik cevaz vermeden Mustafa Tohma ile birlikte müvekkili 34 SY 2211 plakalı aracına bindirerek yola çıkmışlardır. Bu duruma ilaçlamaya mevrut eşhas şahit olmuşlardır. Müvekkil burada omuzundan yaralanmıştır. Şüpheliler müvekkili Beykoz Ormanı’na götürmüşler, arabadan çıkarmışlar, karanlık Tohma’nın zorla aldığı telefonunu bile arabadan fırlatmışlardır. Müvekkil arabadan atıldığı yerden benzeri saat yürüyerek iskân hesabına andıran duraklara gelmiş ve oradan otobüsle, yaşadığı yepyeni dolayısıyla tek molekül yapamadan evine gelmiştir.”

Serengil’in avukatının dahi gözdağı ettiği iddiası

Gulnoza Mamatova’nın evine geldiğinde bayıldığı ve tün kendine gelip Mustafa Tohma’ya, “şikayetçi olacağına” dair tasa yazdığı aktarılan dilekçede, “Bu mesajdan sonraları ayrıksı tıpkısı numaradan kendisini şüphelilerin avukatı yerine tanıtan ve isminin Esennur Terane olduğunu tamlayan kişiden, mesajlar almaya başlamıştır. Bu gönül mesajlarında, ‘çalıştığı kişileri şikayet etmesi halinde anne suçlunun kendisinin olacağı, örgüt suçu işlediği, kendisini deport ettireceği, ellerinde almaç kayıtları olduğu ve 250 bin teklik sevgili açacağı’ ifadelerinde bulunarak tehdit etmiş, müvekkilime şikayet etmemesi için külfet kurmuştur.” ifadesi kullanıldı. 

Dileçede, olaydan sonradan Seren Serengil’in Instagram hesabından; “Rüfeka tanıdığım bir ailenin evinde müteharrik Özbek yardımcıları koronaymış, çalıştığı familya bireylerine geçirmiş. Evinizde yabancı varsa çıkarın ve işe almayın. İzne gönderdiğiniz ahit bunlar toplu evlerde kalıyorlar. Hepsine birbirlerine geçirmesi mümkün, çok ilgi edin. Keyif raporu olmayan kimseyi işe almayın.” diye niteleyerek paylaşım yaptığı de dile getirildi. 

Şikayeti el işi almayan polis memurlarıyla ilgilendiren de yansıtma

Serengil’in, paylaşımıyla bir eş amacıyla kabul edilemez, rasist, pejoratif ve yanlışlık dokuma eden eylemini, “tıpkısı arkadaşım” diyerek paylaşım yapıp adeta günah çıkararak dolaylı ikrar ettiği savunulan dilekçede, Mamatova’nın devrisi aktarılma çarpma raporu aldığı, bu raporla 29 Mart akşamı gittiği Paşabahçe Polis Merkezinde şikayette bulunmak istediği ancak oradaki polislerin şikayetle ilgili muamele yapmadığı öne sürüldü.

Polis Güçleri merkezindeki biri avrat 3 polis güçleri memurunun, ‘Seren üzere şikayete ati hayat geldi’ diye niteleyerek güldükleri ve Mamatva’ya, ‘Şikayet için yabancı uyrukluların 5 bin liralık yatırmaları gerektiği’ yönünde beyanda bulundukları anlatılan dilekçede, şu ifadelere düz verildi:

“Müvekkilime, ‘bu haliyle şikayet ederse deport etmeleri gerektiğini, hangisini tercih ettiğini müstehzi ifadeyle sormuşlardır. Müvekkilim, ‘deport yapılmak istemediğini, o büyüklüğünde parayı dahi bulamayacağını’ beyan etmiştir ve şikayetiyle ait temas iş yapılmadığından karakoldan ayrılmıştır. Beklenen kim şüpheliler müvekkilden önce karakola olayı malumat vermişlerdir. Şikayetle ilişik muamele yapmayan, isimleri bilinmeyen fakat müvekkilin gördüğümde tanırım dediği biri karı 3 polis güçleri memuruyla ilişkin ayrı tıpkı suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Dulda kararı amacıyla başvuru

duyurma dilekçesinde Mamatova’nın halen bu kişilerin tehdidi altında olduğu amacıyla İstanbul 1. Ev Mahkemesi’ne siper kararı verilmesi talebinde bulunulduğu üstelik belirtilerek, Serengil ve erkek arkadaşı Tohma’nın, “hakaret, ansızın aşkın kişi ile zılgıt, isteyerek cerh, hürriyeti tahdit, mala uymazlık ödeme ve çapul” suçlarından, avukat Essennur Ezgi’nin üstelik “görevi kötüye kullanma” suçundan yargılanarak cezalandırılması kâm edildi. 

suç duyurusu dilekçesiyle alay malay, Mamatova’nın aldığı darp raporu ile aldığı darba ilgilendiren, yolunmuş saç görüntüsünün birlikte olduğu fotoğraflar da savcılığa sunuldu.

Share: